Dolar 18,8122
Euro 20,5434
Altın 1.167,16
BİST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 13°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
13°C
Az Bulutlu
Per 10°C
Cum 8°C
Cts 4°C
Paz 2°C

Sağlıktan Haberler “Ağrıdıkça Para Gidiyor”

Sağlıktan Haberler “Ağrıdıkça Para Gidiyor”
30 Eylül 2011 17:45

Ağrıdıkça para gidiyor!

Baş ağrısı nedeniyle işgücü kaybı ve bu hastalara yapılan sağlık harcamalarının toplamı ülke ekonomisine 800 milyon dolara yakın bir yük getiriyor.

Türk Nöroloji Derneği Migren Araştırması Baş Ağrısı Çalışma Grubu bünyesinde 21 ilde yapılan ”Türkiye’de Baş Ağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması”na göre, her üç kadına karşılık, sadece bir erkekte migrene rastlanıyor.

Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu  ”Türkiye’de Baş Ağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması” yaptığını bildirdi. 5 bin 323 kişiyle yüzyüze görüşmelerle gerçekleşen çalışma sonuçları açıklandı.

Türkiye’de her 4 kadından birinde, her 3 kadına karşılık sadece bir erkekte migrene rastlandığını belirterek, migrenin kadınlarda daha sık görülmesinin sebebinin ise kadınlık hormonları olduğunu kaydedildi.

Baş ağrısı çekenlerin yüzde 48.6’sının, migrenlilerin ise yüzde 29.4’ü doktora başvurmadığına dikkati çeken çalışma, migren hastalarının yüzde 61.5’inde aile ilişkilerinde, yüzde 54.9’unda arkadaşlık ilişkilerinde, okula gidenlerin yüzde 57.9’unda ise okul hayatında bozukluk olduğunun görüldüğünü ifade etti. Araştırma sonuçlarına göre, migreni tetikleyen faktörler arasında yüzde 68.5 oranla stresin ilk sırada yer aldığı, lodosun yüzde 54, açlığın yüzde 54, uykusuzluğun yüzde 50 etkilediği bildirildi.

Migren hastalarının yüzde 88.3’ünün ilaç kullandığı ve bu hastalardan sadece yüzde 36.9’unun doktor tavsiyesiyle ilaç kullandığını, migren hastalarının sadece yüzde 10.7’sinin yaşam kalitesinin migrenden etkilenmediğini söylediğini, yüzde 89.3′ ünün hayatının migrenden etkilendiğini ve engellilik yaşadığını bildirdiklerini kaydetti.

Doğru tanının işgücü kaybıyla ilişkisi nedir?
Doğru tanı konulmazsa hasta yanlış ilaç kullanıyor. Yanlış ilaç kullanımı kişinin işini, çevresindekileri etkiliyor. Ekonomik kayıp demek, işgücü kaybı veya verimsiz çalışmak demek. Bu yüzden baş ağrısının önemi, yarattığı işgücü kaybıyla ölçülmeli. Kişi, ayda beş kez baş ağrısı nedeniyle işine gidemiyorsa bu ciddi bir baş ağrısıdır. Migrenler böyledir. Ama 15 gün başı ağrıyor buna karşın yine de işine gidebiliyorsa, gerilim tipi baş ağrısında olduğu gibi, bu çok da önemli değildir.

Araştırma, migreni olan ve doktora giden hastaların sadece yüzde 45’inin ilk gittikleri doktorda doğru tanı aldığına dikkati çekerek, migren olduğu halde tanı almayan hastaların oranının yüzde 55 olduğunu vurguladı.