DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

VEFATININ 81. YILINDA ATATÜRK’Ü ANARKEN…

05.11.2019

İbrahim BİRELMA
Atatürk’ü önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, devrimlerin yapımcısı ve uygulayıcısı ve tarihin en büyük insanlarından biri olarak tanımazsak, o zaman onun çocukluk yaşamı da pek çok kimse için rasgele bir öyküden öteye gitmez. Aşağıda Atatürk’ün yaşamından bir özet sunulmuştur.
-İyi bir asker olarak yetiştirilmiş ve memleketin en önemli hizmetlerini yapmayakararlı olan Mustafa Kemal’in, Sultan Abdülhamit tarafından Şam’a sürülmesi ona sonraki siyasal yaşantısında çok değerli tecrübeler sağladı.1906 yılının Ekim ayında, Mustafa Kemal ile Arkadaşları Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurdular. Bu gizli örgütün Suriye yöresini yönetme görevini Mustafa Kemal üzerine aldı.Çeşitli askeri görevler bahanesiyle Yafa’ya ve Kudüs’e giderek oralarda da örgütlenmeyi sağladı.Selanik’te padişaha karşı ayaklanmaya hazır pek çok kimse vardı .Mustafa Kemal bir yol bulup Selanik’e gitmeliydi. Padişah fermanında Mustafa Kemal’in kolayca memleketine gidemeyeceği bir yere gönderilmesi yazılıydı. Mustafa Kemal Yafa’daki yüksek rütbeli bir subayı Makedonya’ya gitmek için sahte bir geçiş belgesi imzalamaya razı etti. Yolda yakalanmamak için Selanik’e dolaylı yollardan gitti. Önce Mısır’a oradan Yunanistan’a, oradan da gizlice Selanik’e gitti. Orada okuldan tanıdığı birçok arkadaşını bir araya toplayıp Vatan ve Hürriyet örgütünün bir kolunu kurdu.
-1907 yılında Mustafa Kemal’in Suriye’de Dürzüayaklanmasını bastırmadaki başarısı örnek bir askeri hizmet olarak takdirle karşılandı. Çok geçmeden Mustafa Kemal önyüzbaşılığa terfi ederek Makedonya’ya atandı.
-23 Temmuz 1908’de Meşrutiyetilan edildi. Meşrutiyet ilanına karşı çıkanlar ayaklanmaya başladı. Mustafa Kemal bu ayaklanmaları bastırmak üzere Trablusgarp’a gönderildi. Gerek Trablusgarp’ta, gerekse Bingazi’de ayaklanan şeyhlerin direnişini bastırmayı başardı.
-Mustafa Kemal Trablusgarp’tan Selanik döndükten sonra, İstanbul’da yeni rejime karşı bir ayaklanma oldu. Buna 31 Mart Olayı dendi. Bu olay bastırıldıktan sonra Mustafa Kemal yeniden Selanik’e döndü.
-29 Ekim 1914’te Türk bayrağı taşıyan ama Alman komutasında bulunan Yavuz zırhlısının Ruslar’asaldırmasıyla Türkiyede Almanya ile Avusturya’nın yanında Birinci Dünya savaşına girmiş oldu.
-Mustafa Kemal o sırada Sofya’da ateşemiliterdi. Ne var ki Mustafa Kemal için pasif bir görevdi bu. Çok geçmeden bu görevden alınmasını istedi: isteği yerine getirilerek 19.’uncu Tümen Komutanlığı’na atandı.
-Bundan sonra savaşlar birbirini izledi .Sonunda Türkiye müttefikleri (bağlaşık)ile birlikte Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıktı. Ancak bu Türkiye’deki savaşların sonu değildir. Türk ordusunun başına geçen Mustafa Kemal sonuna kadar savaşmaya kararlıydı. Müttefik donanmaları İstanbul’a gelip kenti işgal edince, Enver, Cemal ve Talat Paşalar yurtdışına kaçtılar. İşte o zaman Mustafa Kemal memleketine en büyük hizmeti yapmak üzere serbest kaldı.Bu hizmet onun ülküsü(amaç) olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmaktı.
-Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için ilk adımını 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmakla atmış oldu.Mustafa Kemal ile üç eski meslektaşı Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele ve Rauf Orbay Osmanlı padişahının bulunduğu İstanbul’dan uzakta, Anadolu’nun ortasında milliyetçi bir hükümet kurmak için elbirliğiyle çalıştılar. Birçok ön kongre yaptılar.Bunların en önemlisi Sivas Kongresi’dir.
-23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Meclis üyeleri arasından bir Bakanlar Kurulu seçildi. Mustafa Kemal hem Büyük Millet Meclisi’nin, hem de Bakanlar Kurulu’nun başkanı oldu.
-30 Ağustos günü Dumlupınar’da büyük bir savaş oldu. Düşmanların geri kalanları kaçarken, Mustafa Kemal şu buyruğu verdi: “ Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!”
-Bu zaferden sonra Mustafa Kemal İstanbul’a yöneldi. İstanbul İngiliz- Fransız- İtalyan üçlüsünün işgali altındaydı.Bu devletlerle Mudanya Ateşkesi yapıldı. Bu ateşkesle müttefikler isteklerimizi kabul etmek zorunda kaldılar.Yine buna göre savaş duracak, İstanbul ile Trakya Türklere teslim edilecekti.
-Daha sonra İsviçre’nin Lozan kentinde 24 Temmuz 1923’te barış imzalandı.Sevr antlaşması ile ülkemizi paylaşmış olan devletler, bu kez Türk ulusunun bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü kabul etmek zorunda kaldılar.
-29 Ekim 1923’te Cumhuriyet resmen ilan edildi. Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçildi.
-Atatürk bir asker, bir yurtsever, bir devlet adamı olarak milletine en büyük hizmeti yapmıştır.Hastalığına karşın, hizmetlerinin ve başarılarının sonucunu görebildi.Ne yazık ki 1937 yılının sonlarına doğru bu güçlü insan son derece hareketli geçen Yaşamının yükü altında yıpranma belirtileri gösterdi.Çektiği acı ve ağrılara karşın, devlet işlerini bir süre aksatmadan yürütmeyi başardı. Türkiye Cumhuriyeti’ni 10 Kasım 1938 sabahına kadar yatağından yönetmeye devam etti. Ölümü bütün Türk milletini şaşkına çevirdi. Acı haberi Türk milletine açıklayan bildirideki şu cümle, milletinin onun hakkında ne düşündüğünü en güzel şekilde dile getirmektedir. “ TürkDevleti büyük yaratıcısını, Türk milleti büyük önderini ve insanlık büyük bir evladını kaybetmiştir. ( Barbara K. Walker, Filiz Erol, Mine Erol, çeviri: Filiz Erol, Özgürlükİçin, M. Kemal Atatürk’ün İlk Yılları,Redhouse Yayınevi, 1981)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.