Dolar 18,8223
Euro 20,4088
Altın 1.141,24
BİST 4.915,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 9°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
9°C
Hafif Yağmurlu
Cts 4°C
Paz 2°C
Pts 2°C
Sal 4°C

Migrende Doğru İlaca Dikkat!

Migrende Doğru İlaca Dikkat!
27 Eylül 2011 10:11

Migrende ağrı ağrıyı tetiklerken, yanlış ve gelişi güzel ağrı kesici kullanımı tedaviyi güçleştiriyor…

Herkes hayatında en az bir kez bile olsa baş ağrısı yaşar. Toplumda yaygın bir sorun olan baş ağrısının ne zaman hastalık olarak tanımlanacağını ise sıklığı belirliyor. Migren ya da gerilim tipi baş ağrısı gibi kendi başına bir hastalık olan baş ağrıları, beyin tümörü veya kanama gibi farklı bir sorunun belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak şiddetli baş ağrısının yanında boyunda aşırı bir sertlik ya da felç, çift görme gibi nörolojik belirtisi olan bir hastanın yaşadıklarını sadece baş ağrısı olarak değerlendirmek doğru değil. Böyle durumlar baş ağrısının eşlik ettiği bir başka rahatsızlığa; damar tıkanması, beyin tümörü ya da beyin kanamasına da işaret ediyor olabilir.

SİNİRSEL BAŞ AĞRILARI

Toplumdaki yaygınlık oranı migrene göre daha fazla olan sinirsel baş ağrıları çoğunlukla kaslarda gerginlik ve stres sonucu ortaya çıkar. Ağrı, genelde sıkıştırıcı ağrı veya basınç hissi şeklinde görülür. Kişinin bulantı, kusma ya da ışığa hassasiyeti olmaz. Ağrılar kısa sürebilir ya da günlerce devam edebilir ve genelde hafif geçer. Gerilim tipi bu ağrıların ayda beşten fazla görüldüğü durumlarda, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için tedavi edilmesi gerekir.

MİGREN TEKRARLAR

Migren ise daha ızdırap verici ve tekrarlanan bir baş ağrısı hastalığı… Toplumdaki oranı daha düşük. Türkiye’de 15-65 yaş arasındaki her beş kadından ve on erkekten biri migrenli. Izdırap verici ve işten-güçten alıkoyan bir ağrı tipi olduğu için doktora en çok migrenli hastalar başvuruyor. Migren ağrılarını beyin zarındaki damarların iltihaplanması ve damar genişlemesinin yarattığı ağrılar olarak tanımlanabilir. Yani ilk kıvılcım beyinde çakar, bunun sonucunda damarsal iltihaplanma olur ve hasta da bunun ağrısını çeker. Hastanın ağrısı başın sağ ya da sol tarafında olmak üzere tek bir taraftaysa, ağrıları şiddetli oluyorsa, zonklayıcı tipte bir ağrıysa, ağrı sırasında bulantı, ışıktan rahatsız olma gibi özellikler varsa ve başını hareket ettirdiğinde ağrı artıyorsa; migrenden söz etmek gerekir. Belirtilerin birkaçının dahi olması migren tanısını güçlendiriyor. Ayrıca çok iyi koku alma ve ağır kokuların rahatsız etmesi de migren için ayırıcı bir özelliktir. Ataklar 4-72 saat sürebilir ve aniden ortaya çıkar.

Tedavi edilmeyen migrenlerde zamanla ağrının ağrıyı tetiklenir. Ayda bir-iki kez ağrı çeken bir hasta, tedavi edilmezse her gün gelen baş ağrısı ile hekime başvurabiliyor. Tedavisi de biraz daha zaman gerektirebiliyor. Yanlış kullanılan ağrı kesiciler de migren ağrısının oluşmasına neden olabiliyor. Yani bir migrenli 30 günün 10-15 günü ağrı kesici kullanırsa ağrıları daha da sıklaşıyor.

İLAÇTA CİMRİ OLUN

Ağrı kesiciler konusunda migren hastasının cimri olması gerekir. Ağrı kesicilerin sınırlı kullanılmasını sağlamak ve etkin ağrı kesiciler kullanmak gerekir. Migrenin tedavi edilmediğine dair yanlış inanışın temelinde de fazla ilaç kullanımına bağlı geçmeyen ağrılar yatar. Migren hastası sık sık ağrı kesici alırsa ilaçlar etkisini göstermez. Eğer çok ihtiyacımız olduğunda bir ağrı kesici kulllanırsak bunun etkisi mutlaka görülecektir.