DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

“YENİDOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”

15.02.2019

Bilindiği üzere tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların %23’ü doğum sonrası asfiksiye(oksijen eksikliği)bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal(yenidoğan) sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatalresüsitasyon(yenidoğan canlandırma) gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.
Bu nedenle asfiksiyebağlı ölümlerin ve sekellerin (hastalık kalıntısı)önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir.
Bu kapsamda ilimizde 12-13-14 Şubat 2019 tarihleri arasında Tekirdağ Polis evinde NRP Uygulayıcı Eğitimi düzenlenmiştir. Söz konusu eğitime ilimizdeki kamu, üniversite ve özel hastanelerde çalışan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Anestezi Uzmanı ve doğum eyleminde görev alan pratisyen hekim, ebe, hemşire, anestezi teknisyenlerinden oluşan 23 kişi katılmıştır.
EğitimimizeNamık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Nedim SAMANCI ile Dr. Öğretim Üyesi Sinan TÜFEKÇİ, Başkan Yardımcımız Dr. Hülya BECERİR, Tekirdağ Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri MüdürümüzEbe Gülaydın TABU ve Müdürlüğümüz personeli Ebe Fatma ÇOKZEHİR eğitimci olarak katılmışlardır.
14.02.209 tarihinde kapanış konuşmalarını İl Sağlık Müdürümüz Uzm.Dr. Cengiz BECERİR’in yapmış olduğu sertifika törenineBaşkanlarımız Uzm.Dr. Mustafa DÖNMEZ, Dr. Haci Bayram ZENGİN, Zafer SOYKIRLI, Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekimimiz Uzm.Dr. Çetin KİREZLİ, Malkara Devlet Hastanesi Başhekimimiz Uzm.Dr. Onur DURGUN ve Sağlık Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza ÖKSÜZ katılım göstermişlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.