DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 10°C
Çok Bulutlu

Prof. Dr. Mustafa Şentop’un Katılımlarıyla Yusuf Şenel Ortaokulu’nun Açılışı Gerçekleştirildi.

17.09.2019

Meclis Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın katılımlarıyla Çerkezköy’de hayırsever Yusuf Şenel tarafından yaptırılan Yusuf Şenel Ortaokulu düzenlenen törenle açıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından hayırsever Yusuf Şenel’in konuşmasıyla başladı.

Ardından Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Ekibi bir gösteri sundu.

Sonrasında Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan bir konuşma yaptı.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Toplumsal barışın, refahın, gelişmişliğin kaynağı eğitimdir. Vatandaşlarına iyi eğitim veren ülkeler, huzurlu ve müreffeh olurlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” diyerek eğitimin önemini güzel bir şekilde ifade etmiştir.

Ülkelerin gelişmişliği eğitim seviyeleri ile paralellik gösterir. Bir ulusun kalkınması ve gelişmesi ancak nitelikli bir eğitimle mümkün olabilir. Bilgili, donanımlı, iyi yetişmiş nesiller, ülkelerin en önemli cevherleridir. Ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak olanlar, iyi eğitimli, kendisini iyi yetiştirmiş gençlerimizdir.

İnsanlar; eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil aynı zamanda millî, manevî ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarırlar. Bizi biz yapan değerlerimizi, çocuklarımıza eğitimle aktarırız. İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olmak ancak ve ancak eğitim yolu ile mümkündür.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin kendilerine, vatanımıza, milletimize yararlı bireyler olarak geleceğe hazırlanması görevi bizlere düşmektedir. Bu amaçla okullarımızda her türlü altyapı eksikliklerini gidermek, çocuklarımıza en iyi şartlarda eğitim imkânı sunmak üzere tüm hazırlıkları yapmaya, gerekli tedbirleri almaya gayret göstermekteyiz.

Yardımseverlik, toplumumuzda iyiliklerin güzelliklerin artmasına vesile olur. Toplumsal barışı ve dayanışmayı sağlar. Halkımız arasında sevgi, saygı, muhabbet artar. İnsanların daha güzel, daha yaşanılabilir bir dünyaya dair ümidi ve gayreti artar. Yaptığınız iyiliğin başka hayırseverleri de teşvik edeceğini ümit ediyorum.

Hayırseverliği, yüce dinimiz İslam da teşvik etmiştir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde “insan ölünce üç şey hariç ameli kesilir: sadaka-i cariye yani insanların faydalanacağı çeşme, cami, okul vs. yaptırmak, faydalı ilmi eser bırakmak veya ona istiğfar, dua edecek salih evlat” diyerek hayırlı bir eser bırakmanın dinimizdeki yerini anlatmıştır.

Bu hadis-i şerifin etkisiyle toplumun faydası için çeşme, cami, okul yaptırmak, milletimizde bir gelenek olmuş ve halk bu yönde teşvik edilmiştir. Ceddimiz Osmanlı, tam anlamıyla bir vakıf devletiydi. Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü her yerde vakıf eserlerini görmek mümkündür. Bu geleneği sürdüren hayırseverlerin olduğunu görmek mutluluk vericidir. Rabbim sadaka-i cariyenizi kabul etsin.

Bu vesileyle, öğrencilerimizin daha nitelikli, daha iyi imkanlarda, daha iyi bir eğitim görmesi için bu hayrı yapan Yusuf Şenel beyefendiye teşekkür ediyorum. Açılışını yaptığımız bu okulda vatana, millete, insanlığa hayırlı evlatlar yetişmesini temenni ediyor, okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından konuşan Meclis Başkanı Şenop; “Açılışını yaptığımız 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının çocuklarımız, öğretmenlerimiz, veliler, milletimiz ve devletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim. Bugün de burada Şenel ailesinin yaptırdığı okulun açılışı için buradayız. Tabi devlet birçok alanda kurumlar ve binalar yapıyor, eğitim öğretim alanında da çok güzel eserler meydana getirdi.

Öncelikle ideolojik bakış açısıyla okullarda verilen eğitim anlayışında değişiklikler meydana geldi. Ardından müfredatta yeni anlayışlara uygun kitaplar hazırlandı. Öğrencilerimizin okumayla ilgili sıkıntısı ve maddi zorlukları da burslarla aşıldı. Bu okulda yetişen çocukların bu milletin evladı olması için verilmesi gereken özel bilgiler var. Bizler iyi yetişmiş olmayı belli teknik bilgilerin iyi alınmış olması olarak görmüyoruz. Aynı zamanda bu topraklara ve bu millete bağlılık da gerekli. Sadece iyi yetişmiş olmak yeterli değil, vatan ve millet sevgisinin de öğrencilere verilmesi gerekir” dedi.

Açılış, hayırsever Yusuf Şenel’e plaket taktimi ve kurdele kesiminin ardından tören son buldu.

 

Açılış törenine Meclis Başkanı Şentop ve Vali Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdür V. Metin İlter, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, hayırsever Yusuf Şenel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.