DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Kamuran Varma dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Açıklaması

22.11.2019

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şu konulara değindi;
Varma, ‘’1 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk harflerine ilişkin kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi. Ülke çapında okur yazar sayısının arttırılması ve cehaletin önüne geçilmesi adına gencinden yaşlısına herkese yeni alfabenin öğretilmesi adına çalışmalar sürüyordu. 24 Kasım 1928 tarihine gelindiğinde ise Millet Mektepleri açıldı. Millet Mektepleri’nin açılışı ile birlikte Ulu Önder Atatürk’e de Başöğretmenlik ünvanı verildi’’ dedi. Bizler de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mekteplerinin açılış tarihi olan 24 Kasım gününü Öğretmenler Günü olarak kabul ediyor ve kutluyoruz.
‘’Gün geçmiyor ki öğretmene şiddet uygulanmasın! Şiddet vakaları adeta toplumsal bir cinnet seviyesine ulaşmış durumdadır. Bu kapsamda öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarına karşı şiddet olaylarında da inanılmaz bir artış söz konusudur. Darp edilen ve hatta canına kast edilen öğretmenlerimiz yüreğimizi dağlamaktadır. Sendikamızın geçen yıl gerçekleştirdiği bir anket çalışması göstermiştir ki eğitim çalışanlarına şiddet uygulayanların %67 si öğrenci ya da öğrenci velisidir.’’ dedi.
Varma, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin 24 Kasım Öğretmen Günü ile ilgili yaptığı anketin sonuçlarını değerlendirdi. ‘’Genel Merkez’imizin 07-18 Kasım 2019 tarihleri arasında öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarını ve meslek sorunlarını tespit etmek amacıyla bir anket çalışması yapmıştır.’’ dedi. 8 ayrı sitede yayınlanan ankete 6728 kişi katılmıştır. Ankete katılanların %80 i öğretmen, yüzde 10.7’si müdür yardımcısı, yüzde 7.4’ü müdür. Bu soruya diğer cevabı verenlerin oranı yüzde 1.8.
Anketin bazı çarpıcı sonuçlarına gelince:
ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 48.7’Sİ MESLEK HAYATINDA BİR YA DA DAHA FAZLA SAYIDA ŞİDDETE MARUZ KALDIĞINI BELİRTİYOR.
Ankete katılanların yüzde 56.9’u okulda kendini güvende hissetmiyor.
ANKETE KATILAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 94.1’İ MESLEĞİ NEDENİYLE YIPRANDIĞINI İFADE EDİYOR.
Ankete katılanların yüzde 94.1’i mesleği nedeniyle yıprandığını belirtiyor.
ANKETE KATILANLARIN SADECE YÜZDE 8.4’ÜNÜN MESLEK HASTALIĞI YOK. MESLEK HASTALIĞI OLDUĞUNU BELİRTENLERİN YÜZDE 11.9’U PSİKOLOJİK SORUNLAR/SİNİRLİ OLMA DURUMUNDAN MUZDARİP.
ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 30.8’İNİN KREDİ KARTIYLA YAPTIĞI HARCAMALAR MAAŞININ DÖRTTE İKİSİNE DENK GELİYOR.
ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 92.8’İ PROJE OKULLARINDA YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN ATAMASININ BAKAN ONAYI İLE YAPILMASINI DOĞRU BULMUYOR.
EMEKLİLİĞİ HAK EDENLERİN YÜZDE 81’İ EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNMÜYOR. BUNUN EN BÜYÜK NEDENİ İSE EKONOMİK.
Öğretmenlerin emekli olmayışının en büyük sebebi hükümet tarafından söz verilen ve hala hayata geçirilmemiş olan 3600 ek göstergedir. 3600 ek göstergenin hayata geçmesiyle 110.000 öğretmenimizin emekli olacağı tahmin edilmektedir. Bu da atama bekleyen pek çok genç öğretmen adayının atamasının yapılabileceği anlamına gelmektedir.
Öğretmenlerin 24 Kasım’dan en büyük beklentisi Bakanın yandaş kayırmaya son vermesidir. Bunu da proje okulları adı altında okul müdürlerinin %96 sının yandaş sendika üyeleri tarafından atamasından anlıyoruz.
Anket sonuçlarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, öncelikle ülkemizin kurucusu ve başöğretmenimiz Atatürk’ü rahmet ve minnetle andı. 24 Kasım’ın Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını kabul ettiği gün olduğuna vurgu yapan Varma, “Bu nedenledir ki, 24 Kasım bizim için çok özeldir ve gururla kutladığımız bir gündür. İlim ve irfanı önceleyen, eğitimin bir milletin kalkınmasının temelini oluşturduğuna inanan, eğitime yatırım yapan ve yeni nesli bizlere emanet eden Atamıza ne kadar teşekkür etsek azdır. O’nun aydınlattığı yolda, emanetlerine sahip çıkarak ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.Öğretmenlerimizin fedakârca, canla başla çalıştığını görev yaptığını ifade etti.
Anket sonuçlarından da görüleceği üzere yıprandığını belirten öğretmenlerimize kulak vermesi ve bu yıpranmanın gerekçelerini göz önüne alarak, gerekli düzenlemeleri yapmasıdır. Anketimizde görüldüğü gibi ek gösterge 3600’e çıkarılmadığı için emekli olmayan öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Ek gösterge sözünün 1.5 yıl geçmesine rağmen hala yerine getirilmemiş olması kabul edilemez. 24 Kasım’da bu sözün yerine getirilmesini istiyoruz. Bu vesileyle Türk Eğitim-Sen olarak ülkemizin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle yad ederken, teröre kurban verdiğimiz Neşe Alten, Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz ve daha nice şehit öğretmenimizi de rahmetle anıyoruz. Eğitimin kilometre taşı olan, hayatını mesleğine adayan, cefakârca görev yapan, aklı ve bilimi kılavuzu yapan öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Umuyoruz ki, 24 Kasım’lar öğretmen sorunlarının tartışıldığı gün olmaktan çıkar ve öğretmenlerimiz tarafından büyük bir coşkuyla kutlanan gün haline gelir ” diye konuştu.

Kamuran Varma
Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Bşk.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.