Dolar 23,3152
Euro 25,2081
Altın 1.459,86
BİST 5.561,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
25°C
Parçalı Bulutlu
Cum 25°C
Cts 24°C
Paz 25°C
Pts 25°C

ÖNCE İNSAN… HUMAN FIRST…

ÖNCE İNSAN… HUMAN FIRST…
01 Aralık 2011 00:13 | Son Güncellenme: 01 Aralık 2011 11:16

TEFSAD (Tekirdağ Fotoğraf Sanatı Derneği); 14 – 20 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleştirdiği “ 1.ULUSLARARASI TEKİRDAĞ FOTOĞRAF GÜNLERİ –
1 st. INTERNATIONAL TEKİRDAĞ PHOTOGRAPHY DAYS” kapsamında,
“ ÖNCE İNSAN…HUMAN FIRST…” temasının işlendiği bu ilk etkinlik; Fotoğraf Sergileri ve Fotoğraf Gösterilerinden oluşan fotoğraf günleri, yerli ve yabancı birçok fotoğraf sanatçısının katılımıyla gerçekleştirildi.

“Tekirdağ Fotoğrafla Buluşuyor” sloganına;148 fotoğraf sanatçısının destek verdiği “1.Uluslararası Tekirdağ Fotoğraf Günleri”, 24 fotoğraf sergisi, 25 fotoğraf gösterisi, 916 baskı fotoğraf etkinlik boyunca fotoğraf severler tarafından izlendi.

117 Türkiye, 19 Bulgaristan, 8 İtalya, 2 Fransa, 1 Belçika, 1 USA fotoğraf sanatçısı “1.Uluslararası Tekirdağ Fotoğraf Günleri” etkinliğine TEFSAD’ın davetlisi olarak, fotoğraflarıyla veya fotoğraf gösterileriyle destek verdiler.

Tekirdağ Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Meliha Elitaş, “1.Uluslararası Tekirdağ Fotoğraf Günleri” etkinlik çalışmasıyla ilgili şunları söyledi;

“Böyle kapsamlı bir çalışma Tekirdağ’da ilk kez yapılmıştır. TEFSAD bu çalışmaya başladığında güçlüklerle karşılaşacağını bilerek yola çıktık.

“Fotoğraf bir aşktır” düşüncesini şiar edinmiş fotoğrafçılara çağrı yaptık ve destek aldık.

Bu etkinliğin proje yazılımı, hayata geçirilişi tamamen TEFSAD’ın bir başarısıdır. TEFSAD’ın başarısı demek, Tekirdağ’ın kazanımı demektir.

Etkinlik günleri kapsamında, TEFSAD bir ilki daha yaşama geçirerek, sanata ve sanatçıya olan saygısını gösterdi. Bu tür etkinliklerde genellikle kişisel sergi açanların isimleri duyurulur ve teşekkür belgesi verilir.

Ama Yönetim Kurulumuz karma fotoğraf sergilerinde yer alan dernek üyelerinin isimlerini, bilbortlarda tek tek duyurduğu gibi tüm katılımcılara ve destek verenlere “ONURSAL ÜYE” belgesi verdi.

Nitekim, gelen fotoğrafçı dostlarımızı kendi olanaklarımızla fotoğraf gezilerine götürdük. Yöremizin fotoğraflarını çektiler. Ve şimdi o çekilen fotoğraflar, Bulgaristan’da, İtalya’da, Belçika’da, Fransa’da yayınlanmaktadır. Bu etkinlikle Tekirdağımızın tanıtımına öncülük etmiş olduk.

Ayni şekilde Türkiye’nin değişik yörelerinden gelen fotoğrafçı dostlarımızın çektiği fotoğraflarda yine o yörelerde tanıtım işlevini yürütmektedir.

Özellikle Bulgaristan ve İtalya’dan gelen fotoğrafçılarla yeni projeler üzerine çalışmalar yapılıp, proje komiteleri oluşturuldu. Karşılıklı fotoğrafçı değişimiyle, ülke halklarının birbirini tanıması ve tanıtılması çalışmaları 2012 yılının programlarına alındı.

Umarım ki, çalışmalarına şimdiden başladığımız “2. Uluslararası Tekirdağ Günleri” etkinliğinde bu çağrımıza, tüm Tekirdağ şimdiden destek verir.

TEFSAD, bu etkinlik çalışmasıyla Tekirdağ’da çıtayı çok yükseltti, bilincindeyiz ve farkındayız. Çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

En kısa zamanda “Temel Fotoğraf Eğitimi” için anlaşma yapacağımız eğitmenlerle çalışmalar başlatacağız.

Ayni zamanda ayda bir kez, değişik konular üzerine fotoğraf gösterileri ve sempozyumların verilmesini planladık, 2012 yılının başlangıcıyla birlikte 365 gün daimi sergi planlarımız için gerekli görüşmeleri yapıyoruz ve yöremizin en iyi şekilde fotoğraflanması için, fotoğraf gezileri programımızı hayata geçireceğiz.

Tüm bu çalışmalarımız ve etkinliklerimizi fotoğraf severlere duyuracağız. Kısacası, “Tekirdağ Fotoğrafla Buluşuyor” sloganı hep gündemde olacak.

Etkinliğimiz süresince, çalışmalarımızı haber yapan, halkımızı bilgilendiren yazılı ve görsel basına TEFSAD olarak teşekkürlerimizi iletmek isteriz.”