DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

15.02.2019

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanların önemli siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerini ağırlanacak. 9 Balkan Ülkesi ve Türkiye’den akademisyen ve STK temsilcilerinden 45 konuşmacının yer alacağı oturumlarda, ülkelere göre yaşanan zorluklarda avantaj ve dezavantajlar belirlenerek, tespit edilen zorlukların önceliklerine göre derecelendirilmesi, mevcut zorluklara yönelik yeni çözüm önerileri ve yeni fikirler, ortaklıklar, işbirlikleri geliştirilmesi amaçlanacak. Bulunduğu bölgeye ve Balkanlara uzun yıllardır hizmet vererek tarihi mirasının sorumluluklarını yerine getiren Trakya Üniversitesi’nde gerçekleşecek çalıştay, “Balkan Coğrafyasında Yaşayan Türk Ailelerinde Milli ve Manevi Değerlerin Korunması ve Geleceklere Nesillere Aktarılmasında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları”, “Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi” gibi konulara dikkat çekerken Balkanlar ve Türkiye’de faaliyet gösteren 20’ye yakın sivil toplum kuruluşunun tanıştırılmasına imkân sağlayacak.

Etkinliğin düzenleme komitesinde yer alan KADEM Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin, Kadın ve Demokrasi Derneği Tekirdağ Temsilciliği olarak Trakya Üniversitesi ile birlikte düzenledikleri çalıştay ile ilgili olarak, “Bu çalıştayda Türkiye ve 9 Balkan ülkesinden 30’un üzerinde siyaset, akademi ve sivil toplumun önde gelen isimleri bir araya gelecek. Amacımız devletimizin dış politikasının önemli bir parçası olan soydaşlarımıza desteğinin farkında olarak sivil toplum nezdinde farkındalığı arttırmak, kadın sorunları ile ilgilenen sivil toplum kuruluşları arasında ortaklıklar ve iş birliklerinin geliştirilmesinde katkı sunacak bir zemin oluşturmak. Ayrıca çok kültürlü bir toplum içerisinde yaşayan soydaşlarımıza milli ve manevi değerlerin aktarımı konusunda sivil toplum kuruluşları ve akademisyenleler arasında bilgi ve iyi uygulama örneklerinin paylaşılmasını sağlamak istiyoruz. 16 Şubat’ta Kadem Tekirdağ Temsilciği ve Trakya Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği ‘Mirasımızın İzinde: 1. Balkan Türk Kadın Çalıştayı’nda sizleri de yanımızda görmek bize güç verecektir.” ifadelerini aktardı.

Trakya Üniversitesi adına düzenleme komitesinde yer alan Dr. Nilgün Tabakoğlu ise cesaret, mücadele ve bağlılıklarıyla Türk kültür ve değerlerini yaşatmaya çalışan soydaşlarımıza minnet borcumuz olduğunu belirterek, “Soydaş kadınlarımızın sesini Türkiye ve dünyaya duyurmak amacıyla KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliğiyle önemli bir program hazırladık. Milli ve manevi değerlerin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara taşınmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları gibi önemli konuların işleneceği etkinliğimizle, umuyorum ki Balkanlar’daki soydaş kadınların sesi olacağız, onların sorunları için çözüm önerileri geliştireceğiz. Gerek ülkemizde gerek dünyada, Balkanlardaki soydaşlarımız adına ses getiren, gündem yaratan bir çalıştaya imza atacağız. Etkinlik kapsamında kapılarımızın herkese açık olduğunu, dileyen herkesin izleyici olarak katılabileceğini belirterek şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, geleneksel hale getirmeyi hedefledikleri çalıştay ile ilgili olarak “Trakya Üniversitesi olarak tarihi mirasımızın bize yüklediği sorumlulukla, Balkanlarda yaşayan soydaşlarımıza her zaman kucak açtık, açmaya da devam ediyoruz. Trakya Üniversitesi, Türkiye’de Balkanlar kökenli en fazla öğrenciye eğitim veren, yıllardır Balkanlara gönül köprüleri kuran bir kurum. Üniversitemiz sadece eğitim verdiği öğrenciler aracılığıyla değil, ürettiği projelerle, farklı iş birlikleriyle, çeşitli çalışmalarla gönül coğrafyamızdaki tüm soydaşlarımızın sorunlarıyla da yakından ilgileniyor. Balkanlardaki soydaşlarımızın sesi, soluğu olmak için çabalıyor… Hayata geçirdiğimiz çalışmalarda, kahramanlığı ve cefakârlığı dünyaya örnek olan soydaş kadınlarımız da önemli bir yer tutuyor. Bu çalıştay, siyaset, akademi ve sivil toplumdan birçok önemli ismi buluşturacak olmanın çok ötesinde, somut çıktılarıyla soydaşlarımızın sorunlarına çare üretecek bir platform haline gelecek. Ülkemizden ve Balkanlardan gelecek misafirlerimizi Trakya Üniversitesi’nde ağırlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gün boyu oturumların devam edeceği “Mirasımızın izinde: Birinci Balkan Türk Kadın Çalıştayı” ülke tanıtım etkinlikleri, Balkan yemekleri, Sufi müzik dinletisi ile zenginleşerek “Balkan Türk Kadın Bestekarlar Konseri” ile son bulacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.