DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 27°C
Az Bulutlu

YÜCEER’in 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

13.03.2015

14 MART TIP “BAYRAMI”
Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en temel göstergelerinden biri, sağlık hizmetlerinde ulaştığı noktadır. Sağlık hizmetlerinin kaliteli bir şekilde, yurttaşlarımıza ulaştırılmasında en büyük görev ise sağlık emekçilerimize düşmektedir.
Ancak son yıllarda Hükümet tarafından, Sağlıkta Dönüşüm Programı altında yürütülen politikalarla, sağlık çalışanlarının temel hakları tamamen göz ardı edilmiş, sağlık emekçileri için çalışma koşulları her geçen gün daha da kötüleşmiştir.
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık paralı hale getirilmiş, büyük fedakarlıklarlasağlığa emek veren sağlık çalışanlarıgüvencesizleştirilmiş, nitelikli sağlık hizmeti sunumundan vazgeçilmiş, toplum sağlığı ikinci plana itilmiştir.
YURTTAŞIMIZ GSS’YE MAHKUM EDİLDİ
Tam Gün Yasası, performans uygulamaları, kanun hükmünde kararnameler, torba yasalarla, sağlık alanında Anayasa’ya aykırı uygulamalarla, hastane kapılarından dönen mağdur ve çaresiz yurttaşlarla, sağlık hizmeti nitelik ve kalite kaybı yaşamıştır. Kesilen vergilerin yanı sıra yurttaşlarımızbir de Genel Sağlık Sigortası ile sağlık vergisine mahkum edilmiştir.
AKP iktidarlarının uyguladığı söz konusu “sağlık” politikaları, sağlık alanındaki çalışma barışını bozmuş, doktoru, hemşiresi, çalışanı ve hastasıyla bir bütün olan sağlık çalışanlarını mutsuzluğa ve umutsuzluğa sevk etmiştir.
Personel eksikliğinden kaynaklanan iş yükü, yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetler, fazla mesailer sağlık çalışanlarını her geçen gün biraz daha yıpratmaktadır.
GÖZ BOYAMADAN İBARET
Başbakan’ın müjde dolarak duyurduğu “Nöbet ücretlerine % 50 zam yapıyoruz” açıklaması sadece ve sadece göz boyamadan ibarettir. Bir asistanın saatlik nöbet ücreti 7 TL, 30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruştur. Vaat edilen artış sadece 3.5 liralık bir artıştır. Kamuda çalışanlar için aylık nöbet saatlerinde ödeme 130 saat ile sınırlıdır ve bunun üzeri ücretlendirilmemektedir.
ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR
Gece gündüz demeden mesai yapan yüz binlerce sağlık çalışanı, şiddete, en çok maruz kalan kesim konumuna gelmiştir. Diğer meslek gruplarına göre şiddetin, görülme oranı sağlık alanında 16 kat daha fazla olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
Bu kabul edilemez şiddetin başlıca nedeni ısrarla uygulanan yanlış sağlık politikaları ve hekimlik mesleğini her geçen gün değersizleştiren, itibarsızlaştıran, hedef gösteren sorumsuz anlayıştır.

ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZELTİLMELİDİR
Sağlık emekçileri bir an önce, kendilerini hedef gösteren söylemlerden vazgeçilmesini, çalışma koşullarının düzeltilmesini, emekliliğe yansıyacak temel ücretlerin iyileştirilmesini, fiili hizmet zamlarının ödenmesini, tıp eğitiminde niceliği değil, niteliği önceleyen politikaların uygulanmasını, bütün yurttaşların eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetine ulaşabilmesini talep etmektedir.Ve sağlık alanındaki sorunları görmezden gelerek bir yere varılmayacağıda açıktır.
14 Mart Tıp Bayramı ancak sağlık emekçilerinin, halkın sorunları çözüldüğünde bayram olarak kutlanabilecektir.
Bu duygularla, başta şiddet kurbanı merhum doktorlar Ersin Arslan, Göksel Kalaycı, Ali Menekşe olmak üzere, toplum sağlığının korunmasıiçin, canı pahasına dünyanın en zor, ancak en onurlu görevlerinden birini yapan meslektaşlarımın,Tıp camiasının her bir neferinin14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.