DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanlığı Genel Kurulu

04.02.2019

Süleymanpaşa Ziraat Odası 03 Şubat 2019 Pazar günü Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan Genel Kurulda delegelerin kullandığı oylarla mevcut başkan İmdat SAYGI seçimi kazanarak güven tazeledi.

            3 Şubat 2019 Pazar Günü Saat 10.30’da toplanan Genel Kurul’da öncelikle Divan Heyeti Seçildi. Hüseyin AYDOĞAN Divan Başkanı Olurken, Şenol ÇÖMEZ Divan Başkan Yardımcısı, Kâtip üyeliğe Güray YAVUZ ve Hasan EREN seçilerek divandaki yerlerini aldılar.

Genel Kurulun gündemine geçilmeden önce Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından gündem maddelerine geçildi. Oda Genel Sekreteri Pınar CEYLAN tarafından Gündemin 4.maddesi olan Faaliyet Raporu ve Kesin Hesaplarla ilgili bilgi verilirken, 2014 – 2018 yılları arasındaki gelir-gider üyelere okundu.  Okunan faaliyet raporu üyeler tarafından ibra edildi.

Gündemin 5. Maddesinde ise 2019-2022 yılları tahmini gelir-gider bütçesi ile çalışma programı hakkında detaylar paylaşılırken, ardından 2019-2022 yıllarına ait tahmini bütçe okunarak yapılan oylamayla ibra edildi.

Son olarak Gündemin 6.Maddesinde de Bütçede yapılacak harcamalarda fasıllar arasındaki aktarma yetkisinin meclis kuruluna verilmesi oylanarak kabul edildi.

TBMM Başkan Vekili, Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem KONCAGÜL, Tekirdağ Milletvekili Candan YÜCEER ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi BAYRAKTAR’ ın mesajları okunduktan sonra

Gündemin 7. Maddesinde dilek ve temennilerde ilk olarak söz alan Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat SAYGI yaptığı konuşmada;

Kıymetli konuklar, Genel Kurulumuzun değerli üyeleri,

İnsanoğlunun vazgeçemeyeceği olan tarım, tarih boyunca devam etmiş ve insanoğlu hayatta var olduğu sürece de devam edecektir. Tarım sektörümüz her zaman ülke ekonomisinin lokomotifi olmuş ancak hak ettiği payı da alamamıştır. Buna rağmen yine ülkemiz insanım doyurmaya, beslemeye devam edecektir. Kalkınmanın sanayileşmekten geçtiğini biliyoruz fakat dünyada hiçbir ülke yoktur ki tarımını ihmal ederek gelişmesini sağlayabilsin. Çiftçinin artan maliyetler karşısında geçen yıla göre yüzde 50 oranında fakirleştiğini söyleyebiliriz. Başta gübre olmak üzere tarımsal girdilerde yüzde yüze varan artış çiftçinin üretme arzusunu törpülemiştir. Önümüzdeki yıl ise tarımda daha büyük sorunlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Ziraat Odamız, kanunun kendine verdiği hak ve yetkileri kurulu? />*naçHn doğrultusunda ilgili tüm kurum ve kurmuşlarla sıcak ve samimi ilişkiler içinde yerine getirmektedir. Vazifesini, sorumlulukları çerçevesinde yine kendine yakışır bir saygınlık ve samimiyet içerisinde yapmaktadır. Tabi bunları yaparken değişmeyen esas ölçü kanunlara saygı yanında çiftçilerimizin menfaatleridir.

Kıymetli delege arkadaşlarım,

01 Şubat 2015 tarihinde yapılan genel kurulumuz sonucunda siz delege arkadaşlarımızın teveccühü ile seçilen Oda Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz çalışmalarını büyük bir huzur içinde yürütmüşlerdir. Bu dört yıllık çalışma dönemi boyunca 221 adet toplantı, 3300 adet yazışma yaparak çiftçilerimizin muhtelif sorunlarına çare amacıyla başta Sayın Valimiz olmak üzere üst kuruluşumuz olan Türkiye Ziraat Odaları Birliğine, çeşitli Bakanlık ve Milletvekillerimize sorunlarımız duyurulmuştur. Çok önemli görülen sorunlar içinse ilgili yerlere heyetler halinde gidilerek problemler çözülmeye çalışılmıştır. İlde oluşturulan ve dönem boyunca sürekli olarak çalışan ona yakın muhtelif komisyonlara odamızı temsilen katılım sağlanmıştır. Diğer taraftan yerel ve ulusal basın kanalıyla çiftçimizin ve tarımımızın sorunları kamuoyuna duyurulmaya çalışılmıştır. İlimizde diğer kuruluşlarla ortaklaşa düzenlediğimiz panel ve toplantılarda da çiftçimizin problemlerini duyurmaya çalıştık.

Değerli delegeler, bilindiği gibi ilimizin tarımsal üretim değeri açısından hayvancılığın özel ve önemli bir yeri bulunmaktadır. Bitkisel üretimde olduğu gibi hayvansal üretimde de Türkiye’nin çok üstünde verim elde etmekteyiz. Ancak ilimizdeki hayvancılık işletmeleri çok küçük olması sebebiyle üretim maliyetleri yüksektir.

Bu sebeple küçük hayvancılık işletmelerine hükümetimiz ve yerel yönetimler tarafından daha fazla destek verilmelidir ki bu insanları köylerde tutabilelim.

Değerli konuklar,

Diğer taraftan çiftçilerimize hiçbir bedel almadan geçmiş yıllarda başladığımız tarımsal danışmanlık hizmetlerini 2 tane tarım danışmam ile danışmanlık hizmeti vermeye devam etmekteyiz. Yine Danışmanlarımızın, üyelerimize daha kaliteli hizmet vermesi ve arazi kontrollerini zamanında yapabilmeleri için 2017 yılı içersinde Odamıza 1 adet Volksvagen (Amarok) arazi aracı kazandırmış bulunmaktayız.

Yine Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla tüm ilçe ziraat odalarımıza cüzi bir bedel karşılığında katı gübre dağıtma römorku hibe edilmiş olup, Odamıza da üyelerimizin kullanımına sunulmuşta/ Ben burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir ALBAYRAK’a İlimiz tarımını ve üreticisini önemsediği ve desteklediği için huzurunuzda üyelerimede teşekkür etmek istiyorum.

TEMİN VE TEDARİK FAALİYETLERİMİZ

Yıllardan beri her türlü zirai mücadele ilaçlarını, alet ve yedeklerini, ay çiçek, sebze ve yem bitkileri tohumluklarını ve bunların yanında tarım alet ve ekipmanlarını satış fiyatlarının altına çekmek suretiyle piyasada denge kuran, ve bu şekilde her nereden alınırsa alınsın çiftçilerimize bu emtiaları ucuza temin ettiren Ziraat Odamız, aynca harman vade satışlarımızla da üyelerimizi desteklemiş olup, gelecek yıllarda da bu hizmetlerini aralıksız olarak sürdürecektir.

TEŞVİK VE ÖDÜLLENDİRME FAALİYETLERİMİZ

Ziraat Odamız yıllardan beri düzenleme kurulunda bulunduğu kiraz festivallerinde dereceye giren üreticilerimize çeşitli ödüller vermiştir. Bu durum bundan sonrada devam edecektir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz içinde yarışmalar düzenlenip ödüller verilecektir.

Muhterem çiftçilerimizin gerek aidatlarını ödemek ve gerekse ihtiyaç duydukları araç ve gereçleri Odamızdan almak sureti ile yaptıkları büyük destekten güç alarak, ilgili kuruluşların sağladıkları değerli yardımlardan da yararlanarak gerçekleştirmeye çalıştığımız hizmetleri ve bu arada önemli bulduğumuz çiftçi sorunları ile buna ilişkin önerilerimizi kısaca arz etmeye çalıştım.

Beni dinleme lütfünde bulunduğunuz için hepinize en derin saygılarımı sunar, Genel Kurulumuzun ve yeni mahsul yılının çiftçilerimize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim dedi.

Genel kurula; Tekirdağ Milletvekili Enez KAPLAN, Candan YÜCEER, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Vekili Münir KARAEVLİ, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve TSO başkanı Cengiz GÜNAY, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Gökhan SAYGI, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İsmail ÖZTÜRK, MHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Kürşat SUNGUR, AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkan Yardımcısı Şirzat FİLİZ, Şoförler Odası Başkanı Şenol TURAN, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Sami KAYIN, Lokantacılar Odası Başkanı Ali KIRAL ve çok sayıda davetli katıldılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.