Dolar 20,7202
Euro 22,2528
Altın 1.308,291
BİST 4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Açık
Tekirdağ
25°C
Açık
Per 25°C
Cum 24°C
Cts 24°C
Paz 23°C

Tekirdağ Belediyesi Açılış Şöleni İle Tesis ve Projeleri Hayata Geçirdi

Tekirdağ Belediyesi Açılış Şöleni İle Tesis ve Projeleri Hayata Geçirdi
04 Ekim 2011 23:03
Tekirdağ Belediyesi tarafından yapılan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, Sahil Bandı Ücretsiz İnternet Projesi ve Tekkart Projelerinin açılış ve tanıtımları düzenlenen törenlerle gerçekleştirildi.
Açılış şöleninde ilk olarak Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılış töreninde konuşan Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, sokak hayvanları barınağı açılışını 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününde yapmayı uygun gördüklerini belirterek, “Hayvanlarda bizler gibi duyguları olan canlılardır. 1931 yılında Lahey’de toplanan Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan ettiler. Göreve geldiğimiz günden itibaren b dünyanın hepimize ait olduğunu söyledik. Hep birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz dedik. İlkemiz ve felsefemiz budur. Bugün burada bir adım atmış bulunuyoruz. Bu geçici hayvan barınağını sadece bir adım olarak görüyoruz. İnşallah ileride daha mükemmellerini yaparız. Ama bu kadarıyla bile şehrimizde bir boşluğu doldurduğumuza inanıyoruz. Göre süremizin tam ortasındayız. 2,5 sene içinde çok çalıştık ve Tekirdağ’ın ihtiyacı olan birçok projeyi tamamladık. Modern bir şehrin gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz.
Merkezimiz 2 bloktan oluşmaktadır. A blok 14 adet köpek bölümü bulunmaktadır. (70 hayvan kapasitelidir. B blok 2 adet büyükbaş hayvan bölümü, 1 adet kedi bölümü (20 hayvan kapasiteli), 1 adet annesiz yavru bölümü (10 hayvan kapasiteli), 1 adet hasta hayvan bölümü (4 hayvan kapasiteli), 3 adet yavrulu anne köpek bölümü (27 hayvan kapasiteli), 1 adet kuduz karantina bölümü bulunmakta olup, 120-150 hayvan kapasitelidir. Kapasiteler hayvanların büyüklüğüne göre değişmektedir.
Merkezimizde 1 adet ameliyathane, 1 adet muayenehane, 1 adet müşahade odası, 1 adet köpek mutfağı ile birlikte personel binası bulunmaktadır. Merkezimizin su ihtiyacı şehir şebeke suyundan karşılanmakta olup, 50 tonluk bir su deposu ile takviye edilmiştir.
Merkezimize bugüne kadar 376 adet hayvan getirilmiştir. Bunların 65’i çeşitli nedenlerle (araba çarpması, hastalık vb.) hayatını kaybetmiş olup geriye kalan hayvanlardan 261 tanesi kısırlaştırılmıştır. Bu hayvanların 53 tanesi sahiplendirilmiş ve 208 tanesi doğal yaşam ortamına bırakılmıştır. 50 adet hayvan halen merkezimizde olup kısırlaştırılacaktır.
Bu tesisin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen Başkan Yardımcılarıma, Meclis Üyelerime, Veteriner İşleri başta olmak üzere bütün müdürlüklerime ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmanın ardından Tesisin kurdelası Vali Zübeyir Kemelek ve Belediye Başkan Op. Dr. Adem Dalgıç ile birlikte diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Başkan Dalgıç daha sonra Vali Kemelek ve diğer yetkililere barınak ile ilgili bilgi verdi.
Tekirdağ Belediyesi açılış şöleninde 2. Durak Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi oldu. Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün hemen üzerinde yapılan Tesisin açılış töreninde tesisi ile ilgili bilgi veren Başkan Dalgıç, “Biz, ekip olarak belediye başkanlığı görevine başladığımızdan itibaren ilk yapmamız gereken işlerden biride özellikle tıbbi atık sterilizasyon tesisinin kurulması oldu. İlk uğraştığımız konulardan biriydi. Göreve geldiğimizde belediyemizde Çevre Müdürlüğümüz yoktu. Öncelikle Çevre Müdürlüğümüzü kurduk. Biliyoruz ki dünyada artık çevre sorunları birinci sıraya oturmuş sorunlardır. Çevre sektörü de çevreyle iştigalli çevre ile olan işlerde oturmuş işler haline gelmiştir. Gerçekten bütün dünyada artık, bir şey yapılacaksa,  bir yatırım yapılacaksa veya bir çalışma olacaksa ilk önce çevreye zarar verip vermediği araştırılmaktadır. Geçenlerde Tıbbi atık sterilizasyon tesisinin tanıtılması ve çalışmaları hakkında verdiğimiz bilgiler esnasında Çerkezköy’deki bir işyeri hekimi arkadaşımız bize yatırımcılar geldiği zaman ilk önce  bana geldiler ve benim kullandığım enjektörleri nereye attığımı sordular ve o zaman onlar bizde de böyle bir tesis olmadığı için bütün bunlar normal yollarla taşınıyordu. Yollarda da dökülmeler oluyorsa kan bulaşmış hastalık bulaşmış veya mikrop bulaşmış, değişik tıbbi atıklar yollara dökülebiliyordu. Bunlar gelişigüzel deponit sahasına gönderiliyordu.  Buna biz izin vermedik. Dolayısıyla bu tesisi kazandırmak için kolları sıvadık ve bugüne geldik. Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile şehrimizin büyük bir ihtiyacını karşılamış bulunmaktayız. Şimdiye kadar vahşi depolama şeklinde yapılan tıbbi atıklar artık tesisimizde buhar sistemi ile parçalanarak sterilize edildikten sonra imhası gerçekleştirilmektedir. Tekirdağ Belediyesi olarak Tekirdağ’ın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaları şekillendiriyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yanan Tekirdağ için çalıştık. Bundan sonra da Tekirdağ’ı modern bir kent yapmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Tesisin kurdelası Vali Kemelek, Başkan Dalgıç ve diğer prptokol üyeleri tarafından kesilerek açılışı gerçekleştirildi.
Tekirdağ Belediyesi’nin açılış şöleninde 3. Durak ise sahil bandı ücretsiz internet projesinin açılışı ve tekkart tanıtımı oldu. Sahil Bandı Zabıta Noktasında gerçekleştirilen açılışta konuşan Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, Tekirdağ Belediyesi’nin insan odaklı çalışan bir belediye olduğunu belirterek, “Her konuda Tekirdağ Belediyesi çalışmaya başladı. Tam yolumuzun yarısındayız. 5 Yıllık süremizin 2,5 yılını doldurduk. Her konuda Sosyal konuda, Kültürel konuda, tesis konusunda altyapı konusunda parklar konusunda hepsinde ama hepsinde Tekirdağ Belediyesi artık Tekirdağ’a hizmet eden bir belediyedir. Konservatuarın kurulması bu saydığımız biraz evvel yaptığımız açılışlar bunlar Tekirdağ’ın gelecekte modern olacağının göstergesidir. Gerçekten Tekirdağımız önümüzdeki yıllara damgasını vuracak Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak bir şehirdir. Bu dışardan da çok net olarak algılanmakta görülmekte ve Tekirdağ Türkiye’nin ve hatta Avrupa’nın dünyanın çok değişik yerlerinden değişik yatırımcıları artık kendine çeken bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Şimdi biraz sonra burada sahil bandı boyunca ücretsiz internet ağı açılışını gerçekleştireceğiz ve özellikle göreve geldikten sonra kurduğumuz Bilgi İşlem Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla birlikte kurduğumuz Akos Akıllı Kent otomasyon sisteminin vermiş olduğu hizmetlerden biri olan sosyal yardım ağında çok önemli bir yere sahip olacağına inandığımız Tekkart’ın tanıtımını yapacağız. Şu anda 80 tane üye işyerimiz var. Ama ben inanıyorum ki Tekirdağ’daki tüm işyerleri Tekkart’a üye olacak. Bunu sahiplenmek bir Tekirdağlılık bilincini getireceğini düşünüyorum. Benim cebimde var, ben yaptığım alışverişlerde yediğim yemekte bunu kullanır hale geldim. Gerçekten indirim oranları da gayet güzel. % 10 % 20 oranlarında indirimler görüyorum ve bu indirimlerle bizim ortak sosyal paylaşım ağımıza inanılmaz bir katkı yapacak. Burada 1200 aileye Tekkart’ı ücretsiz olarak verdik. Şu anki sistemde 40’ar lira yatırıyoruz ama inşallah ilerde daha fazla yükleme imkanımız olacak. İnanıyorum ki çok daha fazla aileye de ulaşır hale gelecek. Yani bizim hedefimiz burada yaklaşık 2000-2500 kadar aile şu an için ama Tekirdağ hızlı büyüyen bir şehir dolayısıyla bu sayının her yıl artacağını düşünüyorum. Tekirdağ Böylece Modern bir şehrin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir. Tekirdağ’da yaşamaktan Tekirdağlı olmaktan Tekirdağlılık bilincinin yerleşmesinden hepimiz mutlu olacağız gurur duyacağız onur duyacağız Tekirdağımıza her yönüyle sanatıyla, sporuyla, sosyal yardımıyla, altyapısıyla, üstyapısıyla hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Tekirdağ Belediyesi olarak da biz buna sahip çıkıyoruz. Bütün Tekirdağ buna layıktır. Önümüzdeki günlerde Tekirdağ’ın Türkiye’de nasıl yükseleceğini nasıl değerleneceğini yükselen bir yıldız olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Tekkart tüm Tekirdağ’a hayırlı olsun” dedi.
Konuşmanın ardından Başkan Dalgıç başta olmak üzere açılışa katılan protokol üyeleri, zabıta noktasında kurulan bilgisayarlardan Tekirdağ Belediyesi ücretsiz internet hizmeti ile internete bağlandılar.
Tekirdağ Belediyesi’nin açılış törenlerinde Belediye Başkan Yardımcıları Eyüp Yiğiter, Mehmet Özen, Haldun Güler, Sinan Çetiz ve Şahin Begiç ile belediye birim müdürleri ve belediye personeli de hazır bulundular. Açılışlara Tekirdağlı vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.