DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 10°C
Karla Karışık Yağmur

NKÜ ZİRAAT BİYOTEK PROJESİNİN PROTOKOL ANLAŞMASI YAPILDI

12.08.2016

Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi Naip mahallesinde NKÜ Ziraat Fakültesi tarafından hazırlanan “ZiraatBiyotek” kalkınma ajansından destek görerek gerçekleşmesi için bu gün taraflar Naip mahallesinde protokol imza törenine katıldılar.

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünden Yrd.Doç.Dr. Sefer DEMİRBAŞ, Yrd.Doç.Dr. Sheida DANESHVAR ve Arş. Gör. Elif Ceren PEHLİVAN ile Tarım Ekonomisi Bölümünden Doç.Dr. Yasemin ORAMAN tarafından hazırlanarak 2016 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansına sunulan ZİRAATBİYOTEK isimli proje destek görmeye değer görüldü.
Proje için proje ekibi kuruldu. 3. laboratuvar katı oluşturuldu. Bitki büyütme odaları kuruldu. Soğuk hava odaları kuruldu. Seralar kuruldu. Bitki doku kültürü ve su kültürü teknikleri hakkında 40 kişilik sınıflarda eğitim verildi. Proje tanıtımımı yapıldı.

NKÜ rektörü Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu tarafından yapılan tanıtım konuşmasında;”Bitkisel üretimde daha verimli ürün temini için gün geçtikçe yeni yöntemler keşfedilmektedir. Moleküler biyoteknolojik yöntemler de bunlardan birisidir. Bu yöntem ile mevsimsel engellerden bağımsız, bir materyalden birden çok ürün alma ve ticari çoğal tim uygulamaları mümkün olmaktadır.

Milli Eğitim Bakaniığı’nın 14.04.2014 tarihli ve 1508400 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile Üniversitemize tahsis edilen Tekirdağ ili Süleymanpaşa Naip Mahallesinde bulunan 12,4 dekar taşınmaz ve üzerindeki ortaokul binası; Tarım üretiminde toplumsal sorumluluk misyonunu benimseyen Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi için, bu tür bir uygulamanın merkezi olacaktır.

Trakya Bölgesi içerisinde iklim ve coğrafi konum olarak mikroklima özelliklere sahip Naip Mahallesi, büyük çoğunluğu İstanbul gibi büyük şehirlerden gelen öğrencilere, kırsal yerleşim ve onun sosyal yaşantısını öğrenmelerinde çok önemli bir rol üstlenecektir.

ZlRAATbiyotek ile yörede yaygın tarımı yapılan sebzecilik için, üreticilerin ihtiyacı olan fideyi üretmek ve yine yaygın olan seracılığın gelişmesine katkı sağlamak amaçları yanı sıra Belediyelerin ihtiyaç duyduğu süs bitkilerinin, ilaç, tekstil, kozmetik ve kimya gibi sanayilerin doğal ürünlerinin temin edileceği bir yer olacaktır.

Türkiye’de ilk olacak bu nevi özel konulu butik bir araştırma istasyonunda; özel iklim odaları, akıllı çelik konstrüksiyonlu cam sera ve çok sayıda plastik örtülü seraların (yüksek tünellerin) inşa edilmesiyle, Fakülte öğrencilerinin eğitim-öğretim döneminde uygulama ve yaz aylarında ise staj yapmaları imkânı sağlanacaktır. Yüksek öğretimde amaçlanan ve özlenen uygulamalı eğitimin gerçekleşmesi için ideal bir ortam oluşturacaktır” dedi.
Tanıtım ve proje protokol imza programına; Tekirdağ valisi Mehmet Ceylan, milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, NKÜ Rektörü Prof. DR. Osman Şimşek, NKÜ Rektör yardımcıları Prof. Dr. İhsan Sosyal, Büyükşehir belediyesi Prof DR. Tamer Dodurka, Prof. Dr. Şefik Sonaltay, Prof. DR. İsmail Yılmaz, Dekan Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Prof. Dr. İsmet Başer, proje sorumluları Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünden Yrd.Doç.Dr. Sefer DEMİRBAŞ, Yrd.Doç.Dr. Sheida DANESHVAR ve Arş. Gör. Elif Ceren PEHLİVAN ile Tarım Ekonomisi Bölümünden Doç.Dr. Yasemin ORAMAN, Ak parti il başkanı Cüneyt Yüksel Gıda Tarım Hayvancılık il müdürü Zekeriya Sarıkoca, Millieğitim müdürü Halis İşler, B.B Tarımsal işler dairesi başkanı Hacı Aslan, İl tarım müdür yardımcısı Ahmet Tekgöz, Kalkınma ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ak parti ilçe başkanı Hüseyin Uzunlar, Süleymanpaşa ilçe tarım müdürü Ufuk İşcan, muhtarlar ve davetliler katıldılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.