DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

YÜCEER’in soru önergesi

17.12.2015

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Trakya’nın kanayan yarası Ergene Nehri’ni Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, “Ergene’yi kirleten firmalar hangileridir ve ne kadar para cezası verilmiştir?” diye sordu.

ANKARA//
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, bir zamanlar Trakya’ya hayat veren ancak şimdi kirlilikle anılan Ergene Nehri’ni Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Ergene’nin sadece Trakya’nın değil Türkiye’nin sorunu olduğunu dile getiren Yüceer, zehir saçan nehrin çevresindeki doğa ve canlılara da zarar verdiğini, 4. derece kirli su halini aldığını bildirdi.

BAKANLIĞIN GÖREVİ
Ergene için atılan adımların göstermelik olduğunu söyleyen Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görevleri arasında “Faaliyetleri sonucu alıcı ortamlara katı, sıvı ve gaz halde atık bırakarak kirlilik oluşturan veya oluşturması muhtemel her türlü tesis ve faaliyetin, çevresel etkilerini değerlendirmek; alıcı ortamlar ile ilgili ölçüm ve izleme çalışmalarını yapmak; bahse konu tesis ve faaliyetleri izlemek, izin vermek, denetlemek ve gürültünün kontrol edilmesini sağlamak” olduğunu kaydetti.

BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, Bakan Sarı’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın yayımlanmasını müteakip, Ergene Havzasında Çevre Kanunu’na muhalefet nedeniyle kaç kişi ve kuruluşa, ne kadar idari para cezası verilmiştir? İdari ceza uygulanan firmalar hangileridir?

-Ergene Havzasında Çevre Kanunu’nun 28’inci maddesi 1 ve 2’nci fıkraları gereği çevreyi kirletenler ve çevreye zarar verenlerden sebep oldukları kirlenme ve bozulmadan doğan zararlar nedeniyle tahsil edilen tazminat miktarı ne kadardır?

-Ergene Havzasında Çevre Kanunu’nun 28’inci maddesi 3’üncü fıkrası uyarınca zamanaşımı nedeniyle tazminat ödemeyen firma sayısı kaçtır? Zamanaşımı nedeniyle alınamayan tazminat miktarı ne kadardır? Zamanaşımı nedeniyle tazminat ödemeyen firmalar hangileridir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.