Dolar 18,8393
Euro 20,3287
Altın 1.129,81
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 2°C
Hafif Kar Yağışlı
Tekirdağ
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C
Per 5°C

Ulusal Süt Konseyi Bölgesel Sektör Toplantıları’nın İlki Gerçekleştirildi

Ulusal Süt Konseyi Bölgesel Sektör Toplantıları’nın İlki Gerçekleştirildi
26 Eylül 2011 17:59

Türkiye genelini kapsayan ‘Ulusal Süt Konseyi Bölgesel Sektör Toplantıları’nın birincisi 24 Eylül Cumartesi günü NKÜ Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda süt endüstrisi, üretici-tüketici arasındaki sorunlar, süt fiyatları, süt ithalat ve ihracatındaki durum ele alındı.

Toplantının açılışında konuşan NKÜ Ziraat Fakültesi Bölüm Başkanı ve Ulusal Süt Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Özder “Son zamanlarda süt sadece ülkemizde değil tüm dünyada da konuşulur oldu. Bunun temel nedenleri hem sütün kolay, bol ve ucuz olması hem de toplumların sağlıklı nesiller yetiştirme kaygısından kaynaklanıyor. Gelişmiş ülkeler zaten bunun farkındaydı. Gelişmekte olan ülkeler de bunun farkına vardı” dedi.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Keskin ise Türkiye genelinde yapılacak toplantıların ilkinin Tekirdağ’da yapılmasının önemine değindi.

Konseyin, süt ve süt ürünleri üreticilerinin çatı kuruluşu olduğunu ifade eden Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı şöyle konuştu: “Ulusal Süt Konseyi, süt ve süt ürünlerinin çatı kuruluşu, ortak paydasıdır. Üyelerinin tek tek menfaatini değil, bir bütün olarak sektör ve ülkemizin menfaatini ön planda tutmaktadır.

Bilindiği üzere Konseyimiz, tarım kanununda belirtilen ulusal tarım politikaları çerçevesinde çalışmalar yapmak üzere süt üreticileri ve sanayicilerinin oluşturdukları; birlik, dernek ve kooperatif temsilcileri ile bunlara üye olan gerçek ve tüzel kişiler, süt ile ilgili çalışmalar yapan araştırma ve eğitim kurumları, meslek odaları, tüketici örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturdukları tüzel kişiliği haiz bir kuruluştur”

NKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu da Ziraat Fakültesi olarak bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Toplantının açılışında konuşan NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Soysal, “NKÜ her zaman bu tarz toplantılarla halkla iç içe olmak, bütünleşik bir tavır sergileyebilmek ve sorunlara çözüm bulabilmek için ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tip toplantıların artarak gelişmesini diliyoruz” dedi.

Türkiye’de yıllık üretilen süt miktarının 13 milyon tonu aştığını kaydeden Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Büyük ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanı Muhittin Çetinkaya, “Türkiye 6 milyon sütken bugün 13 milyon ton süte ulaştı. Hayvan varlığı artmamasına rağmen hayvan ıslah çalışmaları ile verimlilik artışları süt üreticiliğini de beraberinde getirdi. 13,5 milyon ton sütün yaklaşık 6,5 milyon tonu sanayiye gidiyor. Konseyin kurulmasıyla süt sektöründe önemli gelişmeler oldu. Özellikle son iki yıldır fiyat istikrarını sağlamak, arz fazlalığı olan sütü pazarlamak açısından çok ciddi tedbir ve o tedbirlerin uygulanması konseyin tavsiyesi ile mümkün oldu.

Biz süt tozunu ürettirip ithalatını durdurduk. Özellikle 2011 yılında sıfır ithalatımız var. Bu çok büyük bir başarıdır. Ayrıca protein ithalatı yapılıyordu. Bu ülkede protein ithalatı da gözetim tedbiri alınarak bu konuda da yurt içerisinden temini yoluna gidildi. Bunun dışında Türkiye’de ilk defa yurt dışına süt tozu ihraç eder hale geldi. 2011 yılında 9.800 ton süt tozu ihraç edildi. Bu ülkemiz için, sanayicimiz için çok önemli büyük bir gelişme. Önümüzdeki dönemde sadece süt tozu değil süt ve süt ürünlerinin ihracatı ile ilgili konsey çok ciddi tavsiye kararları alarak ilgili Ekonomi Bakanlığı’na, Kalkınma Bakanlığı’na, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sundu. Bu şu demek artık Türkiye dünya süt liginde amatörlükten çıkıp profesyonelliğe geçmiş” dedi.

Ayrıca toplantıya Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Ulusal Süt Konseyi Üyeleri, akademisyenler ve süt üreticileri katıldı.