Dolar 19,0414
Euro 20,7666
Altın 1.211,70
BİST 5.049,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
14°C
Az Bulutlu
Cum 15°C
Cts 17°C
Paz 17°C
Pts 13°C

TARİH BİLİNCİNDE BULUŞANLAR DERNEĞİNDEN AÇIKLAMA

TARİH BİLİNCİNDE  BULUŞANLAR DERNEĞİNDEN AÇIKLAMA
24 Kasım 2011 14:34

TBBD Tekirdağ Temsilcisi Hüseyin BAYOL’un dernek çalışmaları ile ilgili yaptığı basın açıklaması;

Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir Sivil Toplum Kuruluşu olup, bugüne kadar ulusal ve uluslararası ilişkileri etkileyen bir çok girişimde bulunmuştur.

Buna göre:

“22 Ekim 2011 tarihli Topkapı Eresin Otel Toplantısı” Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hasan Konuk başkanlığında Çankırı valimiz Sayın Vahdettin Özcan, İBB Teftiş Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Kapaklıkaya, Urfa Eski valimiz Sayın Yusuf Yavaşcan, Kütahya Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. İdris Bal, Dergimizin Editörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Çelik, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Yeminli Mali Müşavir Sayın Sinan Tavukçu, Yeminli Mali Müşavir Sayın Tayyip Yaşar, Bağcılar Belediye Başkanımız Sayın Lokman Çağrıcı ve Değerli İşadamımız Sayın Emin Üstün beyefendilerin oluşturduğu divanın başkanlığında toplandı. İsmini burada anamadığımız daha birçok değerli katılımcının hazır bulunduğu toplantı ile Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği çatısı altında yeni bir adım daha atılmış oldu, 61 (altmış bir) kişilik Üst Düzey İstişare Kurulu toplantısı ile “Tarih Bilinci, Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü” nün kurulmasına karar verilmiş ve kuruluş dosyası Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne müracaat aşamasına getirilmiştir.

Ayrıca;

Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği projelendirilmiş faaliyetleri şöyledir:

1.       Çıkarmakta olduğumuz “Tarih Bilinci ve Kültür Dergisi”’ne ilave yeni bir edebiyat dergisi, “Edebiyat Bilinci Dergisi”’ni  “Mehmet Akif Özel Sayısı” ile Aralık ayının sonunda okuyucumuzla buluşturmuş olacağız.

2.       Uzun zamandan beri titizlikle hazırlıklarını yapmış olduğumuz ve Türkiye’nin en iyi Anayasa uzmanları olan Prof. Dr. Ergun Özbudun, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Prof. Dr. Serap Yazıcı, Prof. Dr. Mustafa Şentop, Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne, Prof. Dr. Recep Bozlağan, Prof. Dr. Mehmet Altan, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Eser Karakaş vb. akademisyenlerin dergimize özel yazdıkları makaleleriyle hazırlanan “Nasıl Bir Anayasa?” özel sayımız okuyucuyla buluşmuştur. Dergimizin bu sayısı otoritelerce çok beğenilmiş olup, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) sitesine girmeye layık görülen ender bir yayın olmuştur.

TBMM sitesinden dergimize ulaşmak için: http://yenianayasa.tbmm.gov.tr/docs/TARIH_BILINCI_ANAYASA.pdf linkini kullanabilirsiniz.

3.       Bugüne kadar Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği internet üzerinden www.tbbd.org sitesiyle takip ediliyordu, önümüzde ki birkaç gün içerisinde internet ortamına hepimiz adına devrim niteliğinde olacak www.habertbbd.com sitesiyle tanışmış olacağız. Bu internet sitesi marifetiyle güncel bir haber sitesine sahip olacağız.

4.       İnternet ortamında Türkiye’nin Anayasa Platformu’nu kurmaktayız. Artık ülkemizin Anayasa sorununa Tarih Bilinci perspektifiyle kuruluşumuz aktif bir katkı sunacak ve internet üzerinden herkesin katılacağı bir alan oluşturacaktır. Bu platformda kullanmaya hazır hale geldiğinde tekrar TBMM sitesinden yayınlanacaktır.

5.       Ayrıca Tarih Bilinci ve Kültür Dergisi’nin Balkan Savaşları’nın 100. Yılı sebebiyle “Balkanlar Özel Sayısı” hazırlanmış olup önümüzde ki günlerde baskıya verilecektir.

6.       Daha önce yapmış olduğumuz “Kafkasya Sempozyumu”nun bildirileri üç dile (Rusça, İngilizce, Türkçe)’ye çevrilmiş olup baskıya hazır hale gelmiştir.

7.       Yine yeni Anayasa ile ilgili bir “Yeni Anayasa Sempozyumu”nun yapılması faaliyetlerine başlanmıştır.

8.       16-18 Aralık 2011 tarihleri arasında “Balkanlar Sempozyumu”nun Üsküp/Makedonya’da yapılması planlanmıştır.

9.       2012 yılı içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte “Ortadoğu Sempozyumu” yapılması planlanmıştır.

10.  2012 yılı içinde Tekirdağ’da da bir program yapılması planlanmıştır.

Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Tekirdağ Temsilcisi

Hüseyin Bayol