DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Tekirdağ da

30.11.2019

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank 332  Organize Sanayi Bölgesinin çatı kuruluşu olan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu’nun (OSBÜK) Marmara Bölgesi Toplantısında katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize geldi.

Bakan Varank, Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Ofisi önünde karşılandı. Ardından yapım süreci devam eden TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesinde incelemelerde bulundu.

Daha sonra OSBÜK Marmara Bölgesi Toplantısına katılmak üzere Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Enis Sülün Toplantı Salonu’na geldi.

Toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından OSBÜK tanıtım filminin izlenmesiyle toplantı başladı.

Ardından OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş bir konuşma yaptılar.

Sonrasında konuşan Vali Yıldırım; “Organize Sanayi Bölgeleri ülkemizde, planlı sanayi üretiminin, istihdamın ve ihracatın kaynağı durumundadır.

Organize Sanayi Bölgeleri kendi gelirleri olan,  sanayicilerin ihtiyaç duyduğu bütün altyapı, üstyapı, ruhsat, izin vb. konularda hizmet sağlayarak sanayicilerin sorunlarını mahallinde çözen, sanayicinin hızlı ve verimli çalışarak üretime odaklanmasını sağlayan önemli üretim üsleridir.

OSB’ler sanayicilerin sorunlarını çözerken, OSBÜK de OSB’lerin genel ve ortak sorunlarını çözen bir çatı kuruluştur.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) OSB’ler arası uygulama birlikteliği ve işbirliğini sağlamak, dayanışmayı temin etmek, OSB’lerin sorunlarının çözümüne yönelik ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunmak ve çalışmalar yapmak, Bakanlık ile OSB’ler arasında koordinasyonu sağlamak ve Bakanlıkça verilen görevleri yerine getirmek amacıyla kurulmuş özel hukuk tüzel kişiliğine haiz, yasal üst kuruluştur. Bu nedenle OSBÜK sanayimizin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Tekirdağ 2809 sanayicisi ile ülkemizin en çok katma değer üreten 6. İli durumundadır. Bu 2809 sanayicinin ölçek büyüklüklerine baktığımızda yaklaşık 150’sinin büyük (250 üzeri çalışan), 450’sinin orta (50-249 arası çalışan), 650’sinin küçük (10-49 arası çalışan), yaklaşık 1550 sinin de 9’un altında çalışanı olan mikro ölçekli firmalardan oluştuğunu görüyoruz. İlimizde orta ve büyük ölçekli firma sayısı 600 civarında olup toplam sanayicinin yaklaşık %21’ine isabet etmektedir. Bu firmalarımız sermaye olarak ve üretim yetenekleri olarak orta ve yüksek teknolojili ürünler üretmeye, gelişmeye ve Ar-Ge yapmaya çok yatkın firmalardır.

İlimiz 13 OSB’si ile Türkiye genelinde en fazla Organize Sanayi Bölgesine sahip 2. İl durumunda olup, ülke genelindeki 332 OSB’de 1.900.000 civarında istihdam sağlanırken, Tekirdağ’daki OSB’lerde yaklaşık 144.000 kişiye istihdam sağlanmaktadır. Ülkemizdeki OSB’lerde sağlanan istihdamın yaklaşık %7,6’sı Tekirdağ’daki OSB’lerde sağlanmaktadır.

Tekirdağ sanayisi yaptığımız çalışmalar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın katkılarıyla büyümeye, gelişmeye; üretime ve istihdama katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Ülkemizin yedi coğrafi bölgesinde bulunan OSB’lerin bölgesel sorunlarını yerinde inceleyerek çözüm önerileri üretmek, OSB yöneticilerimizin birlik ve beraberliğine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen bu toplantının Tekirdağ’ımızın sanayisinin gelişimine katkıda bulunacağını ümit ediyorum.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu ile  OSB’lerimizin önündeki engeller kaldırılacak, OSB’lerimizin çalışması, üretmesi, gelişmesi kolaylaştırılacaktır. Türkiye’nin kalkınma gücünü aynı çatı altında dayanışma içerisinde yürüten OSBÜK’le sanayicilerimiz daha fazla gelişme, daha fazla üretme imkanına sahip olacaklardır.

Türkiye, dünyanın en büyük 16. ekonomisidir.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ve OSBÜK’ün çalışmaları, destek ve teşvikleri sayesinde inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir tanesi olma hedefine ulaşacağız.

OSB’lerimizin sorunlarının çözümü ve OSB’ler arası işbirliği ve koordinasyon sağlanması amacıyla düzenlenen bu toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü’ye ve diğer yetkililere teşekkür ediyor, bu toplantının ilimize, ülkemize hayırlar getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından konuşan Bakan Varank; “Bugün 10 OSB’miz kardeşlik protokolüne imza atarak; ortak projeler geliştirmeye ve tecrübelerini paylaşmaya evet diyecek. Atalarımızın dediği gibi birlikten kuvvet doğar. Ülkemizde ilk defa başlatılan bu girişimin, geniş bir uygulama alanı bulacağına ve verimli işbirliklerine kapı aralayacağına yürekten inanıyorum.

Bakanlık olarak karşılaştığınız risk ve fırsatları beraber değerlendirmenize yardımcı olmak, sizlere yapıcı çözüm önerileri sunmak, her zaman en temel önceliğimiz oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecek. Sizlere fikirden ürüne, üründen pazara varıncaya dek her aşamada destekler sunuyoruz. Üretimi, yatırımı ve istihdamı teşvik etmek adına imkanlarımızı seferber ettik. Ülkemizi kritik teknolojilerde ve yüksek katma değerli ürünlerde vazgeçilmez bir küresel oyuncu yapmanın derdindeyiz.

Programla birlikte; katma değerli ürünlerin, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçlıyoruz. Odak sektörlerdeki orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün gruplarıyla alakalı kapsamlı bir çalışma yaptık. Ürünlerin; ithalat düzeylerini, cari açık etkilerini, dünya piyasalarındaki payını, mevcut altyapımızın kabiliyetlerini ve rekabet üstünlüklerimizi detaylı şekilde çalıştık. Yerli üretim için öncelikli ürün listeleri oluşturduk. İlk aşamada makine sektöründe çağrıya çıktık. Teknoloji düzeyi yüksek ve ithalatta büyük yer tutan ürünleri yerli üretmeyi başaracağız.

Bölgenin Türkiye’nin en gelişmiş sanayi altyapısına sahip olduğunu belirterek, 11 ilimizdeki toplam 89 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 830 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Ülke genelinde üretime geçen sanayi parsellerinin yarısından fazlası yine bölgemizde yer alıyor. Bugüne kadar OSB projelerine 1.2 milyar lira kredi desteği verdik. Buradan güzel bir müjde vereyim. Balıkesir Ayvalık Gıda ve Gıda İşleme İhtisas, Büyükkarıştıran ve Evrensekiz OSB’lerini yeni proje olarak Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na teklif ettik. Ergene Havzası’nda çevreyi kirleten sanayi tesislerini 12 Islah OSB çatısı altında topladık. Ergene Koruma Eylem Planı kapsamında başlattığımız projelere bugüne kadar 900 milyon lira kaynak aktardık. Tekirdağ Ergene Havzası Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nden üçünü tamamladık, kalan ikisini 2020 yılında bitireceğiz. Bölgemiz inovasyon liderliğinde büyüsün diye, sıfırdan bir Ar-Ge ekosistemi kurduk. Halihazırda 24 Teknopark ile bine yakın Ar-Ge ve Tasarım Merkezi yenilikçilik odaklı çalışmalarda bulunuyor. dedi.

Konuşmaların ardından OSB’ler arasındaki iletişimi güçlendirmek, işbirliğini artırmak, ortak toplantılar ve faaliyetler düzenlemek, birlikte proje yapma kültürünü geliştirmek amacıyla düzenlenen Kardeş OSB Projesi kapsamında OSB’ler arasında Kardeş OSB Protokolleri imzalandı.

İmzalanan protokollerin ardından toplantı istişare bölümüyle devam etti.

Toplu fotoğraf çekimi ve hediye taktiminin ardından toplantı son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.