DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Parçalı Bulutlu

Vali Aziz Yıldırım Tarım ve Teknoloji Fuarı’na Katıldı

05.09.2019

Vali Aziz Yıldırım, Alman Tarım Birliği (DLG) tarafından Süleymanpaşa ilçemiz Karaevli Mahallesinde yurt içinden ve dışından 98 firmanın katılımıyla düzenlenen 9. Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı açılışına katıldı.

Açılışta, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun bir konuşma yaptılar.

Fuar açılışında konuşan Vali Yıldırım; “Dünyada, nüfus her geçen gün artmaktadır. 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da demektir ki gıdaya olan ihtiyaç her geçen gün artacaktır. Küresel ısınma nedeniyle toprak kayıpları olmakta, yaşanan mevsim dengesizlikleri yüzünden tarım alanları zarar görmektedir. Sanayi tesislerinin tarım arazileri üzerinde kurulması, konut yapımı, termik santrallerin ve fosil yakıtların oluşturduğu hava kirliliği tarımı etkileyen diğer faktörlerdir. Bu gibi durumlar nedeniyle tarımda verimin ve sürdürülebilirliğin artırılması oldukça önemlidir.

Gelişmiş ülkeler, tarıma farklı bir vizyonla bakmaya başlamış, tarım stratejik bir alan olarak belirlenmiş, sanayi ve endüstriye yapılan yatırımlar tarıma da aktarılmaya başlanmıştır. Bazı ülkelerde tarlalar, yeni teknoloji üsleri olmuştur. Tarımın gittikçe önem kazandığı bu dönemde, ülkemiz de tarım ve teknoloji konusuna gereken önemi verecektir.

Türkiye geniş ve verimli arazileri, iklim ve ürün çeşitliliğiyle büyük bir potansiyele sahiptir. Arazilerimizi tarımsal teknolojiyle donatarak artan nüfusun ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerini bertaraf edebiliriz. Ayrıca tarımda teknoloji kullanımı verimliliği, kar oranımızı artırır ve milli gelirimize büyük katkılar sağlar.

Tarımda teknoloji kullanımı ; değişen şartlarla mücadele etmeyi, doğanın zorlu koşullarıyla başa çıkabilmeyi ve daha fazla verim alabilmeyi sağlar.

Tarım alanında en çok yaşanan sorunların başında gelen arazileri gereğinden fazla sulama, ilaçlama ve gübrelemedir. Bu gibi durumları, teknoloji sayesinde çözüme kavuşturabiliriz. Belirlenen miktarda ve en uygun zamanda su, gübre ve ilaç vermek, üretim maliyetlerini düşürür, böylece hem zayiat azalır hem de daha sağlıklı ürünler yetiştirebiliriz. Akıllı sistemlerle, tarımsal üretimdeki riskleri minimize etmek mümkündür. Doğru yaklaşımla, daha az maliyet ile daha fazla ve kaliteli üretim yapabiliriz.

Hayvancılık alanında da akıllı sistemler kullanılarak süt verimini artırabilir ve hayvan sağlığı kontrol edebiliriz.

Akıllı tarım uygulamalarına yapılacak yatırımlarla, dünyanın önde gelen tarım üreticilerinden birisi olan Türkiye’nin 60 milyar dolar seviyesindeki tarımsal üretim hacmini rahatlıkla 100 milyar dolar seviyesine çıkarabiliriz.

Tekirdağ’ın toplam alanı 6.313. 000 dekardır. Bu alanın %65’i işlenen tarım arazisidir. Tekirdağ, Türkiye genelinde ayçiçeği üretiminde 1. sırada, kanola üretiminde 1. sırada ve ekmeklik buğday üretiminde 5. sıradadır. Görüldüğü üzere işlenen arazimiz, yeterli düzeydedir. Bu arazileri, tarımda teknoloji kullanımını artırarak verimi, üreticilerimizin gelirlerini artırabilir, modern tekniklere uygun üretim yaparak ürün kaybını minimuma indirebilir, mevsimsel etkileri azaltabiliriz. Tarımın Tekirdağ’ın ekonomisine katkısını artırabiliriz.

Firmaların tüm yeniliklerini, yeni ürün ve teknolojileri tanıtılmasına, yeni yöntemler hakkında bilgi verilmesine vesile olan DLG Fuarcılığa ve bu organizasyonda emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Bu fuarın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Ardından Süleymanpaşa Halkoyunları Ekibi bir gösteri sundu.

Açılış, kurdele kesiminin ardından Vali Yıldırım ve protokol üyelerinin Fuar Alanı’nı gezmesiyle son buldu.

Açılışa Vali Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Jandarma Komutan V. Albay Haşim Göksel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel,Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, DLG Fuarcılık Genel Müdürü Onur Kiraz, DLG İnternational Genel Müdür Yardımcısı Dr. Lars Hurf, Ziraat Odası temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.