DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Parçalı Bulutlu

Recep Ökten : Partili Cumhurbaşkanına HAYIR

04.04.2017

Mevcut Anayasamıza göre ”Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder. Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir. “
Cumhurbaşkanlığı andında “Cumhurbaşkanı sıfatıyla… Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine ant içerim” ifadeleri yer almaktadır.
Anayasada yapılmak istenen değişikliğin 7. Maddesinde Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin kesilmesine yönelik 101. maddenin son fıkrası kaldırılmaktadır.
Değişiklik maddelerinin 03.11.2019 tarihinde yürürlüğe girecek olmasına karşın bu madde halkoylamasında kabulünden hemen sonra yürürlüğe girecek ve Cumhurbaşkanı aynı zaman bir partinin Genel Başkanı olabilecektir.
Bu Anayasa değişikliği kabul edilirse;
Cumhurbaşkanı parti genel başkanı olarak milletvekili listelerini yapabilecek, partisinin meclis grubunun başkanı olabilecek, parti başkanı olarak HSK ve Anayasa Mahkemesi üyelerini belirleyebilecektir. Cumhurbaşkanı sıfatıyla bir partinin genel başkanı TSK ‘nın başkomutanlığını temsil edecektir.
Cumhurbaşkanı aynı zamanda parti başkanı da olduğu için asla Cumhurun yani Milletin Cumhurbaşkanı olamayacak, sadece kendi partililerinin başkanı olacak ve milletin bütünlüğünü temsil etmesi mümkün olmayacaktır.
Partili olduğu için tarafsız olması da söz konusu olmayacak ama tarafsızlık üzerine yemin edecektir.
Devletin parti devletine, devlet düzeninin parti düzenine dönüşmesine anayasa ile izin verilmiş olacaktır.
İllerde, parti genel başkanı sıfatı ile partisinin il başkanını, Cumhurbaşkanı sıfatı ile Vali atayacak, ilçelerde ise ilçe başkanı ile Kaymakam atayacak, bunun sonucunda yetki krizi yaşanacak tüm il ve ilçelerde çift başlık oluşacaktır.
Devletimizin en yüce ve en saygın makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığı ortadan kalkacaktır.
Bu nedenlerle Cumhurbaşkanının bir partinin de genel başkanı olmasına “HAYIR” diyoruz.
Halkımızı da bu Anayasa değişikliğine “HAYIR” demeye çağırıyor ve ezici bir çoğunlukla “HAYIR” diyeceğine yürekten inanıyoruz.
Tercihi ne olursa olsun tüm Tekirdağ halkına saygılarımızı sunuyoruz.

Recep ÖKTEN
CHP Tekirdağ İl Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.