DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Az Bulutlu

TÜM EM. SEN. TEKİRDAĞ ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

30.09.2018

Tüm Emekli Sendikası Tekirdağ şubesi tarafından bu gün yapılan açıklamada;TBMM’yi devre dışı bırakan, halkın iradesini yok sayan, yeni yönetim modelinin uygulamalarıyla mağdur ettiği emekçi halkın sorunlarına sahip çıkması ve çözüm üretmesi için TBMM’yi duruma el koymaya ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Denetimsiz tek adam yönetimi, iktidarın çabalarıyla yeni yönetim biçimi olarak anayasa güvencesine alınarak ve iktidar tarafından seçimlerin geçmesiyle birlikte, ekonomik krizin ağır faturasını halka ödetmeye çalışmaktadır.

“Türkiye emekçi halkının yaşamını günden güne çekilmez hale getiren krizin, ağırlaşarak sürdüğü bu günlerde, halkın iradesinin temsilcisi olan TBMM’nin devre dışı bırakılması ve ülkenin tek kişinin atadığı bakanlar tarafından yönetiliyor olması, toplumun parlamentoya güvenini sarsacak ve parlamentonun gereksizliği algısına yol açabilecek tehlikeli bir uygulamadır.”
“MECLİS DEVRE DIŞI BIRAKILDI”

“Seçimle gelmeyip, yeniden seçilme endişesi taşımayan, meclise hesap verme sorumlulukları da bulunmayan, bakanların yönettiği ülkede, ekonomik, idari ve siyasi kararların geniş halk lehinde olması beklenemez. Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım, akaryakıt aklınıza ne geliyorsa, ipliğe halkın yaşamını yakından ilgilendiren temel tüketim ürünlerinin fiyatları fahiş şekilde arıyor. tÜm ürünlerin birçoğunun fiyatı bir sefer değil iki hatta üç sefer arttığı ve toplumun neye ne’ zaman am geldiğini takip edemez hale getirildiği günlerden geçiyoruz.

“TÜK LİRASI HIZLA DEĞER KAYBEDİYOR”

Türk Lirası hızla değer kaybediyor. Dikkat edin, dolar artıyor demiyorum. Çünkü yaşanan, dolam değerlenmesi değil, Türk Lirasının değer kaybetmesidir. Nitekim dolar, diğer ülkelerin para birileri karşısında değer kazanmamış, aksine Türk Lirası, Euro ve benzeri yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmiştir. Durum bu olduğu halde, yıllardır uyguladıkları rant ekonomisi ile ülkeyi borçlandırmış, üretimi değil tüketimi özendiren politikalarıyla, her şeyi dolar karşılığı ithal ederdim*», getirmiş olanlar, krizi ABD’nin yerli ve milli olan kendilerine karşı ekonomik savaş açmakla suçluyorlar Bunun amacı hedef saptırmak ve sorumluluktan kaçmaktır. Bir yandan elinizdeki ve yastık altındaki dolarları bozdurun, ABD’yi protesto edin, ABD mallarını boykot edin naraları atılırken, diğer yandan ise gece yarısı devlet bankaları açılmakta ve milyonlarca dolar, piyasa değerinin yarı fiyatına yandaşlara; satılmaktadır.”
“KRİZİN DEVAM ETTİĞİNİ PİYASA VERİLERİ DOĞRULUYOR”

Krizin hızla tırmanmaya devam ettiğini piyasa verileri de doğrulamaktadır.

“Nitekim TÜİK, Ağustos ayı tüketici fiyatları artışını (TÜFE) aylık %2,3, yıllık ise %17,94 olarak a> Böylece Türkiye’nin tekrar yüksek enflasyonlu bir döneme girdiği açıkça ortaya çıkmış o a açıklanan yıllık artış oranı, son 15 yılın en yüksek TÜFE artışıdır. Daha kötüsü yur tiçi üretc ~ artışının (ÜFE) yüzde 32,13 olarak gerçekleşmiş olmasıdır. ÜFE’deki yüksek oranlı artışın piyasa ortaya çıktıkça, TÜFE artış oranları hızla artmaya devam edecektir. Öte yandan Elektriğe ve do» yapılan zamların, çarşı pazarda yol açacağı fiyat artışlarının, henüz istatistiklere yansımadığı da alınınca tüketici fiyatlarında, önümüzdeki aylarda önemli artışlar olacaktır. Enflasyondaki N büyük çoğunluğu 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak giderinin karşılığı olan açlık sının altında alan, 12 milyon 300 bin emekli başta olmak üzere, toplumun emekçi kesimlerinin getirten olarak erimesine yol açacaktır.”
Ülkeyi yönetenlerin, yurttaşa doğruyu söylemediğini ve krize karşı gerekli tedbirleri almadım ifade eden Emekli-Sen, “Önümüzün kış ve bu kış, ülke nüfusunun emekçi çoğunluğu için oldukça çetin geçecek.”

“Emekçi halkı, krizin ağır sonuçlarından korumak, için, TBMM’yi devre dışı bırakan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, yoksul halkı yok sayan ekonomi politikalarının yerine, halkın talep ve ihtiyaçlarma uygun ekonomik politikalar uygulamasını sağlayacak kanuni düzenlemeler yapılması gerekmektedir

Bütün bu nedenlerle, krizin mağdur ettiği, kesimlerin başında gelen emeklilerin temsilcisi senatolara k, TBMM’yi devre dışı bırakan, yeni yönetim modelini kabul etmiyor ve TBMM’yi duruma d koyarak, sorumluluk almaya çağırıyoruz.”

19 EYLÜL DE İMZA KAMPANYASI

“Parlamentoyu duruma el koymaya ve sorunlarımıza sahip çıkmaya çağırmak amaayfa bir imza kampanyası başlatıyoruz.”

“Kampanyamız, 19 Eylül tarihinde başlatılmış, tüm şube ve temsilciliklerimiz tarafından yapılmakta olan basın açıklamalarıyla eş zamanlı olarak başlamış ve 19 Ekim 2018 tarihine kadar, kent merkezlerinde kurulmakta olan stantlarda, mahallelerde, kahvelerde, parklarda yani emeklinin olduğu her yerde sürdürülmektedir. Toplanan imzalar, 25 Ekim tarihinde TBMM önünde yapılacak basın açıklamasından sonra, TBMM başkanlığına teslim edilecektir. Aynı gün siyasi parti grup başkan vekilleriyle görüşülecek ve imza kampanyamızın amacı ile taleplerimiz konusunda kendilerine bilgi aktarılarak taleplerimiz konularında destekleri istenecektir.denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.