Dolar 19,1750
Euro 20,7916
Altın 1.214,64
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 18°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
18°C
Çok Bulutlu
Paz 16°C
Pts 14°C
Sal 7°C
Çar 9°C

Kurban Bayramı

06 Kasım 2011 18:16

Bugün Kurban Bayramı, bayramınız kutlu olsun. Allah yolunda kurban olanların bayramı. Bu gece on binlerce minare, şerefe Allahın ve onun Resulünün aşkına, şerefine sabahlara kadar yandı.

Tanyeri ağarırken bu yanışlar, feryat oldular ezanlar âlemlerin rabbini bütün kâinata tekrar tekrar ilan eden ezanlar. Müminleri kurtuluşa çağırdılar. Müminler uyandı, karanlıklar yerini aydınlıklara terk etti. Camiler cemaatle doldu. On binlerce camide milyonlarca insan hep birden aynı istikamete kıbleye döndüler. Kalpler, gönüller, dudaklar aynı duaları aynı ayetleri aynı zamanda hep bir ağızdan tekrar ettiler. Allahın huzurunda secdeye kapandılar.

Bu kaynaşma bu birleşme bu hep birden yok olma, var olma hangi teşkilatta, hangi dinde var. Din en büyük kuvvet İslamiyet en büyük din.

Şimdi şu anda Kabe’yi, Arafat’ı ve buralardaki muazzam kalabalığı düşünüyorum. Milyonlarca insan çıplak bir halde üzerinde sadece bir havlu ile Allahın huzuruna Japonya’dan İspanya’ya kadar bütün iklimler, memleketler, renkler, ırklar birleşmiş.

Allah bir peygamber hak bütün insanlar Müsavi gaye aynı. Dünyayı kurtaracak olan fikir bu fikirdir, bu imandır. Bir Allah bir Peygamber ve bütün insanlar.

1400 sene önce sahranın ortasında, Hıra Dağında yükselen ilahi bir ses karanlık bir mağarada Mekkeli bir yetimin gönlüne gürül gürül dökülen ayetler, hakikatler.

İşte milyonlarca insanı 1400 yıl sonra peşinde sürükleyen büyük ölmez sonsuz hakikat, bu hakikat Hz. Ebubekir de akıl, muvazene ve temkin Hz. Osman da cömertlik, Hz. Ömer de emsali görülmemiş adalet ve Hz. Ali de sevgi, dostluk, aşk şeklinde tecelli etti. Hepimiz ayrı ayrı derecede bu hakikatin tecellisiyiz. Dünyanın her tarafından gelen insanlar hep onun aşkına geldi. Kâbe, Arafat, Hac bir âşıklar mahşeridir.

Bütün insanlar Allah katında eşittir. “O Allah ki alemlerin Rabbidir. Bu büyük hakikati ortaya atan Müslümanlık ancak Allah’a yaratana kulluk edeceksin.” Bu en büyük hürriyeti insanlara veren hiçbir fert, hiçbir zümre, sınıf hâkimiyeti tanımayan Müslümanlık ” Eğer sen yanlış yola saparsan biz seni kılıcımızla doğrulturuz.” Emrine karşı bu sözü söylemek cesaretini veren Müslümanlık ” kendin için hoş gördüğünü başkaları içinde hoş göreceksin” “kendin için istemediğini başkaları içinde istemeyeceksin” gibi büyük bir ahlak düsturunu vazeden Müslümanlık.

Bütün dünya bu hakikati kabul etmedikçe bütün insanlar ırkların, renklerin, milletlerin eridiği bir iman denizinde yok olmadıkça var, olma kurtuluş yoktur.

Yüce Allah kurtuluş yolu nasip etsin. Bayramınızı tekrar en içten duygularımla kutlar hepinize mutlu yarınlar dilerim.