Dolar 23,3529
Euro 25,3711
Altın 1.460,81
BİST 5.561,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
25°C
Parçalı Bulutlu
Cum 25°C
Cts 24°C
Paz 25°C
Pts 25°C

NKÜ 2011-2012 Akademik Yılı Açılış Töreni ile Başladı

NKÜ 2011-2012 Akademik Yılı Açılış Töreni ile Başladı
12 Ekim 2011 18:42 | Son Güncellenme: 13 Ekim 2011 19:22

Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nda NKÜ Rektörü Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK NKÜ çelengini sundu ve ardından kısa bir konuşma yaptı. NKÜ halkoyunları topluluğunun gösterisinden sonra, NKÜ Değirmenaltı Yerleşkesindeki Piramit Salon’a geçildi.
NKÜ Kampüs içindeki Piramit Salon’da gerçekleştirilen törene Tekirdağ Vali Vekili, Vali Yardımcısı Ahmet BÜYÜKÇELİK, Tekirdağ Belediye Başkanvekili Ali KILIÇ, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi BÜYÜKTÜMTÜRK, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail YÜKSEK, NKÜ Rektörü Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK, Trakya Üniversitesi Üçüncü Dönem Rektörü Prof.Dr. Poyraz ÜLGER, Tekirdağ Emniyet Müdürü Necdet ÇELİKBİLEK, İl Jandarma Alay Komutanı Kazım Rıfkı Ayan, NKÜ Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Burhan ARSLAN ve Prof.Dr. M. İhsan SOYSAL, Yeni Zelanda InstitukTechnology Üniversitesi Dekanı Ian RITCHIE, TREDAŞ Genel Müdürü Ahmet ERDOĞAN, İl Milli Eğitim Müdürü Şenol GENÇ, Tekirdağ’da bulunan kurum ve kuruluşların temsilcileri, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretim elemanları, idari personel ve öğrenciler katıldı.
Törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından NKÜ Tanıtım Filmi sunumu gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün NKÜ 2011-2012 Akademik Yılı Töreni dolayısı ile gönderdiği mesajı NKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. M. İhsan SOYSAL okudu.
Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Ülkemizin bilim, sanat, kültür, ekonomi, sanayi ve uluslararası ilişkiler başta olmak üzere her alanda gelişmesi ve hedeflerine ulaşması yolunda en önemli itici gücü üniversitelerin oluşturduğunu belirterek; gençlerimize mesleki bilgi ve beceri kazandırmasının yanı sıra, onların vizyon sahibi, sorumluluklarının bilincinde, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, eleştirel düşünen, araştıran, her alanda gelişmeye açık, evrensel değerleri benimsemiş bireyler olarak yetiştirilmesi konusunda üniversitelerimize büyük görevler düştüğünü ifade ederek, 2011-2012 Akademik Yılı’nda NKÜ’nün değerli öğretim üyeleri ve görevlileri ile sevgili öğrencilerimize başarılar diledi, selam ve sevgilerini iletti.
Ayrıca Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, İçişleri Bakanı Naim ŞAHİN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, Avrupa Birliği Bakanı Egemen BAĞIŞ, Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN,  Tekirdağ Milletvkilerimiz Ziyaeddin AKBULUT, Özlem YEMİŞÇİ, Emre KÖPRÜLÜ, Bülent BELEN ve Dr. Candan YÜCEER mesajları okundu.
Öğrenciler adına konuşma yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Mehmet ERBİLEN, 2 yıldır görev süresi boyunca NKÜ’nün bütün birimlerini gezme, durumlarını görme, sıkıntılarını dinleme fırsatı bulduklarını ifade etti. Mehmet ERBİLEN, NKÜ’nün kendisine ve Tekirdağ merkezine ve ilçelerine faydalarını arttırabilmesi için olumlu yönde bir tema belirlemeli ve AR-GE çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, yeni akademik yılının NKÜ’ye hayırlı olmasını diledi.
Rektör Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK, kuruluşunun 5. yılını kutlayan Namık Kemal Üniversitesi’nin bu kısa süreçte kaydettiği akademik başarılardan bahsettikten sonra, NKÜ önümüzdeki dönemine ilişkin pekçok proje üzerinde çalıştıklarını söyledi:
“Bunlardan bazıları arasında; öğrencilerimize yönelik olarak kurmayı düşündüğümüz Psikolojik ve Rehberlik Danışma Merkezi, genç akademisyenlerimize yönelik olarak kurmayı planladığımız Araştırma Destek Ofisi ve mezuniyet sonrası bağlarımızın devam etmesi ve mezunlarımızdan alacağımız geri dönüşümlerle eğitim ve öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla kurmayı planladığımız Kariyer Merkezi yer almaktadır. Bunların yanı sıra Araştırma ve Geliştirme yaklaşımımız çerçevesinde üniversitemizde mevcut ve yeni kurulan laboratuvarların alt yapısını gerek modern cihazlarla ve gerekse teknik elemanlarla güçlendirerek en kısa sürede akredite hale getirmeyi ve büyük ölçekli Merkezi Bilgisayar Laboratuvar ve Biyoteknoloji Merkezi kurulması için gerekli çalışmalar yaptığımızı ifade etmek isterim” dedi.
NKÜ Rektörü Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK konuşmasının devamında, Namık Kemal Üniversitesi’nin hem akademik hem de fiziki yapısıyla ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmalardan bahsettikten sonra, Namık Kemal Üniversitesi’nin akademik ve idari kadrosu ile öğrencilerimizin yeni akademik yılını kutladı.
Açılış konuşmalarının ardından plaket törenine geçildi. Namık Kemal Üniversitesi’nin kuruluşuna ve gelişimine katkıda bulunanların plaketlerinin verildiği törende; TREDAŞ Genel Müdürü Ahmet ERDOĞAN’a Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet BÜYÜKÇEVİK, Merhume Ayşe MENGER anısına kızı Safiye İMRE adına Mengerler Ticaret Türk A.Ş. Genel Müdürü Turgut UMAY’a Tekirdağ Belediye Başkanvekili Ali KILIÇ, Zeki DOĞAN’a Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi BÜYÜKTÜMTÜRK, Barslan Yapı İnşaat adına Yasin DÖLEK’e Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail YÜKSEK ve Öztürktaş Madencilik adına Ediz ÖZTÜRK’e Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK verdi.
Açılış Töreninin son kısmında Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail YÜKSEK“Üniversite-Sanayi İşbirliği” konulu ilk açılış dersini verdi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail YÜKSEK açılış dersinde, bilgi, bilginin önemi, üretim, sanayi, AR-GE ve inovasyon, bilim teknoloji ilişkisi, üniversite inovasyon süreçleri, üniversite-sanayi işbirliği, üniversite-sanayi-devlet işbirliği, üniversitenin neden işbirliği yaptığı, sanayinin neden işbirliği yaptığı, üniversite-sanayi işbirliğinin nasıl geliştiği, teknoloji transfer ofisleri, TEKNOPARK, TEKNOPARKIN üniversiteye, ülkeye ve sanayiye faydaları,Türkiye’de AR-GE ve teknoloji, Ülkemizin TEKNOPARKLARDAN beklentileri ve Yıldız Teknik Üniversitesi TEKNOPARK çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek, NKÜ’nün yeni akademik yılını kutladı.
Açılış dersinin ardından NKÜ Rektörü Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail YÜKSEK’e verdiği değerli bilgiler için günün anısına NKÜ’yü simgeleyen işlemeli seramik tabak hediye verdi.

Akşam NKÜ Piramit Salonu’nda kokteyl ile 2011-2012 açılış programı tamamlanacak.