DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Gök Gürültülü

Kongreye Doğru MHP

31.01.2012

Ahmet Ender GÖKDEMİR /

 

MHP’de kongre süreci yaklaşık iki ay önce başladı ve hızla devam ediyor. Süreç ilçelerde başladı. İlçelerden sonra sırada İl kongreleri onu takiben de Genel kongre yapılacak. Kongreler partililerin kaybetmeye başladıkları heyecan sürecini yeniden tetikliyor. Bu da genel sağlık açısından çok önemli ve çok da lüzumlu bir süreç. Bütün demokratik partilerde olduğu, MHP’de de her kademede biryarışgözleniyor. Yarış, rekabet ne derseniz deyin demokrasinin olmazsa olmaz kuralları arasında.

*** *** ***

Parti içi rekabet, yaşadığımız dünyayı unutturmamalı. Ülkücüler arasında rekabet, hizmet ve liyakat yarışı şeklinde olur. Başka partilerde üyeler birbirinden vazgeçebilir ama biz birbirimizden kolay kolay vazgeçemeyiz. Bizi birbirimize bağlayan en önemli husus ülkücü hukukdur. Yarışırken, kardeşten de öte, büyük bir bağ ile birbirimize bağlı olduğumuz unutulmamalıdır. Yüzyüze bakamayacak kısır çekişmelerden uzak durulmalıdır. Parti hiç kimsenin babasının tapulu malı değildir. Hizmet eden her ülkücünün, MHP ‘de eşit miktarda hissesi vardır, hakkı vardır. İyi hizmet eden yoluna devam eder, hizmeti yeterli görülmeyen arkadaşımız bir süreliğine dinlenmeye çekilir. Fedakârlık duyguları kaybolmamışsa kaybeden arkadaşımız,tecrübesiile yeni yönetime yardımcı olur.

*** *** ***

İl ve ilçe başkanlıkları mesleki kariyer yeri değildir. Millete hizmet eden siyasal birimlerdir. Hizmet süreleri ile sınırlıdır. Başarılı olup olmama da etik bir sınırdır. MHP’de üye, il, ilçe, genel merkez yöneticiliği yapmış olmak her fert için şerefli bir süreçtir. Hatta üye olmak ya da mensubiyet duygusu ile bağlı hissetmek de bu şerefi ortaklaşa paylaşmak için yeterlidir. Bütün siyasal partiler iktidar olmak için kurulurlar. MHP de kurulduğu günden bu yana, tek başına olmasa da koalisyonlar şeklinde defaatle iktidara gelmiştir. Geride kalan bu süreç içerisinde, iktidar olmayı da muhalefette kalmayı da yaşamış ve memleketimizin en olgun siyasi kuruluşlarından birisi haline gelmiştir. MHP bugünkü hali ile Türkiye’yi, kapıcısından müsteşarına kadar, bakanına kadar en az, on ayrı heyet halinde yönetebilecek liyakatte kadrolara sahiptir.

*** *** ***

Biraz erken ama genel bir kongreye doğru gidilirken mevcut yönetim karşıtı olarak, yeni genel başkan adayları her partide olduğu gibi MHP’de de çıkmıştır ve çıkacaktır. Her iddia sahibi ülküdaşımızın elbette demokratik kurallar ve parti tüzüğü çerçevesinde aday olma hakkı vardır. Bu da demokratik bir yarıştır. Yarış sonunda her zaman olduğu gibi, el-âleme karşı birlik ve bütünlük içerisinde olunmuştur, bundan sonrada farklı bir şey olabileceğini tahmin etmiyorum. Mevcut Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Bey yine adaydır. Sayın Bahçeli’nin karşısında şu ana kadar adaylığını açıklayan bir arkadaşımız olmadı. Her yönetimin muvafığı olduğu gibi elbette muhalifi de olacaktır. Parti içi muhalefet, mevcut yöneticileri daha az hata yapmaya, daha dikkatli olmaya zorlaması açısından oldukça faydalıdır. Ama genellikle kongreden kongreye ortaya çıkan ve birbirinden farklı saiklerle ortaya çıkan muhalefet rüzgârı, sadece MHP’de değil, CHP hariç bütün partilerimizde, kongre sonucunda dağılıp gitmektedir.

*** *** ****

Şu anda MHP’de ciddi bir muhalefet odağı görülmemektedir. Her ne kadar bir iki arkadaşımızın adı özel sohbetlerde geçse de, kendileri henüz bir açıklamada bulunmadıklarından dolayı isimlerini zikretmek doğru değildir. Yazarçizer taifesinden bir gurup yazıları ile muhalefet yapmaya çalışsalar da, günübirlik söylemlerinde prensip olarak, genel merkez yöneticilerinin söylemleriyle zıtlaşan herhangi bir husus öne çıkmamaktadır. Söylemler, bizler genel merkezde olursak mevcut arkadaşlarımızdan daha iyi idare ederiz, noktasında yoğunlaşmaktadır. Mazileri itibarı ile hepsinin ülkücülüklerinden ve MHP’li olduklarından şüphe etmediğimiz arkadaşlarımız, Şubat başında parti önünde bir basın açıklaması yapacaklarmış. Benim naçizane tavsiyem, yöneticilerimizin bu durumu olağan karşılamaları, hatta eylem yapmak isteyen arkadaşlara partiyi sonuna kadar açıp, çay kahve ikramı ve kucaklaşarak sonlandırmalarıdır. MHP adına söyleyecek lafları olan arkadaşlarımız, sözlerini MHP çatısı altında söylemelidirler. MHP artık bu olgunluğa ulaşmıştır. Gölgelerden endişenin bir manası yoktur.

*** *** ***

Kongre sürecine ilerleyen zaman içerisinde yazılarımızda yer vermeye devam edeceğiz. Türkiye’nin olağan üstü günler yaşadığı şu süreçte, çok daha değişik konulara hep birlikte kafa yormamız gerekiyor. Bizim tavrımız açık ve nettir. Her şartta Sayın Devlet Bahçeli’nin Yanında durmaya devam edeceğiz. Bir not da Manisa’daki dostlara; yalana, dolana itibar etmeyin. Hep birlikte yolumuza devam ediyoruz. Yürüyüşümüz Türkiye’yi AKP yönetiminden kurtarıncaya kadar, Ülkemizi etnik bölünme tuzağından kurtarıncaya kadar, yürüyüşümüz MHP’yi iktidar yapıncaya kadar devam edecektir. Yürüyüşümüz Büyük Türk Birliği Kuruluncaya kadar devam edecektir.

Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.