Dolar 19,1750
Euro 20,7916
Altın 1.214,64
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 19°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
19°C
Az Bulutlu
Cts 18°C
Paz 16°C
Pts 13°C
Sal 7°C

Milli Eğitim Bakanlığındaki Köklü Değişiklikler

Milli Eğitim Bakanlığındaki Köklü Değişiklikler
16 Eylül 2011 16:31

Resmi Gazete’de yayınlanan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile bakanlığın yapısı değişti. Kararname, yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, bugünkü resmi gazetede yayınlandı. Kararnameye göre, bundan sonra bakanlıkta 7 değil, beş müsteşar yardımcısı görev alacak.

Bakanlığın hizmet birimleri; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Grup Başkanlığı, İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Özel Kalem Müdürlüğü olarak belirlendi.

Böylece, Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü ile İlköğretim Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne dönüştürülmüş oldu. Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü çatısı altında toplandı. Zorunlu eğitim dışında, eğitim ve öğretimi hayat boyu devam edecek şekilde yaygınlaştırmak amacıyla Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü oluşturuldu. Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü haline getirildi. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü oldu.

MÜSTEŞAR VE YARDIMCILARI

SÖZLEŞMELİ OLARAK

ÇALIŞTIRILABİLECEK

Kararnamede, “Bakanlık merkez teşkilatında müsteşar, müsteşar yardımcısı, talim ve terbiye kurulu başkan ve üyesi, genel müdür, rehberlik ve denetim başkanı, strateji geliştirme başkanı, bakanlık müşaviri, I. hukuk müşaviri, grup başkanı, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, özel kalem müdürü, millî eğitim uzmanı, hukuk müşaviri ve millî eğitim uzman yardımcısı kadrolarına atananlar, kadroları karşılık gösterilmek suretiyle, 657 sayılı kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın sözleşmeli olarak çalıştırılabilir.” denildi.

Kanun hükmünde kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte, bakanlık merkez teşkilatında müsteşar, müsteşar yardımcısı, talim ve terbiye kurulu başkanı ve üyesi, genel müdür, teftiş kurulu başkanı, strateji geliştirme başkanı, I. hukuk müşaviri, genel müdür yardımcısı, daire başkanı (anahizmet ve yardımcı hizmet birimi), daire başkanı, bakanlık müşaviri, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, özel kalem müdürü, şube müdürü kadrolarında bulunanlar ile bakanlık taşra teşkilatında il müdürü kadrolarında bulunanların görevleri, hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona ereceği kaydedildi.