DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Parçalı Bulutlu

Serada çiçekçilik projesi Süleymanpaşalı çiftçinin umudunu yeşertti

24.02.2016

Süleymanpaşa Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı’ndan “Serada çiçekçilik fizibilite çalışması” projesi kapsamında aldığı proje desteğinin fizibilite çalışması sonunda proje tanıtım semineri düzenledi.
Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleşen seminere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
EŞKİNAT: “ÜRETİME YÖNELİK YAPILAN BİR ÇALIŞMA”
Açılış konuşmasını Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yaptığı seminerde, Trakya Kalkınma Ajansı ile yapılan işbirliğine değinirken; “Bu çalışma üretime yönelik yapılan bir çalışma. Böyle bir çalışmaya vesile olduğu için ben Trakya Kalkınma Ajansı’na öncelikle projemizi kabul ettiği için ve fizibilite çalışmamıza gerekli kaynağı verdiği için teşekkür ederim. Bu dönemde müracaatımız bunun ikinci etabı için olacak. Çiçek üretecek seranın yapımı içinde kalkınma ajansından aynı anlayış ve işbirliğini beklediğimizi ifade ediyoruz.” dedi.
“AMAÇ KAYNAĞIN KENDİ ÇİFTÇİMİZDE KALMASINI SAĞLAMAK”
Eşkinat projenin açmalarını da açıklarken; “Ege ve Marmara Bölgesi’nin belirli yerlerinde sadece çiçekçilikle ve bitkicilikle çiftçilerimiz çok ciddi kaynaklar elde etmekte. Bizlerde bugüne kadar ya Yalova’dan ya da İzmir civarından bu ihtiyaçlarımızı karşılaşmışız. Biz alım garantili kendi çiftçimizin, kendi köylümüzün bu yatırımı yapmasını arzu ettiğimiz için böyle bir çalışmayı başlattık. Umarım bizim de kendi köylerimizde alternatif tarıma bir model olacak şekilde başta bizim, büyükşehir belediyesinin ve yöre belediyeleri olmak üzere kendi çiftçimizin emeğiyle belediyelerin ihtiyacı karşılanır ve bu kaynağın kendi çiftçimizde kalmasını sağlarız.” diye konuştu.
ŞAHİN; “TRAKYA BÖLGESİNDE İLK DEFA BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR”
Başkan Eşkinat’ın ardından konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise projeye desteklerini katılımcılarla paylaşırken; “Önemli bir çalışmanın ön etabını bitirmiş bulunmaktayız. Trakya bölgesinde ilk defa böyle bir çalışmaya adım atıyor olacağız. Aslında üretim odaklı bölge ve şehir insanımızın katma değer üretmesi ile alakalı buğday, arpa, ay çiçeği gibi üretimlerin yanında daha katma değerli ürünler üretilmesi, çiftçimizin, köylümüzün, kentlimizin bundan gelir elde etmesi bizim için önemli. Kaynakların, Yalova’ya İzmir’e İstanbul’a aktarılmasındansa kendi insanına aktarılmasının yolunun açılması fizibilite çalışmasıydı. Bu çalışma başarılı oldu. Biz kalkınma ajansı olarak yaptığımız çalışmalarda verdiğimiz desteklerde işin doğru mu, kaynaklar gerçekten doğru yere gidecek mi bunları araştırıyoruz. Aktarılan paralar gerçekten büyük rakamlar. Bu projenin devamı onaylanırsa 700 bin, 800 bin belki de 1 milyon TL para verilecek. Akademik olarak bilimsel olarak bu çalışmayı yaptık ve çalışma başarılı oldu. Ümit ediyoruz ki bu çalışma hem Süleymanpaşa merkezin hem Tekirdağ ilinin, hem çevre illerimiz Edirne ve Kırklareli ve hatta yarın bir gün 15 milyonluk İstanbul Belediyesi’ne hizmet edebilecek seviyelere gelecek. Bugün 3-5 tane ile başlansa bile önümüzdeki yıllarda 300 500 taneye çıkıp çiftçimize gerçekten ciddi gelir olabilecek bir proje. Maddi olarak küçük gözükse de yarınlar için çiftçimize çok büyük paralar kazandırabilecek bir çalışma. Ben bu çalışmada emeği geçen fikir üreten birlikte çalıştığımız ekibine ve başkanımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
ALBAYRAK; “SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ’NİN GETİRDİĞİ PROJELER HEP UMUT VERİYOR”
Son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşmasını yaptığı seminerde Albayrak; “Proje Süleymanpaşa ilçesi serada çiçeklik fizibilitesi. Gerçi 44 bin TL’lik bir proje ama başlangıç açısından, temel açısından bundan sonra önümüzü gördüğümüz zaman gerçekten umut veren bir proje. Zaten Süleymanpaşa Belediyesi’nin getirdiği projeler hep umut veriyor. Ben her konuda olduğu gibi bu konuda Süleymanpaşa Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. Ayrıca biz kalkınma ajansına büyükşehir olarak 1 milyon 850 bin TL para veriyoruz. O parayı çıkarmamız lazım. Çıkarmak içinde güzel projelerle gitmemiz lazım. Bu proje de o güzel projelerden biri” diyerek sözlerini noktaladı.
Açılış konuşmalarının ardından Ziraat Mühendisi Ahmet Uğur Kılıçarslan, Süleymanpaşa İlçesi Serada Çiçekçilik Fizibilitesi projesi ile ilgili sunumunu gerçekleştirirken soru cevap bölümü ile etkinlik sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.