DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Rüzgarlı

Tekirdağ Barosu avukatlarından , barolara uyarı açıklaması

21.11.2019

Yapılan yazılı açıklamada;

TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANLIĞINA

Tekirdağ Barosu kurulduğu günden bu yana Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, hukukun üstünlüğüne inanan ve uluslararası hukuk kuralları ile uyumlu çalışan bir barodur. Baromuz devletine bağlı ve devletin organları ile diyalog içinde çalışmaya özen göstermeyi ilke edinmiştir.
Türkiye Barolar Birliği Birlik Başkanı ve Yönetim Kurulu ile aynı şekilde Baro Başkanları ve Baro Yönetim Kurulları da faaliyetleri sırasında siyaset üstü düşünceyi benimsemelidir Görevleri avukatlara hizmet olmalı ve seçimlerde kendilerine oy veren ya da vermeyen tüm üyeleri kucaklayıcı bir şekilde çalışmalıdırlar. Meslek sorunlarını çözmek adına devlet kurumları ile diyalog kurmak ve devletin organları ile çalışma yapmak siyaset içinde olmak olarak yorumlanmamalıdır.
Avukatların yıllardır çözüm beklediği sorunlar teker teker çözülmeye başlanmışken ve bunun tek yolu yapıcı diyaloğu ilkeli biçimde ve tek vücut olarak devam ettirmek iken, ilgili baroların soyut gerekçelerle talep ettikleri olağanüstü genel kurul bu kazanımların korunmasına ve geliştirilmesine ne kadar hizmet edecektir ? Günlerdir ülke gündeminden ve avukatların gerçek sorunlarından bu kadar uzaklaşılmasının sebebini anlamak mümkün değildir.
Avukatların sorunlarına odaklanmak yerine , olağanüstü toplantı talep eden barolar tarafından bir yandan düşünce özgürlüğü savunulurken diğer yandan ülkemizdeki avukatların sayısal çoğunluğuna sahip oldukları iddiası ile sürekli toplantı talebini yineleyerek baskı gurubu oluşturulup, meslek gurubumuzun yıpratılmasından ve avukatlar arasında kaos olduğu algısının ülke gündeminde tutulmasından üzüntü duymaktayız.

Türkiye Barolar Birliği’nin gerekçeli kararında da belirtildiği üzere, Baroların Başkan ve Yönetim Kurullarının olduğu gibi Birlik Başkan ve Yönetim Kurullarının faaliyet ve tasarruflarının tartışılacağı yerler Genel Kurullar olup bunların ne zaman yapılacağı da kanunda açıkça yazılmıştır. Böyle bir kapının açılması halinde farklı gruplardan seçilen Baro Başkan ve Yönetim Kurullarının 2 yılda bir yaptıkları seçimlerin ardından yaptıkları faaliyetlerinin bir grup avukat tarafından kabul edilmemesi halinde, onları seçimli genel kurula gidilmesi talepleri ile karşı karşıya getirecektir. Bu kabul edilebilir bir durum olamaz. Böyle bir durumda Barolar da, Türkiye Barolar Birliği de çalışamaz hale gelir.
Sonuç itibariyle tüm Baroların ve Barolar Birliğinin , siyasetten uzak ve avukatların meslek sorunlarına yoğunlaşmış faaliyetler içerisinde bulunması, avukatların ve baroların bu tarz tartışmalar ile değil avukatlar ve yargıdaki sorunlar ile ilgili çalışmalarla ülke gündeminde olması dileğimizdir. Bu sebeple bu yazıyı düzenleyip sunma ihtiyacı ile imza altına aldık.denildi.
Saygılarımızla

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.