DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

MESTAN ÖZCAN, SPOR KONUSUNDA VİZYONER YAKLAŞIMI İLE FARK YARATIYOR!

11.02.2019

Nasılsınız? AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan’ın basın bültenine yayınızda ve websitenizde yer verirseniz çok seviniriz. Desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler…

AK PARTİ TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MESTAN ÖZCAN, SPOR KONUSUNDA VİZYONER YAKLAŞIMI İLE FARK YARATIYOR!

AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan, sahip oldukları sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda spora ve sporcuya verdiği önemi anlatırken, bu alandaki stratejilerini ve sürdürülebilir başarı için planladıkları adımları açıkladı.

Tekirdağ’ın spor alanında hak ettiği noktada olması ve tüm branşlardaki profesyonel ve amatör sporcuların önünü açmak için her ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirten AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan, “Spora ve sporcuya büyük önem veren bir belediyecilik anlayışına sahibiz. Bu anlayışla beraber geliştirdiğimiz yaklaşımların bizi tüm branşlarda başarıya götürmesini hedefliyoruz. Bir spor kulübü için hangi branşta olursa olsun üzerinde durmamız gereken ve 5 adımdan oluşan bir değer zincirimiz var. Bunlar Spor, Sporcu, Performans, Motivasyon ve Psikolojidir. Bu beşi birbirine bağlıdır. Tekirdağ’daki spor kulüplerimize bu anlayışı kazandırmak durumundayız.  Tüm ilçelerimizdeki kulüplerimize bunu anlatmak ve benimsetmek hedefindeyiz. İş dünyasının çok alışık olduğu bu yaklaşım kulüplerimizi de kurtaracak. Şöyle ki:

Ne dedik, 5 adımımız var.

Spor – sporcu – performans – motivasyon – psikoloji…

Biz her bir bileşen için mutlaka tanımlanmış vizyonumuza göre hareket etmeli ve adım adım bu vizyona yaklaşıp yaklaşmadığımızı ölçümlemeliyiz.

Spor dediğimizde “Hangi dallardayız? Hangilerinde olmalıyız?” sorularının cevapları netleşmeli. Sporcu dediğimizde “Nasıl seçiyoruz? Nasıl geliştiriyoruz? vs.” bir metoda bağlanmalı. Performansa baktığımızda “Ne durumdayız? Ölçüyor muyuz? Nasıl? Nasıl olmalı?” diye bilimsel yöntemlerle ilerlemeliyiz. Sporcularımızın motivasyonlarını “Nasıl geliştirebiliriz? Esas yetkinliklerimizin tarifi nedir?” diye yine yöntemlerimizi açık ve net hale getirmeliyiz. Psikoloji, motivasyonu etkileyen en önemli etken ve  “Nasıl ele alıyoruz? Globalde bunu nasıl yapıyorlar?” diye özellikle ele almalıyız.

Bununla birlikte, Vizyon konusu da her kulübümüz için özellikle yeniden ele alınacak.

SMART denilen bir vizyon ifadesine ihtiyacımız var… Yani vizyon her kulübümüz için spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, nedenleri olan ve zamanla sınırlandırılmış olmalı. Bu SMART ifade olmadan sporcu psikolojisi – motivasyonu ve performansını geliştirmeye yönelik bir ayağımız eksik kalıyor. Örneğin, Çorluspor şunu demeli: 80. yılımızda, yer aldığımız tüm amatör ve profesyonel branşlarda, en itibarlı yarışma/lig vb organizasyonlarda en bilinen ve “sürdürülebilir başarıyı yakalamış” bir spor kulübü olmak…

Şimdi bu Vizyon’a ulaşmak için strateji bahsettiğim değer zincirini akıldan hiç çıkarmadan 4 boyutta ele alınacak. Yine örnek olarak 1. Boyut, yani Finans boyutunda “Sürdürülebilir başarıyı yakalayacak finansal altyapının kurulması ve yürütülmesi” hedefi olacak. Bunu sağlayabilmek için 2.Boyut olan Müşteri boyutunda “Taraftarın güven duyduğu ve vizyona yönelik ilerlediğine gönülden inandığı bir yapının yürütülmesi” gerekmekte. Taraftara hem sportif, hem de ürünsel Kalite’yi sunmak, onların güvenini tesis etmek, sportif başarı ile taraftarı Memnun etmek hep bu boyutta ele alıncak. Bunu sağlayabilmek içinde 3. Boyut olan İç Süreçler boyutunda az evvel bahsettiğim spor-sporcu-performans değer zinciri mükemmel hale getirilmeye çalışılacak. Burada sportif konuların yanına pazarlama, satınalma, tesis yönetimi, lisanslı ürünler vb yönetimsel konular da dahil edilecek. Son olarak bunu sağlayabilmek için de 4. Boyut olan insan ve teknoloji ele alınacak. Yani hem sportif, hem yönetimsel olarak doğru insanlarla çalışma, bu insanların performansını ölçme, yetenekleri keşfetme ve bünyeye katma vb konular insana dokunan konular. Hem sportif, hem de yönetimsel olarak teknolojiyi son derece etkin kullanan bir yapıyı kurmak da teknolojiye dokunan konular olacak.

Bakın bunlar imkansız değil. Ben her konuda olduğu gibi spor kulüplerimiz için de işinin uzmanı çok önemli bir ekiple çalışıyorum. Bu şehrin kaynaklarını doğru kullanarak hem futbolda hem de basketbolda süper ligde takımlarımız olacak. Bahsettiğim 4 boyutun her maddesini bir strateji haritası ile netleştireceğiz ve ölçeceğiz. Ne yapıyorsak bundan sonra Vizyon’a ulaşmak için yapacağız. Birileri kızacak belki ama “şu topçu boşa çıkmış, Tekirdağspor’a alalım bunu” lafları ile başarı gelmez. Gelse de sürdürülebilir olmaz. Biz kaynaklarımızı boşa harcayacak kadar umursamaz değiliz. Her kuruşumuzu doğru yerde doğru zamanda harcayacağız inşallah.” dedi.

Tekirdağ’ın potansiyeline de dikkat çeken Mestan Özcan: “Bu şehrin çok büyük bir potansiyeli var. Sahip olduğumuz amatör ve profesyonel kulüpler dışında oluşturacağımız altyapı ile yeni branşlarda birçok başarıya ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum. Sahip olduğumuz 135 km uzunluğundaki sahil şeridiyle su sporlarında çok daha etkin, başarılı ve gündemde olacak bir Tekirdağ var. Buradaki gençlerin başaramayacağı hiçbir şey yok. Onları spor konusunda desteklemek, imkan sağlamak, yetenekleri doğrultusunda yeni alanlar açmak bizim görevimiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.