DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

SEZAİ GENÇÖZ FOTOĞRAF SERGİSİ – VİDEO HABER

23.08.2018

ATATÜRK İLKE VE İNKILABLARININ EN ÖNEMLİLERİNDEN HARF İNKILABININ GERÇEKLEŞTİRİLŞMESİNİN 90 İNCİ, TEKİRDAĞDA KUTLANMAYA BAŞLANMASININ 25 . YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE HAZIRLADIĞIM ATATÜRK FOTOĞRAFLARI VE TEKİRDAĞ BASININDA HARF İNKİLABI SERGİSİNE HOŞ GELDİNİZ.

BİLİNDİĞİ GİBİ BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA TÜRK ULUSUNUN YOK EDİLMESİNİ AMAÇLAYAN SERV DAYATMASINDAN SONRA, YENİDEN DİRİLİŞİ SİMGELEYEN MİLLİ MÜCADELE VE İSTİKLAL SAVAŞININ KAZANALMASIYLA KURULAN CUMHURİYET YÖNETİMİ VE ÇAĞDAŞ MEDENİYET SEVİYESİNE ULAŞMAKTA ÖNEMLİ BİR AŞİAMA OLAN HARF İNKİLABI ÇALIŞMALARINA 28 OCAK 192* DE BAŞLANMIŞ, UZUN VE TİTİZ ÇALAŞMALARIN ARDINDAN 9 AĞUSTOS 1928 GÜNÜ İSTANBUL GÜLHANE PARKINDA YAPILAN BİR MÜSAMEREDE EBEDİ ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜIU YAPTIĞI BİR KONUŞMAYLA. ARTIK EYLEME GEÇİLEREK HARF İNKİLABININ BAŞLATILACAĞI MÜJDESİNİ VERİYORDU.
SONUÇTA EBEDİ ÖNDER ATATÜRK 23 AĞUSTOS 1928 CUMARTESİ GÜNÜ TEKİRDAĞA TEŞRİF ETMİŞ, BA2I BEYANLARDA BELİRTİLDİĞİ GİBİ SADECE KONUŞMALAR YAPARAK DEĞİL. ÖNCE VALİLİK MAKAMINA GELEREK BU GÜN VALİMİ2İN MAKAMI OLAN İL GENEL MECLİSİ SALONUNDA İLİN VALİSİNDEN BAŞLAMAK ÜZERE TÜM HAZIR BULUNANLARLA KARA TAHTA BAŞINDA TEMRİNLER YAPARAK HARF İNKILABINI BAŞLATMIŞTI. BUNUNLADA İKTİFA EDİLMEMİŞ VALİLİK MAKAMINDAN SONRA. GEREK TEKİRDAĞ BELEDİYESİNİ GEREKSE ZAMANIN ORDUEVİ OLAN ZABİTAN YURDUNUDA ZİYARETİ SIRASINDA DA YAZI ÇALIŞMALARI YAPILMIŞ VE HATTA VATANDAŞLARLA BEREBER ZAMANIN MÜFTÜ VEKİLİYLE DE YENİ TÜRK HARFLERİNİN GEREK ÖĞRENİLMESİNDE GEREKSE OKUYUP YAZILMASINDA KOLAYLIĞI HAKKINDA ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTI.

TEKİRDAĞDA YAPILAN BU ÇALIŞMALAR ÜZERİNE DE 25 AĞUSTOS 1928 DE TOPLANAN MUALLİMLER YANİ ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ DÖRDÜNCÜ KONGRESİ SONA ERERKEN YENİ TÜRK HARFLERİYLE ATATÜRKE ÇEKİLEN TELGRAFTA. SON TÜRK OKUYUNCUYA KADAR. BÜYÜK YOL GÖSTERİCİDEN ALDIKLARI AZİM VE İNANÇLA ÇALIŞMAYA AND İÇTİKLERİ BELİRTİLİYOR VE O NU SU SÖZLERLE BAŞÖĞRETMEN İLAN EDİYORLARDI. TEKİRDAĞDA UYGULAMALI OLARAK MİLLETİNE BU İSTE DE BAŞÖĞRETMENLİK EDEN AZİZ YOL GÖSTERİCİNİN BU YÜCE DAVRANIŞI ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE SONSUZA KADAR SÜRECEK BÜYÜK BİR ŞEREF VERMİŞTİR. DENİLİYORDU.

BÖYLECE ATATÜRKE BAŞÖĞRETMENLİK SANININ 24 KASIMDA DEĞİL TEKİRDAĞDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HARF İNKİLABI NEDENİYLE VERİLDİĞİ ANLAŞILIYORDU.

BU GERÇEKLER IŞIĞINDA BURADA BULUNAN TÜM HAZİRUNA SONSUZ SAYGILAR SUNAR. SAYIN VALİMİZE SERGİNİN AÇILISINI YAPMALARINI ARZ EDERİM.

ATATÜRK’ÜN TEKİRDAĞ’DA HARF İNKILABINI BAŞLATTIKTAN SONRA 24 AĞUSTOS 1928 GÜNÜ ANADOLU AJANSINA VERDİĞİ BEYANAT
İLK FIRKA KUMANDANI OLDUĞUM TEKİRDAĞ’I ONDÖRT SENE SONRA ZİYARET EDEBİLDİM. BUNDAN ÇOK MEMNUN VE MÜTEHASSISIM. FAKAT DAHA ÇOK MEMNUN VE MÜNŞERİH OLDUĞUM NOKTA ŞUDUR: TEKİRDAĞ’U VATANDAŞLARIM DAHA ŞİMDİDEN TÜRK HARFLERİ İLE YAZIP OKUMAYI HEMEN ÖĞRENMİŞLERDİR DİYEBİLİRİM.

MEMURLARIN KÂFFESİNİ BİZZAT İMTİHAN ETTİM. SOKAKLARDA İE DÜKKÂNLARDA HALK İLE TEMRİNLER YAPTIK. ARAP HARFLERİ İLE HİÇ YAZMAK, OKUMAK BİLMEYENLERİN TÜRK HARFLERİ İLE DERHAL ÜNSIYET ETMİŞ OLDUKLARINI GÖRDÜM.
HENÜZ ORTADA SELÂHİYETTAR MAKAMATIN TASDİKİNDEN GEÇMİŞ BİR REHBER OLMADAN, HENÜZ MİLLET MUALLİMLERİ DELALET FAALİYETİNE GEÇMEDEN KOCA TÜRK MİLLETİNİN HAYIRLI OLDUĞUNA KANAAT GETİRDİĞİ BU YAZI MESELESİNDE BU KADAR YÜKSEK ŞUUR VE İNTİKAL VE BİLHASSA İSTİCAL GÖSTERMEKTE OLDUĞUNU GÖRMEK BENİM İÇİN CİDDEN BÜYÜK, AMA ÇOK BÜYÜK SAADETTİR. BU HUSUS ELBETTE AĞYAR İÇİN MUCİB-İ HAYRET OLACAKTIR.

AZ ZAMAN SONRA, YENİ TÜRK HARFLERİ İLE GÖZLER KAMAŞTIRICI TÜRK MANEVİ İNKİŞAFININ VASIL OLABİLECEĞİ KUDRET VE İTİBAR!N BEYNELMİLEL SEVİYESİNİ, GÖZLERİMİ KAPIYARAK ŞİMDİDEN O KADAR PARLAK GÖRÜYORUM Kİ, BU MANZARA BENİ GAYŞEDİYOR.

BEN YALNIZ BU GÜN TE KİR DA ĞLI ‘LARDA SEZDİĞİM RUH VE HİSSİYATE, BEN DAHİ İSTİNADEN KATİ OLARAK BEYAN EDEBİLİRİM Kİ, BÜTÜN TÜRK MİLLETİ BU MESELEDE BENİM GÖRDÜĞÜMÜ, BENİM HİSSETTİĞİMİ AYNEN GÖRMEKTE VE HİSSETMEKTEDİR. BU KADAR HASSAS VE ŞUURLU OLAN TÜRK MİLLETİ, KENDİNİN REFAHINA, İTİLASINA BİNLERCE SENELERDEN BERİ HAYAL EDEGELMEKTE OLDUĞUNU ARTIK TEMYİZ EYLEDİĞİ BÜTÜN MADDİ VE MANEVİ MANİLERİ MUHAKKAK PARÇA PARÇA EDEREK ORTADAN KALDIRACAKTIR. BUNDAN ARTIK ŞÜPHEYE MAHAL YOKTUR. DİMAĞINI. VİCDANINI BU KADAR AZM VE KATİYETLE TEMİZLMEĞE KARAR \ ERMİŞ OLAN BÜYÜK MİLLETİMİN İSTİKBALİNİ TASAVVUR ETMEK HİÇTE GÜÇ DEĞİLDİR.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.