DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Köprülü’nün, ATATÜRK’ün Tekirdağ’a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. Yıldönümü mesajı

22.08.2016

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Sayın Emre Köprülü’nün, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Tekirdağ’a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. Yıldönümü mesajı…
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekirdağ’a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. yıldönümü kutlu olsun.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu büyük devriminin uygulanış yeri olarak Tekirdağımızı seçmesi, bizler için en önemli mutluluk ve gurur verici olayların başında gelmektedir. Atatürk’ün Tekirdağ’a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışı, kentimizi Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrıcalıklı kılmıştır.
Milli kültürümüze ve öze dönüş açısından harf devrimi, büyük bir hamle niteliği taşımaktadır. Harf devriminin en önemli yönü, yeni başlayacak olan Kültür Devrimi’nin temel yapısını oluşturması ve de Türk kültürünün gelişmesinin önündeki engelleri yıkmış olmasıdır.
Ulu Önder, Tekirdağ gezisi sırasında, Anadolu Ajansı muhabirine duygularını şöyle dile getirmiştir:
“Ortada henüz yetkili makamların incelemesinden geçmiş bir kılavuz olmadan, okul öğretmenleri henüz aracılık çalışmalarına geçmeden, Yüce Türk Ulusunun yararlı olduğuna inandığı yazı sorununda, bu denli yüksek bilinç ve anlayış, özellikle de ivedilik gösterdiğini görmek, benim için gerçekten büyük, çok büyük bir mutluluktur.
Ben yalnız bugün Tekirdağlılarda sezdiğim ruhsal ve duygusal duruma, buna bile dayanarak
kesinlikle belirtebilirim ki, bütün Türk ulusu bu sorunda benim gördüğümü, benim duyduğumu özdeşlikle görmekte, duymaktadır. Bu denli duyarlı ve bilinçli olan Türk ulusu kendisinin genliğine, yücelmesine binlerce yıldan beri engel olagelmekte olduğunu, artık ayırt ettiği bütün engelleri yıkacak, parça parça ederek ortadan kaldıracaktır. Bunda artık kuşkuya yer yoktur. Beynini, vicdanını bu denli azim ve kesinlikle temizlemeye karar vermiş olan büyük ulusumun geleceğini tasarlamak hiç de güç değildir”

Bu sözlerden de açıkça anlaşılmıştır ki, yeniliğe ve çağdaşlığa açık Tekirdağ halkı Ata’sının güvenini boşa çıkarmamış, onun övgüsünü almıştır.
Harf devriminde olduğu gibi, dün de bugün de Tekirdağ halkı Atatürk’ün izinde, onun devrimlerinin ışığında yürümeye devam ediyor ve edecektir.
Bir kez daha Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekirdağ’a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. Yıldönümü kutluyor, bize kazandırdığı çağdaş alfabe devrimi başta olmak üzere tüm devrimlerle hayatımızın her alanını olumlu şekilde değiştiren Büyük Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçenleri minnet ve şükranla anıyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.