Dolar 27,1418
Euro 28,9323
Altın 1.681,16
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 29°C
Açık
Tekirdağ
29°C
Açık
Cts 29°C
Paz 27°C
Pts 26°C
Sal 25°C

MACARİSTAN PARLAMENTOSU TÜRK DOSTLUK GRUBU BAŞKANI ŞEHRİMİZE GELİYOR.

MACARİSTAN PARLAMENTOSU TÜRK DOSTLUK GRUBU BAŞKANI ŞEHRİMİZE GELİYOR.
21 Temmuz 2012 19:51 | Son Güncellenme: 21 Temmuz 2012 19:52

Macaristan Ulusal Meclisi Türk Dostluk Grubu Başkanı ve JOBBIK PARTİSİ milletvekili Sayın TAMAS HEGEDUS 23 Temmuz 2012 Pazartesi günü şehrimize gelecektir.

        Macaristan Cumhuriyeti Tekirdağ Fahri Konsolosu ve Tekirdağ Macar Dostluk Derneği yöneticileri ile görüşmeler yapacak olan konuğumuz aynı gün saat 14.30 da Tekirdağ Belediye Başkanı Sayın ADEM DALGIÇ’ı ve saat 15.30 da Tekirdağ Valisi Sayın ZÜBEYİR KEMELEK’i makamlarında ziyaret edecektir.

 

        Macaristan Ulusal Meclisi Türk Dostluk Grubu Başkanı ve JOBBIK PARTİSİ milletvekili Sayın TAMAS HEGEDUS Parlamento ve Avrupa Birliği nezdindeki çalışmalarında Türkiye’nin dış politikasını destekleyen girişimlerde bulunmaktadır.21.7.2012

Hegedüs: Türkiye, AB’nin cesur motoru


Giriş: 30 Nisan 2011 01:30 2,459 Okunma Güncelleme: 30 Nisan 2011 01:30
Türk-Macar Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Tamás Hegedüs, bugün Türkiye’nin dünyanın takip ettiği bir ülke haline geldiğini söyledi.

Türkiye’yi kendilerinin de yakından takip ettiğini belirten Hegedüs; “Türkiye askerlerle değil, ekonomiyle, yabancı yatırımları çekerek ve insan ilişkisiyle dünyayı kucaklamayı bizlere öğretiyor. Türkiye bizim için tarih boyunca hep sığınacağımız ülke olmuştur. Bugün Türkiye, AB’nin cesur motorudur.” dedi.

Türk Macar İşadamları Derneği organizasyonu ile Budapeşte Marmara Otel’de bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Türk-Macar Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Daha İyi Macaristan Grubu’nun Parlamento Sözcüsü Tamás Hegedüs, otelin Atrium salonunu dolduran Türklere üç saatlik bir konuşma yaptı. Hegedüs, işadamı, akademisyen, sanatçı ve öğrencilere; ikili ilişkiler, dış ticaret, kültür, sanat, tarih ve geçen hafta Macar Parlamentosu’ndan geçen yeni anayasa konusunda sunum yaptı.

Tamás Hegedüs, konuşmasında Macaristan’ın gelecekte ilerlemek istiyorsa, yapması gerekenin Asya’ya açılması olduğunu söyledi. “Sadece Asya’ya değil, Ortadoğu’ya da. Ve buna da sadece Türkiye’den geçerek ulaşabiliriz!” diyen Macar Parlamenter sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye bugün Dünyanın takip ettiği ülkedir. Bizim de yakından takip ettiğimiz ve edeceğimiz en güzel örnek ülkedir. Türkiye, askerlerle değil, ekonomiyle, yabancı yatırımları çekerek ve insan ilişkisiyle dünyayı kucaklamayı bizlere öğretiyor.
Türkiye bizim için tarih boyunca hep sığınacağımız ülke olmuştur. Bugün Türkiye, AB’nin cesur motorudur.”

“ERMENİLER TEPKİMİZDEN MUTLU OLMADILAR”

Türkiye’nin AB üyeliğine en güçlü desteği veren Macaristan, Azerbaycan – Karabağ ve Kıbrıs konularında güçlü desteğinin sürdürdüğünü aktaran Tamás Hegedüs, geçen hafta üç milletvekiliyle parlamentoya sunduğu tasarıda; Yukarı Karabağ’ı işgal eden Ermenilerin savaş gerekçesiyle işgal altında ellerinde tuttukları Azeri topraklarını terk etmesini, savaş gerekçesiyle topraklarından olan 1 milyon Azeri vatandaşının da topraklarına geri dönmesini istediğini tekrarladı. Hegedüs, karabağ konusunda şunları söyledi; “Biz Avrupa’nın ortasında bu tasarıyla, parlamentomuzdaki bu olaylara karşı sergilenen sessizliği bozduk. Ermeniler bu çıkışımızdan mutlu olmadılar. Bizler zaten bunu tahmin ediyorduk. Biz Macarlar olarak Azerbaycan halkının yanındayız. Onlar için elimizden geleni yapacağız. AB dönem başkanlığını yürüten Macaristan’ın bu konuyu meclisine taşıması Ermenileri de endişelendirebilir. Biz doğru bildiğimiz yolda yürüyeceğiz. Ermeni dostlarımızı endişelendirse bile.”

Kıbrıs sorununa da değinen Türk Dostu Macar Parlementer Hegedüs, izole edilmiş Kıbrıs konusunda inisiyatif almak istediklerini de şu sözlerle dile getirdi; “Kıbrıs konusu Türkiye’nin AB üyeliğine engel olmamalıdır. Önümüzdeki aylarda Kıbrıs konusunu da meclise taşıyacağız. Kıbrıs’ın serbestçe AB ülkeleri ile ticaret yapabilmelidir. Önündeki engellerin kaldırılması için mücadele edeceğiz. AB, 24 Nisan 2004’de yapılan Annan Planı Referandumunda, Rumların hayır, Türklerin evet demesinin ardından, dışişleri bakanları düzeyinde alınan kararla tecridin kaldırılmasını öngörmüşlerdi. Bu yapılan referandumu çok önemsiyor ve destekliyoruz.”

“BİZİM MUSTAFA KEMAL GİBİ BİR LİDERİMİZ EKSİKTİ”

Türklerin tarih boyunca kazandıkları zaferden de bahseden Macar Parlementer, 1. Dünya savaşında Karoly Mihaly’ın ülkelerini korumak için bir milyon ikiyüz bin askeri donattığını, ancak kendilerinin halka önderlik edecek bir liderlerinin olmadığını vurgulayıp; “Bizim Mustafa Kemal gibi bir liderimiz eksikti. Biz bunun için kaybettik. Türkler bugün kendi memleketlerini kendi kültürlerini seviyorlar. Bu onların geleceğe dönük ufuklarını açıyor, ekonomilerini geliştiriyor. Türkiye’de çok kısa kaldım, kendimi akrabalarımın, arkadaşlarımın yanında hissettim.” dedi.

İsrail7in Mavi Marmara Gemisi’ne yaptığı saldırıya da değinen Tamás Hegedüs, bu saldırıyı Macar Parlamentosunda ilk kınayanların kendi grupları olduğunu hatırlattı. Macar halkının sadece Türklerle akraba olduğunu da söyleyen Hegedüs; “Kim hangi kaynağa giderse gitsin, bunu görecektir. Bugün Macaristan’da olan krizin gerçek nedeni: Ne ekonomik, nede başka bir şeydir. Sadece ruhsal yalnızlık. Etrafımız farklı dilleri konuşan, akraba olmayan yabancılarla donatılmıştır. Avrupa’dayız ama Asya’ya aitiz. Biz ulusal halkların devletine inanıyoruz. Süper Avrupa Birliği’ne değil! Biz 200 milyonluk Türk halklarının uzantısıyız. Köklerimize döneceğiz, akrabalarımızı bulacağız. İyi işler sadece güvene dayanır. Birçok benzer yönümüz yanınında, kesinlikle bu güven Türk ve Macar halklarının arasında vardır.” ifadelerini kullandı.

Katılımcılar da sunum sonunda sorular yönelttiler. Ortopedist Prof.Dr. Mehmet Altınmakas da Hegedüs’e Macaristan’a okumaya gelen öğrencilerin karşılaştıkları sorunlarını dile getirdi. Mali Müşavir, Danışman Salih Çardak da Macaristan’da 1 Ocak 2012 yılında yürürlüğe girecek kapalı yerlerdeki sigara yasağından dolayı milletvekiline teşekkür etti.

Konferansın açılışında kısa bir konuşma yapan Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEIK – DTIK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, dost iki ülkenin ellerindeki imkanları, tecrübeleri paylaşarak gelecek tarihi birlikte yazabileceğini vurgulayıp, “Macaristan, AB dönem başkanı, Avrupa’nın ortasında, Türkiye ise Doğu ile Batının ortasında. Bu imkanları değerlendirmeliyiz.” dedi.
Konferans sonunda Osman Şahbaz, Tamás Hegedüs’e gecenin anısına plaket takdim etti.