Dolar 19,1750
Euro 20,7916
Altın 1.214,64
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 19°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
19°C
Az Bulutlu
Cts 18°C
Paz 16°C
Pts 13°C
Sal 7°C

TREDAŞ DAN KAÇAK KULLANIM BEDELİ ALIMI HAKINDA AÇIKLAMA YAPILDI

TREDAŞ DAN KAÇAK KULLANIM BEDELİ ALIMI HAKINDA AÇIKLAMA YAPILDI
25 Kasım 2011 16:23 | Son Güncellenme: 25 Kasım 2011 16:26

Tredaş tarafındfan yapılan yazılı açıklamada;

Genel Müdürlüğümüze son günlerde abonelerimiz tarafından en çok sorulan sorulardan biri elektrik faturaları üzerinde bulunan; Kayıp- Kaçak Bedeli (K/K Bedeli) ve dayanağı nedir? Bu bedel kimler tarafından ödenmektedir? 2011 yılından önce de böyle bir bedel abonelere tahakkuk ettirilmiş midir?

Bahse konu ile ilgili bilgilendirici açıklama şöyledir;

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun kararı ile abonelere uygulanan perakende satış birim fiyatları; Perakende, dağıtım, iletim, PSH (perakende satış hizmeti), PSH (sayaç okuma), K/K (kayıp/kaçak) bedellerinin toplamından oluşmaktadır. 01/01/2011 tarihine kadar tarife yapısının içerisinde olup ayrıştırılmayan PSH (sayaç okuma) ve K/K (kayıp/kaçak) bedelleri, 01/01/2011 tarihinden itibaren ayrıştırılmış haliyle faturalarda gösterilmeye başlamıştır.

Kayıp-kaçak bedeli Elektrik Piyasası Kanunu, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Perakende Satış Hizmet Geliri ile Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ gereğince müşterilere tahakkuk ettirilmektedir.
Kayıp-kaçak bedeli 2011 yılı itibariyle tanımlanmakta ve belirlenmekte olan bir bedel değildir. Bu bedel 2011 yılı öncesinde de perakende satış lisansına da sahip olan dağıtım şirketinden elektrik satın alan tüketicilere aktif enerji bedeli içerisinde tahakkuk ettirilen bir bedeldir.

Faturada yer alan kayıp-kaçak tahakkuku kaçak enerji kullanımından dolayı faturada yer alan bir bedel değildir. Bu bedel elektrik sisteminde ortaya çıkan teknik ve teknik olmayan kaybın maliyetinin kayıp-kaçak hedef oranları ölçüsünde karşılanabilmesi amacıyla belirlenen bir bedeldir. Nitekim düzenlenen perakende satış tarifesinden enerji alan kullanıcıların 2011 yılındaki aktif enerji bedeliyle kayıp-kaçak bedelinin toplamı 2010 yılında uygulanan aktif enerji bedeliyle aynı değeri vermektedir. Dolayısıyla, 2011 yılında maliyet kalemlerinin ayrıştırılması söz konusu olup faturada ye alan kayıp-kaçak bedelinden dolayı düzenlenen tarifelerle elektrik satın alan tüketicilere uygulanan elektrik enerjisi fiyatı artmamıştır.

Abonelerimize uygulanan nihai satış tarifesi değişmemiş olup, aboneler faturalarını yine aynı birim fiyattan ödemektedir. Değişiklik sadece tarife bileşenlerinin ayrıştırılması ve bunların faturalarda gösterilme zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, abonelerimize çıkarılan faturalardan hiçbir suretle herhangi bir tarife bileşeni bedelinin geri ödenmesi yada bu bedellerin faturalardan düşülmesi söz konusu değildir.

Kurumumuz, diğer elektrik dağıtım şirketleri gibi Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulunca yayınlanmış tüm kanun, yönetmelik, tebliğ ve kurul kararlarını uygulamakla yükümlüdür.

Şirketimiz sorumluk hizmet sahası içerisinde bulunan tüm abonelerimizin bilgisine önemle duyurulur.

Ahmet ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Genel Müdür

Denildi