Dolar 18,8414
Euro 20,3308
Altın 1.130,95
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 2°C
Hafif Kar Yağışlı
Tekirdağ
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Pts 2°C
Sal 4°C
Çar 4°C
Per 5°C

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Türk Tohumculuğunu Dış Ülkelere Tanıtıyor

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)  Türk Tohumculuğunu Dış Ülkelere Tanıtıyor
21 Eylül 2011 17:02

TSÜAB Heyeti 03-07 Ekim 2011 tarihleri arasında UKRAYNA’yı ziyaret edecek

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği tarafından, (2011/1 sayılı “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ” çerçevesinde; Ülke tohumluk ihracatını geliştirmek ve dış ticaret hacmini artırmak amacıyla, ihracat potansiyelleri yüksek olan ülkelere, TSÜAB üyesi firmaların temsilcilerinden oluşan heyetlerle ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Tebliğde yer alan “Sektörel Nitelikli Dış Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programları” kapsamında programlanan bu ziyaretlerde esas amaç, gidilen ülkelerdeki tohumluk sanayici ve üreticileri, dağıtıcıları ve hatta çiftçiler ile heyette yer alan firmalarımızın temsilcileri arasında tohumluk ticaretine ilişkin ikili görüşmeler yapmaktır.

Bu ziyaretler sırasında, tohumluk üretici firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirilirken,   ayrıca, başta Tarım Bakanlıkları olmak üzere, tohumculukla ilgili resmi ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşlara hitaben, Türkiye Tohumculuk sektörünü tanıtan toplantılar düzenlenmekte ve bu kurum ve kuruluşlar mahallinde ziyaret edilmektedir.

Söz konusu ziyaretlerden ilki, 04-08 Eylül 2011 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde gerçekleştirilmiştir. Bu programa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı Temsilcileri ile birlikte, TSÜAB’a üye tohum üreticisi ve sanayicisi 24 firmanın temsilcilerinden oluşan toplan 42 kişi  katılmıştır.

Azerbaycan tarafından ise, Azerbaycan Tarım Bakanlığı’nın, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği’nin ve Azerbaycan Tohumcular Birliği’nin yetkilileri ve üyeleri ile birlikte, Türk firmalarının karşılığı olarak toplam 45 firma ve çiftçi temsilcileri katılmıştır.

Azerbaycan ziyareti sırasında, ikili işbirliğinin ve dolayısıyla ülke tohum ihracatının geliştirilmesine yönelik bir dizi faaliyet yapılmıştır.

TSÜAB koordinasyonunda düzenlenen “Sektörel Dış Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programları” na devam edilmektedir. Bu kapsamda; 03-07 Ekim 2011 tarihlerinde, aşağıda taslak programı yer alan, Ukrayna/Kiev ziyareti gerçekleştirilecektir.

Bu ziyaretle ilgili olarak,  Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ile birlikte, ilgili taraflarla gerekli temaslar sürdürülmektedir. Ön hazırlık amacıyla TSÜAB Genel Sekreteri ve lojistikten sorumlu organizasyon firma yetkilisi 21 Eylül 2011 tarihinde Kiev’e gideceklerdir.

Sektörel Dış Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programları” çerçevesinde 2011 Yılı sonuna kadar iki ayrı ziyaret daha planlanmıştır. Bu programlar ise, 12-16 Aralık 2011 tarihlerinde Rusya/Moskova ve 19-23 Aralık 2011 tarihleri arasında da Bosna-Hersek’ te gerçekleştirilecektir.