DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 13°C
Sisli

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİNİN

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI

MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

 

Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM Tekirdağ Temsilciliği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık oluşturmak amacı ile bir konferans düzenledi. “Kadına Şiddet: Nedenler, Çözüm Önerileri” başlıklı konferansa Türkiye Büyük Millet Meclisi 61. Hükümeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve halen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı bulunan Fatma ŞAHİN konuşmacı olarak katıldı.

Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM, Süleymanpaşa Kaymakamı Aslan YURT ve eşi, Ergene Kaymakamı Fatih KIZILTOPRAK ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Erkan TABAKOĞLU’nu temsilen eşleri, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem KONCAGÜL, önceki dönem Tekirdağ Milletvekili Ayşe DOĞAN, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN ve il protokolünden davetliler ile vatandaşların da yoğun bir şekilde katıldığı program 25 Kasım 2018 günü Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda saat 14:30 da başladı.

KADEM tanıtım videosunun izlenmesinin ardından Tekirdağ Temsilcisi Zeynep ŞAHİN programın açılış konuşması ile davetlileri selamlayarak kısaca günün anlam ve önemine değindi. Zeynep ŞAHİN geçtiğimiz günlerde KADEM’in “Ailenin Güçlendirilmesi” teması ile düzenlediği III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi izlenimlerine de değinerek, Zirvenin Sonuç Bildirisinde; kişilik, inanç kimlik ve ana karakteri kazandıran kurumun aile olduğunun vurgulandığını ve bu anlamda güçlü bir aile yapısı oluşturma yolunda “Kadınlar için kolaylaştırıcı politikalar geliştirilmesi gerektiği” sonucuna varıldığını belirtti. Ardından kadına şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan “Evdeki Şiddet Hapiste Biter” sloganıyla sonlanan kamu spotu izlendi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Fatma ŞAHİN, Tekirdağ’da bulunmaktan dolayı memnuniyetini belirterek, bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak da şehrimiz hakkındaki izlenimlerini dile getirdi. Yaratılıştan her türlü nimete sahip bulunan Tekirdağ ilinin nasıl kadın dostu bir şehir haline getirilebileceğinin yollarından da bahsetti. Kadınlarımızın maruz kaldığı şiddetin sevgi, sabır ve sorumluluk gibi kavramları yeniden hayatımızın merkezine koyarak, aileyi güçlendirerek aşılabileceğine vurgu yaptı. Kadının iş hayatında adaletlilik ilkesi ile yaradılış rollerini kaybetmeden var olabileceğinin altını çizerek, güçlü kadın ile güçlü aile ve güçlü bir Türkiye’nin sağlanabileceğini ifade etti. Kadının iş ve aile arasında sıkıştırılmaması, birinden birini tercih etmek zorunda bırakılmamasının koşullarının sağlanması gerektiğinden bahsederek, “Başarılı kadın zayıf aile demek değildir” diyerek kendi iş hayatından da örnekler verdi. Fatma ŞAHİN, Kadınların kendilerini geliştirmeleri, eğitimle desteklemeleri, bunun yanında erkeğin de kadının bu gelişim ve değişim sürecine ayak uydurması gerektiğinden bahsetti. Erkek oluşun sadece gücü ifade etmediğini, sevgi, merhamet ve sorumlulukların anlamlı olduğunun altını çizdi. Sonuç olarak insani değer ve erdemlerin kadın-erkek hepimizin hayatımızın merkezine alınmasıyla yaşadığımız sosyal sorunlarla birlikte şiddet olgusuna da çözüm üretebileceğimizi söyledi.

Fatma ŞAHİN konuşmasının sonunda; konferans daveti için KADEM Yönetim Kuruluna ve katılımları için konuklara teşekkürünün ardından ailenin her şeyden önemli olduğunu belirterek, “Daha fazla vaktinizi almayayım, Pazar gününün kalanını da ailenize ayırınız” dedi.

İki saat süren program hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimleri ile sonlandı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.