DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 9°C
Yağışlı

“Trakya Tanıtım Günleri” başladı

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ valilikleri ile Trakyalılar Vakfı tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Trakya Tanıtım Günleri”, Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. Dört gün sürecek tanıtım etkinliğinin açılışında, Trakya yöresinin halk oyunları gösterileri sergilendi, çeşitli gruplar tarafından müzik dinletileri sunuldu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı açılış töreninde, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Edirne Valisi Günay Özdemir, eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trakyalılar Vakfı Genel Başkanı Gökhan Özgöç ile milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar yer aldı.

Çavuşoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Trakya’dan tanıtım amacıyla Ankara’ya gelenlerin, ülke sathındaki birlik ve beraberliğin daha muhkem hale gelmesine fırsat sağlayacağını belirtti.

Geçmiş dönemde Anadolu’yu Türklere dar etmek isteyenlerin olduğunu ama o gün Türkiye’nin, yedi coğrafi bölgesiyle, kardeşlik iklimi içerisinde bir araya gelerek, bu coğrafyayı dar etmek isteyenlere karşı direnç ortaya koyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bugün Türkiye artık o günlerden çok başka bir mesafede, çok başka bir noktada. Çok güçlü bir ülkeyiz. Ülkemizle her daim gurur duyuyoruz. Geldiğimiz noktada sektörel bazda yaptığı bütün çalışmalarla Türkiye, artık ‘eski Türkiye’ değil. Türkiye bugün ihracatıyla 160 milyar doları yakalamış, altyapısı ve özellikle savunma sanayisiyle beraber bölgesinin göz bebeği, bölgesinde bir güç odağı haline gelmiştir. Türkiye’nin aldığı kararlarda da bunu net bir şekilde görüyorsunuz.”

Türkiye’nin artık tehlike ortaya çıktığında mukavemet gösteren bir ülke olmaktan çıktığını, bizatihi gelecek tehlike ve riskleri doğduğu kaynakta bertaraf etmek için güçlü bir irade ortaya koyduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu, bizim birliğimizin, bütünlüğümüzün ve beraberliğimizin bir neticesidir. Onun için bizler birlik ve beraberlik içerisinde olacağız, birbirimize daha fazla kenetleneceğiz, ön yargının bütün perdelerini ortadan kaldıracağız, Türkiye’yi büyütmek için hangi enstrüman, hangi faktör varsa onun etrafında kenetleneceğiz.”

Çavuşoğlu, Trakya’nın insanını, kültürünü tanıtacak etkinliğin önemli bulduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

– Trakya’nın zenginlikleri Ankaralılarla buluşturuldu

Kırklareli Valisi Çiftçi, Trakya illeri olarak ilk kez Ankara’ya geldiklerini, hazırladıkları etkinlikle, sahip oldukları değerleri Ankaralıların beğenisine sunduklarını söyledi.

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nin gastronomiden kültüre, tarihten doğaya bütün güzelliklerini Ankaralılarla buluşturduklarını dile getiren Çiftçi, kaymakamlıklar, üniversiteler, firmalar, el işi yapan köylüler ile kooperatifler ve birliklerin etkinliğe katıldığını aktardı.

Trakya Tanıtım Günleri fikrinin ortaya atılmasından bu yana özverili çalışmalarla bugünlere gelindiğini ve herkesin bu organizasyona sahip çıktığını söyleyen Çiftçi, etkinlikle Trakya’nın her yönünü Ankaralılara tanıtmayı hedeflediklerini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak da Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Trakya’nın önemli bir coğrafya olduğunu ifade etti.

Trakya’nın aynı zamanda çok önemli bir tarım ve sanayi bölgesi olduğunun altını çizen Öztrak, Trakya’nın bu özelliklerinin Türkiye’ye tanıtılması için bu girişimin çok önemli olduğunu kaydetti.

Trakya tanıtım günlerine ; Başbakan yardımcısı Hakan Çavbuşoğlu, İçişleri bakanı Süğleyman Soylu, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin Akgün, Faik ÖZtrak, Candan Yüceer, Emre Köprülü, Edirne milletvekili Rafet Sezen, Kırklareli milletvekili Selahattin Minsolmaz, Vecdi Günfoğdu,Antalya milletvekili Çetin Osman Budak, Sağlık eski bakanı Dr. Mehmet Müezinoğlu, Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ valisi Mehmet Ceylan, Edirne valisi Günay Özdemir, Kırklareli valisi Orhan Çiftçi, büyükşehir belediye başkanı Kadir Albayrak, Ak parti il başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ vali yardımcısı Suat Yıldız, Kalkınma Ajansı Gen. Sek. Mahmut Şahin, Belediye başkanları Rasim Yüksel, Süleyman Altınok, Tekirdağ TSO başkanı ve TOBB yön. kur. üyesi Cengiz Günay,TETAŞ Gen. Müd. Mehmet Gökay Üstün, Tekirdağ Tic. Bor. Başk. Osman Sarı, TSO GEn. Sek. İrfan Ekici, Tic. Bor. Gen. SEk. Arcan İzgi, yönetim kurulu Cemil Koçaş, Göksel Karaevli, sayman üye Y. Orhan ÇEbi, İlhami Özcan Aygun, Erhan Tanrıöver, Muzaffer Destereci, Kemal Küçük, Yılmaz Emer, Mestan ÖZcan, Ticaret Borsası yönetim kurulu Feyzullah Sugür, Hikmet Mutlu, Mustafa Kambur, Ergin Koçaş, Tekirdağ Tic. Bor. Mec. Başk. Ahmet Us, İmdat Güngör, Hüseyin Toksoylu, Cumhur Terek, Cenk Saraçıoğlu, Gürsel Erbap, Trakyalılar vakfı başkanı Gökhan Özgöç, Ankara Tekirdağlılar derneği Recep Posos, Ruan Fuarcılık ve çok sayıda misafir ve davetli katıldılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.