DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Gök Gürültülü

TÜRK BÜRO-SEN T.DAĞ ŞUBE BAŞKANI ADNAN GÜREL’İN BASIN AÇIKLAMASI

27.01.2012

Birçok sorunla mücadele ederek hizmet üretmeye çalışan Gümrük memurları, üvey evlat muamelesi görmektedirler. Bir yandan insani olmayan mesai saatlerinde işinin başında olmakla yükümlü Gümrük memurları, bir yandan da bazı çevrelerin yolsuzluk, kaçakçılık gibi ithamlarıyla uğraşmaktadır.

Avrupa Birliği’ne girme çabasında olan ve kıtaları birbirine bağlayan stratejik bir ülkede yaşıyoruz. Dünyanın kritik geçiş noktalarında ki gümrüklerimizin, öncelikle Türkiye’nin çıkarları daha sonra Gümrük personelini çalışma standardının yükseltilmesi adına çağı yakalayan teknolojik donanıma sahip olmalıdır. Bu teknik desteğin yanı sıra 2008 yılında yayımlanan ve Gümrük personelinin adeta hayatını ters düz eden Gümrük Müsteşarlığı Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği ülke gerçeklerine ve batıda ki gümrük normlarına göre yeniden gözden geçirilmelidir.

Değerli Basın Mensupları,

Gümrükler bir ülkenin namusudur, dünyaya açılan penceresidir. 26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ vesilesiyle, Yetkili Sendika Türk Büro-Sen olarak, Gümrük çalışanlarının sorunlarının çözümü konusunda acil ve önemli girişimler yapılmasını talep ediyoruz.

1-Gümrük muayene memurlarının ve kaçak istihbarat muhafaza memurlarının gümrük denetmenliği kadrolarına geçişi sağlanmalıdır.

2-Gümrük gelir uzmanlığı kadrosu ihdas edilmeli ve halen kurumda görev personelin bu kadrolara geçişi sağlanmalıdır.

3- Kurum personelinin “ek ödeme” adı altında aldıkları ücretlerin emekli aylığına yansıtılmasını.

4- Kurumda programcı ve çözümleyici olarak görev yapan personel son düzenlemeler ile ciddi ekonomik kayıplara maruz kalmışlar, bu nedenle programcı ve çözümleyici personelin gümrük uzmanı kadrolarına ya da mezun oldukları unvanlardaki kadrolara atanması sağlanmalı ve 7/24 çalışan bu personele fazla çalışma ücreti ödenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması sağlanmasını istiyoruz.
5- Rotasyon (yer değiştirme) yönetmeliğinin yeniden gözden geçirilmesi ve 6 bölge esaslı sistemin terk edilerek 3 bölge esaslı rotasyon sistemine geçilmesi sağlanmalıdır.
6- Çok sayıda taşra çalışanının çeşitli gerekçelerle her yıl geçici görevlendirmelere tabi tutulmalarına son verilmeli, elzem olduğu durumlarda da bu uygulama adil bir şekilde sıraya konularak yapılmalıdır. sürekli aynı kişilere geçici görevlendirmelere tabi tutulmamalıdır.
7-Taşra idarelerinde özellikle kara hudut kapılarında muhafaza memurları muayene memurları ile diğer personelin tabi tutulduğu 12/12 ve 24/24 saatlik çalışma sürelerine son verilmelidir.
8- Kurum çalışanlarının bir defaya mahsus olmak üzere uzmanlık kadrolarına geçişine imkan verilmelidir.
9- Fazla çalışma ücretinin, Bakanlık merkez, taşra tüm çalışanlarına (tasfiye işletmeleri dahil) adilane bir şekilde dağıtımı yapılmalıdır.
10- Yardımcı hizmetliler sınıfındaki personelin kurumun ihtiyacı ve öğrenim durumuna göre bir defaya mahsus genel idari hizmetler sınıfına atanması yapılmalıdır.
Gümrükler bir ülkenin namusudur, dünyaya açılan penceresidir. 26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ vesilesiyle, Yetkili Sendika Türk Büro-Sen olarak, Gümrük çalışanlarının sorunlarının çözüm noktası konusunda acil ve önemli girişimler yapılmasını talep ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.