DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 5°C
Çok Bulutlu

METİN AKGÜN’ÜN 9.ÇORLU TARIM FUARI AÇILIŞI ÖNCESİ AÇIKLAMA

03.08.2016

9.Çorlu Tarım Fuarının açılışına katılan Metin Akün yaptığı konuşmada; 9.Çorlu Tarım Fuar açılışının hayırlı uğurlu olmasını diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet DANİŞ’e yoğun programlarının olmasına rağmen bizleri kırmayıp Fuar açılışımıza teşrif ettikleri için huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyor, Hoş geldiniz diyorum.
Sözlerime başlamadan önce ,
15 Temmuz 2016 gecesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine yerleşmiş FETÖ üyesi bir grup terörist, örgüt liderinin emir ve talimatı ile kapsamlı ve organize bir darbe girişiminde bulunmuştur. Halk nezdinde bir karşılığı olmayan, demokratik yollarla seçilmiş meşru Cumhurbaşkanımızı, hükümeti ve parlamentoyu devre dışı bırakarak, kendi iradesini ülkeye egemen kılmak amacıyla şiddet, adam öldürme, baskı ve tehdit yöntemlerinin her türlüsünü devreye sokan bu terörist grup; başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a suikast düzenleyerek Türkiye Cumhuriyetinin hakimiyetini kontrol altına almak, halkımızın sivil direnişini silah zoruyla engellemek, medya organlarını baskıyla denetim altına alarak kendi gayrimeşruluğunu örtbas etmek, Türkiye Büyük Millet Meclisini ve devletin stratejik kurumlarını saldırı yoluyla ele geçirerek iradesini zorla tesis etmek amacıyla hareket etmişlerdir. Ancak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde,Emniyet Teşkilatımız, Türk Silahlı Kuvvetler mensuplarımız ve Aziz milletimizle birlikte bu hain darbe teşebbüsü püskürtülmüştür.

Bu Hain darbe teşebbüsünde, gözünü kırpmadan vatanı ve milleti için şehadet şerbetini içen şehitlerimize Allahtan rahmet, Gazilerimize acil şifalar dilerim.

Sayın Bakan Yardımcım, Sayın Valim, Sayın Davetliler
Fuar, ticaretle ilgili ürün ya da hizmetlerin, teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin tanıtımı, pazar bulunabilmesi ve satın alınabilmesi, teknik işbirliği, geleceğe yönelik ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi için ve aynı zamanda fikir alışverişlerinin yapıldığı önemli etkinliklerdir. Fuarlar bilim ve teknolojinin gelişmesine de önemli katkılar sağlamaktadır.
Günümüzde tüm sektörlerde yaşadığımız gelişmeler ve pazarda meydana gelen yeni oluşumlar rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı ortamı doğurmuştur. Bugün artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek başarı elde etmek ve satış yapabilmek için yeterli görülmemektedir. Çünkü günümüz koşullarında tüketiciler aynı malın değişik fiyat kalite ve biçimleri ile karşılaşabilmekte ve ihtiyacı olan mal ya da hizmetin değişik alternatifler arasından seçme şansına sahip olmaktadır.

Çorlu Tarım Fuarıda, Tekirdağ İlimizin Yoğun sanayi üretimine sahip olan özellikle iç ve batı kesiminde yaşayanların büyük bir bölümünün Tarımla ilgili işler ile uğraşması nedeniyle gerek Tekirdağ gerekse Trakya bölgemiz için önem arz etmektedir.

Tarım, gerek milli gelir ve ihracata, gerekse istihdam ve kalkınmaya sağladığı katkılardan dolayı önemli bir sektördür. Bu sektörün geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, ülkemiz insanının bugün ve gelecekte gıda güvenliğinin sağlanması açısından gerekli ve zorunludur.

AK Parti iktidara geldiğinde tarım sektörü kıvranıyordu, çiftçi iflasın eşindeydi, borcunu ödeyemiyordu. Haciz kıskacında adeta kıvranıyordu, elindeki traktörü haczediliyordu.

Biz 13 yıl boyunca tarım sektörünü her açıdan destekledik.

Tarım son 13 yılda Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde göremediği ilgiye ve alamadığı desteğe AK Parti hükümetlerimiz döneminde kavuştu.
Cumhuriyet tarihinde ilk kez Tarım Kanunu’nu 2006 yılında biz çıkardık
AK Parti Hükümetlerimiz döneminde Tarımı sosyal olmaktan çok stratejik ve rekabete dayalı iktisadi bir sektör olarak ele aldık.

Gündelik bakıştan, stratejik planlamaya geçtik. Sektörün temel sorunlarını çözecek 15 temel kanun çıkardık. Bu yaklaşım ve politikalar tarımda büyümeyi beraberinde getirdi.

Tarım sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasılası son 13 yılda 36 milyar
TL’den 125 milyar TL’ye yükselttik. Tarımsal ihracatımız 3,8 Milyar
Dolardan 18 Milyar Dolara ulaştı. Bitkisel ve hayvansal üretimde
Cumhuriyet tarihinin üretim rekorları bu dönem kırıldı. 2015 hem üretim hem de büyüme açısından oldukça önemli bir yıldır. Tarım sektörü 2015 yılı ilk 9 ayında %8,9 büyüyerek ülkemizin büyümesine de önemli katkılar sağlamıştır.
Bunlardan bazıları;
Üreticilerin daha karlı üretim yapması için destekleri yeniden düzenledik ve etkinleştirdik. Tarımsal destekleri 5,5 katına çıkarttık.
-Çiftçimizin finansman ihtiyacını karşılamak için tarımsal kredilerde faizleri düşürdük.
-Tarımsal alt yapının geliştirilmesi için birçok proje başlattık, yıllardır süregelen sorunları çözüme kavuşturduk. Tarım arazilerimizin korunması bölünmesinin önlenmesi ve tarımsal envanterimizin ortaya konulmasına yönelik önemli projeler başlattık.
-Hayvancılığa yönelik destekler artırıldı, yeni projeler başlattık.
-Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en kapsamlı Kırsal Kalkınma Hamlesi başlattık, katma değer oluşturan faaliyetlere destek verdik.
-Tarımda örgütlenmeyi teşvik ettik.
-Tarımda ileri teknolojiye sahip AR-GE merkezi kurduk.
-Çiftçilerimizi bilgiyle buluşturduk.

UYGULANAN POLİTİKA VE PROJELERLE; TARIMSAL HASILADA AVRUPA’DA 4.SIRADAN 1.SIRAYA YÜKSELDİK.

Tekirdağ ilimizde tarım sektörüne yönelik yapılan yatırımlarda biraz bahsetmek istiyorum.
Bir çiftçi çocuğu olarak, Tekirdağ ilimizde Tarımda nerden nereye geldiğimizi en iyi bilenlerden biriyim.
AK Parti Hükümetleri Döneminde Tarım alanında, Tekirdağımız içinde büyük yatırımlar yapılmıştır bunlar,
-Tarımsal Destekleme ödemeleri toplamda 2002 yılında 47.4 Milyon TL iken 2015 yılında 247.6 Milyon TL’ye ulaşmıştır.
-Kırsal kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Toplam 24.4 Milyon destek verildi.9.ve 10.etaplar kapsamında 37.2 Milyon TL yatırım bedelli 29 proje için 18.6 Milyon TL ödenecektir.
-Tarımsal Üretim değerleri; Bitkisel Üretim ve Hayvansal Üretim olarak Toplamda %226 artmıştır.
-Yine Tekirdağ ilimizde, Tarımsal Dış Ticareti 2002-2015 yılları arasında 25 kat artmıştır.
Bundan sonraki hedefimiz 2023’e doğru ilerlerken,
Sürdürülebilir büyümesini devam ettiren,
Tarımsal Gayrisafi Yurtiçi Hasılası 150 Milyar dolara ulaşmış,
Tarımsal İhracatı 40 Milyar doları aşmış,
Parçalı arazilerini birleştirerek,14 Milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamlamış,
8,5 Milyon hektarlık sulanabilir alanın tamamı suya kavuşmuş bir TÜRKİYE temel hedefimizdir…
Konuşmama son verirken 9.Çorlu Tarım fuarının Üreticilerimize, kullanıcılarımıza tüm halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor, ayrıca Renkly Fuarcılığa başarılı organizasyonlarından dolayı teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.