DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 4°C
Yoğun Kar Yağışlı

TEKİRDAĞ İL DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU

21.04.2018

5253 Sayılı Dernekler Kanununun Beyanname verme Yükümlülüğü ve Denetim” başlıklı 19. maddesi gereğince, “Dernekler yıl sonu itibariyle faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyannameyi (Ek-21) her yıl Nisan ayı sonuna kadar Mülki İdare Amirliğine vermekle yükümlüdür” hükmüne amirdir.

İl Dernekler Müdürlüğünün vermiş olduğu bilgiye göre; dernekler 5253 Sayılı Demekler Kanunun 19. maddesi gereğince her yıl mutlaka 30 Nisan 2018 tarihine kadar beyannamelerini vermekle mükelleftirler. Dernekler yönetmeliğinde yapılan değişikle Demekler Elektronik ortamda beyanname ve bildirimlerde bulunabileceklerdir. Elektronik ortamda beyanname ve bildirimleri doldurma yetkisi Dernek başkanına Demek yönetim kurulu kararı ile verilir.

Elektronik ortamda gönderilen beyanname ve bildirimler ile kağıt ortamında gönderilen beyanname ve bildirimler arasında hukuki sonuçları itibariyle hiçbir fark bulunmamaktadır. Kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanmak suretiyle elektronik ortamda doldurulmuş ve onaylanmış beyanname ve bildirimler, dernek tarafından verilmiş beyanname ve (Ek-21) bildirimler olarak kabul edilir.

Elektronik ortamda gönderilmesi mümkün olmayan veya sisteme yüklenemeyen beyanname ve bildirim ekleri, derneğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilir veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilir.

Beyanname ve bildirimlerin teknik arızalar nedeniyle elektronik ortamda gönderilmesinin mümkün olmaması halinde, kanuni sürenin son günü mesainin bitiş saatine kadar, demeğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilmesi veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilmesi gerekmektedir.

Bilanço esasına göre defter tutan dernekler ile kamu yararına çalışan demekler, bu Yönetmelik çerçevesinde vermekle yükümlü oldukları beyanname ve bildirimlerini. Daire Başkanlığının internet sayfası üzerinden, kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanarak göndermek zorundadırlar.

Elektronik ortamda beyanname ve bildirim gönderme zorunluluğu bulunmayan demeklerde kendi istekleriyle bu maddede belirtilen usullere uymak suretiyle beyanname ve bildirimlerini elektronik ortamda gönderebilirler

Beyannameler 30 Nisan 2018 tarihine kadar verilmediği takdirde 5253 sayılı demekler kanunun 32. maddesinin (1) fıkrası gereğince “1.046,00 TL İdari para cezasıyla cezalandırılır” hükmüne amirdir”.

Dernek yöneticilerinin cezalı duruma düşmemeleri için 2017 yılı Demek beyannamelerini (Ek-21) vakit geçirmeden Dernekler İl Müdürlüğünden aldıkları şifre ile sisteme girmelerini; girememeleri halinde 30 Nisan 2018 mesai saati sonuna kadar İl Demekler Müdürlüğüne elden teslim etmeleri ve cezai işlemle karşılaşmamaları için gereken hassasiyetin gösterilmesi hususunu ilimizde faaliyet gösteren tüm demeklerin saygıdeğer başkanlarından önemle rica olunur.

İL DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.