Dolar 19,0416
Euro 20,7604
Altın 1.213,96
BİST 5.010,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
14°C
Az Bulutlu
Cum 15°C
Cts 17°C
Paz 17°C
Pts 12°C

Kurtuluş Bayramları Öncesi Yabani Hayvanlarda Katliam Olmasın

Kurtuluş Bayramları Öncesi Yabani Hayvanlarda Katliam Olmasın
29 Ekim 2011 18:32

EDİRNE ili ve ilçelerinde kutlanan Kurtuluş bayramı törenlerinde yaşanan vahşet ülkemizin acı bir gerçeğini ortaya koymaktadır; kanunsuzluk ve şiddeti teşvik..

Ekte gördüğünüz fotoğraflar , her yıl kutlanan Kurtuluş bayramı etkinliklerinden alınmış karelerdir. Edirne merkez ve ilçelerinde yapılan kurtuluş bayramı törenlerinde  resmi geçit sırasında  ölü hayvanlar sergilenmekte yerel avcılar ellerinde silahları ile okul çocukları ile birlikte resmi geçitte yürümekte ve havaya ateş etmektedirler.

Yapılan bu çağ dışı uygulamalar , çocukların psikolojileri üzerinde olumsuz etkiye sebep olacağı gibi , teşvik edilen öldürme eylemi , sergilenen ölü hayvanlar  şiddeti destekler niteliktedir.

”Avcılık ” toplumun  bir kesimi tarafından ”spor” olarak nitelendirilirken,  toplumun büyük bir kesimi tarafından da farklı değerlendirilmekte , ”öldürme” eyleminin ne kadar spor olup,  ne kadar spor olmadığı tartışılmaktadır. Bununla birlikte ‘avcılık’ Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından resmi olarak kabul edilmiş bir spor dalı değildir..

Zevk için savunmasız bir canlıyı , son teknoloji ürünü silahlarla öldürmek ,ve  bunun adına ”spor” demek ne kadar doğrudur ,bu,  başka bir konudur ; ancak,  burada konu ,tüm dünyada tartışma konusu olduğu halde , resmi bir şekilde spor olarak tanınmış olmadığı hald , ve oldukça tehlikeli olduğu halde avcıların resmi bir törene ne sıfatla katıldıklarıdır.

Bu katılım ile verilmek istenen mesaj tam olarak nedir ; ” bu hayvanları vurduğumuz gibi , düşmanı da aynen böyle öldürürüz” mü denmek istemektedir. ”Bu devletin düzenli bir ordusu yoktur ama tüfeği elinde avcıları vardır” mı denmek istemektedir? ” ‘ya da ”eskiden düşman avlıyorduk şimdi hayvan avlıyoruz ” mu  denmek istenmektedir ?  Ne denmek istenmektedir?

Ulusal ve yerel  basında yer alan bu vahşet görüntüleri , yurtiçi ve yurt dışından bir çok insanın tepkisine neden olmuştur ve bu vahşet görüntüleri ülkemizi yurt dışına oldukça kötü bir şeklide tanıtmıştır. Üstelik resmi bir bayram törenin de ,  tüm yetkili ve ilgili yönetim mensubu kişilerin gözü önünde Türkiye Cumhuriyeti anayasının 5199 sayılı kanun maddesi , alenen çiğnenmektedir. 5199 sayılı yasaya göre kurban kesimleri uygun şartları taşıyan yerlerde yapılmalıdır. ( 5199 sayılı yasa 4.bölüm. madde 12) Oysa fotoğraflarda da görüldüğü gibi tören alanına getirilen koyunlar halkın ve çocukların gözü önünde kesilmektedir. Anayasanın,yöneticiler tarafından, üstelik resmi bir törende alenen çiğnendiğini görmek çok utanç vericidir.

Bu durum, beni, bir vatandaş olarak ,son derece rahatsız etmiştir.  Memleketimin bu kadar kötü bir duruma düşmesinden dolayı çok üzülmekteyim.

Toplum sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratan bu uygulama hakkında gereken işlemin yapılmasını , bu davranışlarda bulunan şahısların tespitinin yapılması ve haklarında gerekli işlemin yapılmasını , bayram kutlama törenlerinde uyulması gereken kurallar hakkında yeni düzenlemeler yapılmasını  , toplumun ve özellikle okul çocuklarının törenler sırasında olumsuz etkilenmelerine neden olacak eylemlerin ( kurban kesme, ölü hayvanları sergileme, ateş etme ..vs) engellenmesini ,öldürmeyi ve şiddeti meşrulaştırmaya çalışan grupların resmi törenlere katılımlarının engellenmesini,  bayramlarımızda,ölüm, kan, vahşet, ve şiddet, mesajları yerine, sevgi, barış, kardeşlik ve saygı,  mesajları verilmeye çalışılmasını, yüksek makamlarınızdan saygılarımla arz ederim.