DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Sağanak Yağışlı

Medeniyetlerin Doğuşu ve Çöküşü

28.05.2014

Medeniyetlerin Doğuşu ve Çöküşü

 

Medeniyetler, sevgi, ilim, iman, ahlâk ve adalet ile kurulurlar. Cehalet, imansızlık, ahlâksızlık ve zulüm ile yıkılırlar.

Bugünkü medeniyetimizin karakteri;

Bugünkü medeniyet ruhunu, özünü, imanını, ahlâkını, sevgisini kaybetmiş bir madde yığını halindeki medeniyet geride şunları bırakmıştır;

Zulüm, kölelik, bunalım, kin ve nefret.

Bugün dünyanın genel durumunu özetlemek gerekirse, insan hayatındaki birçok sınırların zorlanması ve çiğnenmesi ile hapishane, hastane, tımarhane, kumarhane ve meyhane haline getirilen bir dünya…

İnançsızlık dalgaları arasında boğulan çelişki içerisinde bulunan, anarşi içerisinde kıvranan, özünü, aşkını kaybetmiş bir insanlık…

Ruhsuz, cansız, dilsiz bir medeniyet… Hz. Mevlana söylüyor; “İlim ve hikmet, helal lokmadan doğar. Aşk ve incelik, helal lokmadan meydana gelir.”

Giderek haramın genişlediği, helalin daraldığı bir zamanda, faiz, emperyalizm gibi haram kazanandan, karnını doyuran bir medeniyetten ilim ve hikmet, aşk ve incelik nasıl meydana gelebilir?

Allah rızasının terk edildiği, korku ve menfaatin, haset ve ihtirasın hâkim olduğu, beşeri münasebetlerden sevgi ve adalet nasıl doğabilir?

Çürük tohumdan, çorak bir topraktan sağlıklı bir mahsul nasıl alınabilir?

Karanlık kalplerden feyiz nasıl fışkırabilir?

Kirli bir akılla, şeytani akıl ile gerçekler nasıl bulunabilir?

Bugünün medeniyetinin insanlığa verebilecek bir mesajı kalmamıştır.

Dereler, ırmaklar, denizler kurumuş, felsefeler suskun, Mesaj kaynakları kurumuş fakat Erciyes’ten, Uludağ’dan, Ağrı Dağı’ndan, Palandöken’den, Kaçkarlardan, Altaylardan, Tanrı Dağları’ndan göklere yükselen bir ses dünyayı titretiyor. Bizim ebediyen nurunu ve yüceliğini koruyacak olan mesajımız vardır; “La ilahe İllallah, Muhammeden Resulullah”

Bugünkü medeniyet gerçekten çökmüştür. Ahlâksızlık batağında çırpınan, iffetiyle, arşın direği, iman ve ihlâsı ile dinin yarısı olan kadını cinsel meta haline getiren dünyanın en büyük imparatorluğu olan, ailenin çöküş halinde bulunduğu, zulüm ve fitne, Nemrut’u ve Firavun’u gölgede bırakan bugünkü medeniyete yaşıyor denilebilir mi?

Bir kavim küfür içinde bir müddet yaşayabilir. Fakat zulüm içinde asla yaşayamaz.

 

 

28 Mayıs 2014

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.