DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

TÜRK EĞİTİM SEN TEKİRDAĞ ŞUBESİ 2. DÖNEM SENE BAŞI İLÇE BAŞKANLARI VE YÖNETİM KURULLARI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

11.02.2019


Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Yönetim Kurulu toplantısı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma açılış konuşmasında; bizler hak, hukuk adalet eşitlik kavramlarının hayatımızın vazgeçilmez değerleri olduğunun bilincindeyiz. dedi. Mücadelemizle daime bu çizgide yılmadan devam ediyor, devamda edecektir. 2001 yılından günümüze kadar 18 yılda çok zorlu koşullarda büyük başarılara imza attık. Rüzgâr hep ters esti. Türk Eğitim Sen adam gibi sendikacılığın adresidir. Türk eğitim sadece bir sendika değil aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşudur. Bizleri diğer sivil toplumlarından ayıran vasfımız, adımızın önündeki  milli sıfat “ tır. Türk Eğitim-Sen memleketin dertleriyle dertlenen, sevinçlerine ortak olan milli bir kuruluştur. Bu yüzden tarihi misyonu ifade eder. Milli birliğimizin muhafazası, milli birliğimizin anahtarı ise kamu başta olmak üzere her alanda adaletin tesis edilmesi; ehliyet, liyakat ve hakkaniyetinhâkim kılınmasıyla olacaktır.

                Eğitim sistemimiz kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi sözleşmeli istihdam modelidir. Bu modelden vazgeçilmelidir. Öğretmen atamalarında ve yönetici atamalarında mülakat kaldırılmalıdır. Ortaöğretime geçiş sistemini kapsayan sınav ve soru karşılıkları yeniden düzenlenmelidir. Gelinen süreçte öğretmen, öğrenci ve veli mutsuzdur. Bu sınav özel okulların önünü açmış, fırsat eşitliğini ortadan kaldırmıştır.  Konuşmasında 2018 ve 2019 yılındaki enflasyon ve memur zamlarına da değinen Varma şöyle dedi; yetkili sendika 2018 yılı için %4+3,5 2019 yılı içinde %4+5 şeklinde kamu çalışanları için zam talep etti. Geldiğimiz noktada 2018 enflasyonu %20.8, 2019 enflasyonu ise %15.6 olarak revize edildi. Dolayısıyla %7.8 enflasyon farkı oluşmuştur. dedi.

 3600 ek gösterge konusunda da kamu çalışanlarının gözünün hükümette olduğunu belirterek ek gösterge uygulanacak kesimin her kesimi memnun edecek bir çalışma olmasını bekliyoruz. dedi.

Gözümüze uzak gönlümüze yakın doğu Türkistan’da yükselen çığlıkla yüreğimiz yanmaktadır. Ne yazık kimilletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur. Ata yurdumuzda bizden uzak olan, yıllardır işgallere dayanan, soykırımlara dayanan kardeşlerimize yapılan zulmü şiddetle kınıyoruz.

Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanan Doğu Türkistan’ın dünyaca ünlü halk ozanı AbdurehimHeyit’inde, şehit edildi. Dedi.

Son olarakta Tekirdağ’ ın eğitim raporunda sınav sonuçlarını değerlendiren varma alınan sonuçların kötü olduğunu, bu sonuçların masaya yatırılarak çok yönlü sebeplerin araştırılması gerektiğini belirtti.

Ardından katılımcılarlakarşılıklı fikir alışverişinde bulunduktan sonra toplantıya son verildi.

                                                                                                                                        Kamuran VARMA

                                                                                                                 Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.