DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Mevlana Projesi Ülke Odaklı Proje Çağrısı ile Türkiye Pakistan Projeleri Arasında Yer Aldı

26.02.2019

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, Yeni YÖK tarafından, Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında ilk kez 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Ülke Odaklı Proje Çağrısı ile “Türkiye-Pakistan Projeleri” yürütülmeye başlandığını açıkladı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Türkiye-Pakistan Projesi bulunan üniversiteler arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de yer alıyor.

Listede yer alan 9 üniversite ise şöyle: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi.

Mevlâna Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Ülke Odaklı Proje Çağrısı ile “Türkiye-Pakistan Projeleri” arasında giren Üniversitemizin Projesi Vermicomposting: An Agricultural Waste Management Technology (Vermikompostlama: Bir Tarımsal Atık Yönetimi Teknolojisi) kapsamında, her iki tarafın yürütücü ve araştırıcıları 2 yıl süre ile karşılıklı Türkiye ve Pakistan’da en az 2 şer ay, bursiyerler 1 er yıl süreli ziyaretler yapacaktır. Çalışma, Pakistan’ın “Failasabad Tarım Üniversitesi” kampüsünde yürütülecektir. Türkiye’nin çalışmadaki en büyük katkısı, yürütücünün (Doç. Dr. Korkmaz BELLİTÜRK) “solucan gübresi” konusundaki deneyim ve tecrübeleri doğrultusunda, Pakistan’da bir solucan gübre üretim tesisi (küçük ölçekli) kurulacak, bu konuda çeşitli ölçeklerde eğitimler vererek Pakistan’da üreticiler oluşturulacak ve laboratuvar analizleri yapılarak, “en iyi organik solucan gübresi üretimi” ile ilgili araştırmalar hem laboratuvar hem de arazi ölçekli 2 yıl süre ile Pakistan ağırlıklı olarak yürütülecektir. Pakistan’dan 2019 ve 2020 yılında 4’er kişilik araştırma ekibi Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’ne gelerek, burada bazı araştırmalar yapılacak, ardından 1 bursiyer gelerek 1 yıl süre ile proje yürütücüsü Doç. Dr. Korkmaz BELLİTÜRK’ten eğitim alacak, aynı şekilde Türkiye tarafından da 4 kişi (Prof. Dr. Aydın Adiloğlu (Araştırıcı) ve Doç. Dr. Sevinç Adiloğlu (Araştırıcı) ile Öğr.Gör. Kayahan Yılmaz (bursiyer) ) 2 yıl süre ile farklı zamanlarda Pakistan’a giderek çeşitli araştırmalara katılacaklardır.

Proje çıktıları uluslararası önemli dergilerde yayın haline getirilerek hem üniversitemiz ve hem de ülkemizin Pakistan ve diğer komşu ülkelerdeki tanıtımı anlamında önemli akademik diğer çalışmalar ortalama 2 yıl süre ile ortaklaşa olarak yürütülecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.