DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 23°C
Az Bulutlu

KARIN DUVARI FITIKLARININ TEDAVİSİNDE YAMA TEKNOLOJİSİ

20.04.2016

Op. Dr. Adem Topaloğlu / Genel Cerrahi Uzmanı

KARIN DUVARI FITIKLARININ
TEDAVİSİNDE YAMA TEKNOLOJİSİ

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Adem Topaloğlu, cerrahi kliniklerde en sık tedavi edilen hastalıkların bir bölümünü karın duvarı fıtıklarının oluşturduğunu ifade ederek toplumun yaklaşık olarak %2’sinde fıtık olduğunu bildirdi.

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Adem Topaloğlu, karın duvarı fıtıkları ve tedavisi hakkında şu bilgi verdi.

Cerrahi kliniklerinde en sık tedavi edilen hastalıkların bir bölümünü karın duvarı fıtıkları (hernileri) oluşturur. Karın içi organ ve dokularının karın zarından (periton) oluşan bir kese içerisinde karın duvarındaki zayıf bir bölgeden veya yırtıktan dışarı doğru çıkmasını karın duvarı fıtıkları olarak tanımlıyoruz. Yaklaşık olarak toplumun %2’sinde fıtık olduğu düşünülmektedir. En sık görülen tipi kasık fıtıklarıdır. Bu fıtıklar erkeklerde kadınlara göre 25 kat daha fazla görülürken göbek fıtığı ve uyluk fıtığı kadınlarda daha fazla görülür.

Fıtıklar Çeşitlerine Göre Şu Şekilde Sınıflandırılabilir
Kasık Fıtıkları (İnguinal Herniler): En sık görülen fıtık tipidir. İki ayrı çeşidi vardır.
İndirekt Kasık Fıtığı: Kasık kanalı boyunca fıtık dışarıya doğru oluşmuştur. Genellikle doğumda kanal açık kalmış veya kapanma tam olmamıştır. Bu nedenle doğumdan itibaren erken yaşlarda, genç yaşta ortaya çıkarlar.
Direkt Kasık Fıtığı: Fıtıklaşma kasıktaki kanalın arka duvarındaki zayıf alandan meydana gelir. Doğumsal değildir. Yaş ilerledikçe karın duvarındaki zayıf alandan dışarıya doğru oluşur.
Uyluk Fıtığı (Femoral Herni): Kasık atardamarının hemen altında uyluk bölgesinde gelişir. Kadınlarda daha sık görülür.
Epigastrik Fıtık: Karın orta hattında göbeğin üzerinde gelişen fıtıklardır.
Ameliyat Kesi Yeri Fıtıkları (İnsizyonal Herniler): Daha önce ameliyat olunan kesi yerlerinde ortaya çıkan fıtıklardır. İyileşme döneminde infeksiyon gelişen, şişmanlık, akciğer hastalıkları olan hastalarda daha sık fıtıklaşma olur. Karın ameliyatı olan her 10 hastadan birinde insizyonal herni gelişir.
Göbek Fıtığı (Umblikal Herni): Göbek deliğinden dışarıya doğru olan fıtıklardır. Kadınlarda doğum yapmaktan dolayı ve sişmanlarda daha sık görülür. Fıtık oluşumu için özellikle hastanın dokusunda bir zayıflık olması gerekir. Buna ek olarak; sürekli öksürük, sigara içimi, kabızlık, şişmanlık, ağırlık kaldırılması, ağır iş yapmak ve idrar yaparken zorlanmaya neden olan prostat büyümesi gibi durumlar fıtık oluşumunu kolaylaştırır.

Belirtileri Nelerdir?
En önemli belirti, fıtığın olduğu yerde ıkınmakla, öksürmekle büyüyen, yumuşak bir şişliğin olmasıdır. Hastalar bu şişliğin ilk oluşumunda ağrıdan da söz ederler. Ağrı zamanla azalır ancak şişlik giderek büyür. Eğer hastalarda fıtık kesesi şıkışır ve fıtık boğulması denilen durum oluşursa ağrı çok şiddetlidir ve hasta fıtık kesesini ittiği zaman şişlik küçülmez,fıtık içeri gitmez.

Nasil Tedavi Edilir?
Fıtık onarımı cerrahi tedavi ile yapılır. Fıtığın oluştuğu yırtık, delik veya zayıf alan cerrahi olarak onarılır.
Cerrahi tedavide amaç; hastanın fıtığını en rahat, güvenilir şekilde olabildiğince ağrısız onarıp, hastanın normal günlük yaşantısına en çabuk şekilde dönmesini, nüks gelişmeksizin sağlamaktır. Geçmiş yıllarda bu onarım defektin direkt olarak dikilip, onarılması şeklinde yapılırdı. Bu onarım esnasında ister istemez meydana gelen gerginlik ve onarım sırasında kullanılan dikişler yeni bir fıtık oluşumunun zeminini hazırlar nüksler (tekrarlama) şimdikinden çok daha sık görülürdü. Son 20 yıl içerisinde fıtık onarımında yama materyali (mesh) kullanımı ile bu problemler sona ermiştir. Günümüzde yama teknolojisindeki gelişmelerle yama reddi ve infeksiyon gibi olası problemler artık giderilmiş ve yama materyali ile gerilimsiz (tension free) onarım seçkin tedavi yöntemi olmuştur.
Yama materyalleri ileri teknoloji ile üretilmiş çeşitli maddelerden yapılmışlardır. Teknolojik gelişmelerle ideale en yakın yama günümüzde polipropilen yama materyali olarak kabul edilebilir. Bu materyal sadece kendi direnci ile onarım sağlamaz, hastanın kendi dokuları ile bütünleşip bağ dokusu oluşumunu sağlar ve direnci kalıcı kılar.

2 Ayri Cerrahi Yöntemle Tedavi
Açık Yöntem: Fıtığın olduğu yere yapılan 4-5 cm.lik bir kesi ile fıtığa ulaşılır. Fıtık kesesi yapışıklıkları giderilip fıtık içeriği batına gönderildikten sonra uygun büyüklükte yama materyali ile onarım yapılır. Açık ameliyatların genel anestezi yanında spinal, epidural ve lokal anestezi ile yapılabilr olması avantajdır; ayrıca hastaya olan maliyeti daha düşüktür.
Kapalı Yöntem: Laparoskopik olarak yine açık ameliyatta olduğu gibi yama kullanılarak yapılır. Sadece genel anestezi ile uygulanabilir. Kesinin açık ameliyata göre küçük olması avantajdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.