DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Az Bulutlu

YÜCEER’in soru önergesi

26.03.2015

CHP PM ÜyesiTekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, bir önergeyle Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e AKM’nin akıbetini sordu.

CHP Kültür Sanat Platformu Üyesi Candan Yüceer, Merkezin yedi yıldır kapalı olduğunu ve polis karargahına dönüştürüldüğünü belirterek, “Binanın bütün aksamlarının söküldüğü, hurdacılarda satıldığı, bahçesinin bir bölümünün, hemen yanda bulunan bir pastane tarafından işgal edildiği doğru mudur? AKM’deki fiili polis işgali ne zaman bitirilecektir?” dedi.

Yüceer’in Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede şunlar yer aldı:

75 MİLYONUN AKIBETİ BİLİNMİYOR

“7 yıldır kapalı olan, polis karargahına dönüştürülen AKM içi boş, camları kırık ve atıl bir halde onarılmayı beklemektedir. Dönemin en iyi teknolojik donanımlı aksamına sahip olan AKM içindeki pek çok önemli teknik aksamın ve diğer eşyaların ikinci elcilerde, hurdacılarda satıldığı iddia edilmektedir.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın, adeta bir sanat fabrikası olan AKM için ayırdığı 75 milyonluk bütçenin akıbeti de bilinmemektedir.

HURDACILARA MI SATILDI?

Binanın bütün aksamlarının söküldüğü, ikinci elçilerde, hurdacılarda satıldığı, AKM’nin talan edildiği iddiası doğru mudur? Bu talanın gerekçesi nedir? Eğer bu aksam AKM’nin içerisinde değilse ve iddialar doğruysa bu malzemeler nerelere, hangi kriterler gözetilerek gönderilmiştir? Eğer bu malzemeler satıldıysa bu satış hangi kanuna göre yapılmıştır ve bu satıştan elde edilen gelir nerede kullanılmıştır? Binanın aksamlarının sökülmesi için kim talimat vermiştir? Aksamlar kime, ne kadar paraya satılmıştır?

KURUL KARARINA NEDEN UYULMADI?

Koruma Kurulu’nun 31 Aralık 2009 tarihinde AKM’nin mevcut haliyle onarımı yolunda aldığı karara neden uyulmamıştır? AKM’nin onarımı için çeşitli bakanlıklar, kurum, kuruluş, sivil toplum örgütlerinden ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu gelirler nerelere sarf edilmiştir? AKM içerisindeki Devlet Operası, Balesi, Devlet Tiyatrosu, Devlet Senfoni Orkestrası, koro ve topluluklar nerelere taşınmıştır? Ayrı ayrı belirtilmek üzere bu binalara ödenen kira ve tadilat masrafları ne kadardır? 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti Ajansına, AKM’nin yeniden sanata kazandırılması için 75 milyon liralık bir bütçe ayrılmıştır. Bu bütçenin ayrılmasının üzerinden 5 yıl geçmiştir. Bu para nereye kullanılmıştır?

POLİS İŞGALİ NE ZAMAN BİTECEK?

AKM’de yaşanan fiili polis işgali ne zaman bitirilecektir? Polis işgali altında bir yenileme gerçekleştirilmesi mümkün müdür? AKM’nin bahçesinin bir bölümünün, hemen yanda bulunan bir pastane tarafından işgal edildiği iddia edilmektedir. Bakanlık ve belediyenin bu konuna ne gibi yaptırımları olmuştur? Halka ve sanatçılara ait olan malzemeleri talan edilen, halka ve hazineye ait arsası işgal edilen ve yıllardır kullanılmaz halde tutulan AKM’nin yeniden İstanbul’a ve sanata kazandırılması düşünülmekte midir? Düşünülüyorsa bunun için ne kadar süre ve bütçe öngörülmektedir?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.