DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 32°C
Az Bulutlu

“Sıfır Atık Projesi” Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

31.01.2018

“Sıfır Atık Projesi” Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Uygulanmaya başlaması ile birlikte tüm kamu kurumlarında gelişerek yaygınlaşmasını hedeflediğimiz Sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı 31.01.2018 Çarşamba Günü Tekirdağ Sanayi ve Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Tekirdağ Valisi Sayın Mehmet CEYLAN’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye ve OSB yetkilileri ile kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

Tekirdağ Valisi Sayın Mehmet CEYLAN’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer ALBAYRAK’ ın sunumlarıyla devam etti.

Yapılan toplantıda; Sıfır Atık Projesinin kurumsal uygulamalar açısından büyük önem taşıdığından ve başta kamu kurumları olmak üzere ilerleyen dönemlerde daha geniş kitlelere hitap etmesi gerektiğinden bahsedildi. İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması ve atıkların geri kazanımını kapsayan süreçlerde yönetim hiyerarşisinin de önemine vurgu yapılan toplantıda; ayrıca aşağıda belirtilen konulara da değinildi.

Kurumların öncelikli olarak Çevre Bilgi Sistemine kayıt oluşturulmasının gerektiği,
Tehlikeli ve tehlikesiz atıklar için geçici depolama sahalarını oluşturulmasının gerektiği,
Kurumlarda oluşan atık türlerinin sınıflandırılması, ayrı toplanması, geçici depolama alanlarından ayrı biriktirilmesi ve Belediyenin toplama sistemine entegrasyonu sağlanarak geri kazanıma gönderilmesi gerektiği
Kurumlarda oluşan tüm atıkların kayıt altına alınması ve bu işlemlerden sorumlu personellerin (Odak Noktası) görevlendirilmesinin gerektiği,
Kurumların yemekhanesinden kaynaklanan yemek atıklarının ilgili Belediye ile temasa geçirilerek hayvan barınaklarına gönderilmesinin sağlanması gerektiği Sıfır Atık Projesi ile ilgili görüş ve önerilerle birlikte soru ve cevaplara da yer verildikten sonra toplantı sona erdi.

Çevre Şehircilik il müdürü Ömer Albayrak yaptığı konuşmada;

Sıfır Atık; İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Bireysel veya kurumsal olarak uygulanabilmektedir. Daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve yaşam standardı temelinin atılması açısından kurumsal uygulamaların büyük önem taşıdığı ifade edilmiş, Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri doğrultusunda atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sıfır Atık yaklaşımını öncelikle kendi binalarında hayata geçirerek önderlik yapmaktadır.

Sıfır Atık Projesi Bakanlığımız yanısıra Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde de uygulamaya başlanmış olup 26.09.2017 tarihinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesinin açılışı ile tüm Türkiye’de uygulamasının temelinin atılmış olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Projesi 2018 itibarı ile TBMM, Sayıştay, Danıştay, Yargıtay, Bakanlıklar, Kurum, Kuruluş, alışveriş Merkezi, Hastane, okul, üniversite, büyük işyerleri, yurt ve belediye binalarında aşamalı olarak uygulamaya geçilecektir.

İlimizde de tüm ilçe belediye başkanlıklarında ilçe sınırlarında oluşan Ambalaj Atıklarının ayrı toplanması ve kazanılması için çalışma yürütülmekte olup ayrı toplama faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

İlimizde atık sektöründe faaliyet gösteren 347 işletme yer almaktadır.
Ayrı toplanan atıkların öncelikle belediye sistemine entegre olan atık toplama firmaları amacıyla sisteme katılması gerekmektedir.
Karşılaşılacak sorunlarla ilgili ise ilgili belediye başkanından yardım alabileceklerdir.
Tüm belediyelerin kurmak yükümlü oldukları atık getirme merkezleri etkin olarak kullanılmalıdır.

Toplantıya Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, NKÜ rektörü Prof. DR. Osman Şimşek, TSO başk. Cengiz Günay, vali yard. Lütfullah Gürsoy, Tayyar Şaşmaz, kaymakamlar Levent Kılıç, Arslan Yurt, İsmail Bayata, Atilla Selami Abban, Sıdkı Zehin, Erkan Karahan, Dr. İsmail Altan Demirayak, Alp Arslan, Hamdi Öncü, Mehmet Yüzer, J.Alb. Şahin Karakaş, S.paşa bel. başk. Yd. Gülferah Güral, Emniyet müd. Yard. Metin Kesici, Kalkınma Ajansı Gen. Sek. Mahmut Şahin, AFAD il müdürü Recep Erol, Aile sosyal politikalar il müdürü Hasan Yılmaz, San. il müd. Fahrettin Akçal, KOSGEB ESin Sayın, İş-Kur Yaşar Esen, SGK Fatma Derya Alan, Çevre Şehicilik Ömer Albayrak, Kadastrol İlker Harun Endoğru, GHSK Hazan Kadir Kardaş, Yurt ur Müd. Ülkü Uslu, Gıda Tarım Hayvancılık Zekeria Sarıkoca, Bağcılık Araş. Cengiz Özer, İl kont lab. İbrahim Halil Bakır, Tar. Kredi bölge Ergin Çucukcu, Sahil veteriner kont. Tayfun Uzun, valilik müd. Şevki Ülker, Ali Levent Saygı, Mahmut Çelik, Varol Çömez, Mehmet Altaş ve 13 OSB müdürü ile diğer görevliler katıldılar.

 

 

Tıkla

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.