DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ VE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ İLE ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

22.02.2019

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”,
TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi.
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği ve Trakya Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Edirne’de gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kosova Parlementosu Başkanvekili Müferrah Şinik, Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu, KADEM Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin ve eşi Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Büyükelçi Volkan Türk Vural, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Karadağ Müftüsü Rıfat Feyziç, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü, Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi Rektör vekilleri, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcıları, Tekirdağ ve Edirne ve Kırklareli Milletvekilleri, Edirne Cumhuriyet Başsavıcısı ile birçok il müdürünün yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın 8 farklı ülkesinden siyasi, akademik ve sivil toplum alanında önde gelen isimleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından KADEM ve Trakya Üniversitesi tanıtım filmlerinin izlenmesiyle başlayan etkinlik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin çalıştay ile ilgili mesajının okunmasıyla devam etti.

Açılış konuşmalarında söz alan KADEM Tekirdağ Temsilcisi ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Üyesi Zeynep Şentop Şahin; Türkiye’nin 600 yıl Balkanlar’da hüküm sürmüş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasını taşıyor olması hasebiyle sadece coğrafi olarak değil, bu mirasın izinde siyasi, tarihsel ve kültürel yönden de bir Balkan ülkesi olduğunun altını çizdi. Balkanlar’da yaşayan Türk ve Müslüman toplulukların Türkiye’yi bir “koruyucu devlet” olarak gördüklerinin farkında olarak Devletimiz nezdinde Balkanlar’a gösterilen ilginin sivil toplumun temsilcilikleri olarak da vurgulanmasının, Kamuoyunun sahip olduğu duyarlılığın dile getirilmesi açısından önemli olduğu düşüncesiyle bu çalıştayın hazırlandığını ifade etti. Zeynep Şentop Şahin ayrıca çalıştay süreci boyunca desteklerini esirgemeyen ve teşrifleri ile çalıştayı onurlandıran Meclis Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, KADEM Genel Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’na, katkılarından dolayı Rektör Erhan Tabakoğlu’nun şahsında Trakya Üniversitesi’ne ve çalıştayın Düzenleme Kurulu’nda yer alan Dr. Nilgün Tabakoğlu ve KADEM Genel Merkezi ile Tekirdağ Temsilciliği’ne teşekkürlerini iletti.

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nilgün Tabakoğlu da konuşmasında, Çalıştayın en önemli amacının gönül coğrafyamız olan Balkanlı kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek olduğunu söyledi. “Geleneksel hale getirmeyi hedeflediğimiz bu güzel buluşma, somut çıktılarıyla soydaşlarımızın sorunlarına çare üretirken, bu çıktıları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en üst düzey yetkililerine de birinci elden aktarma imkânı sağlayacak. Gerek ülkemizde gerek dünyada, Balkanlar’daki soydaşlarımız adına ses getirip gündem oluşturacak. Etkinliğe değer katan tüm katılımcılara ve katılımıyla bizleri onurlandıran Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’a ve KADEM Genel Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde omuz omuza çalıştığımız KADEM Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin’e ve KADEM Tekirdağ Temsilciliği’ne de gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu konuşmasının başında, kendisinin de Balkanlar’dan göç etmiş bir ailenin evladı olarak bu çalışmada yer almaktan dolayı mutluluğunu dile getirdi. “Bugün, kökleri asırlar öncesine dayanan kadim dostluğumuzu ve kardeşliğimizi yâd etmek için buradayız. Hepinizin bildiği üzere Osmanlı ile yüzünü İslam medeniyetine dönen bu topraklarda, bütün kimliklerin saygı ve hoşgörü ile karşılandığı, kimsenin kendi kültürünün ve inancının dışında bir hayata zorlanmadığı tarihi belgelerle sabittir. Avrupa ile payitaht arasında köprü olan Balkanlar, aynı zamanda bu toprakları da besleyen zengin bir medeniyet havzasıdır. Şimdi bize düşen geleneğimizin mirasından edindiğimiz kültürel değerlerimizi hafızamızda canlandırdığımız gibi hayatımızda da ihya etmektir. Hiç şüphesiz kültürümüz bizim için yalnızca bir miras değil aynı zamanda gelecek nesillere aktarmamız gereken bir emanettir. Biz de KADEM olarak Ahîlik Teşkilatı’nın bir kolu olan Bâcıyân-ı Rum’daki kardeşlerimizin yolundayız. Çünkü medeniyetleri ayakta tutmanın ancak insanların gönlünde yer etmekle mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu inançla kadın erkek hepimiz milletimize hizmet etmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Fatih sultan Mehmet Han’ın Edirne’de doğduğunu belirterek Balkanlar’da yaşayan kardeşlerimizin “Evlad-ı Fatihan” olarak anıldığını hatırlattı. Balkan, Makedonya ve Kosova yerleşkelerinden oluşan Trakya Üniversitesi’nin en fazla Balkanlı öğrenciye ev sahipliği yaptığını; üniversite hastanesinin Balkanlar’dan da pek çok hasta kabul ettiğini vurguladı. “Özetle, Balkanlar ve Trakya Üniversitesi’ni birbirinden ayrı düşünemeyiz. Bu özel toplantıda da KADEM Tekirdağ Temsilciliği ile yine odağına Balkanlar’ı alan çok önemli bir iş başardık. KADEM yöneticilerine, KADEM Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin’e ve KADEM üyelerine çok teşekkür ederim. Bizi kırmayıp buraya gelen çok kıymetli misafirlerimiz aramızda, kendilerine çok teşekkür ediyorum.Üniversitemizi ve çalışmalarımızı her zaman destekleyen, değerli Hocamız, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilimiz Prof. Dr. Mustafa Şentop da bizi yalnız bırakmadı, kendilerini Edirne’de, üniversitemizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Üniversitem ve şahsım adına, bu güzel topluluğu burada buluşturan, başta Kadem Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin ileeşim Dr. Nilgün Tabakoğlu olmak üzere projede emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, medeniyetimizin önemli bir mihenk taşı olan kadim şehir Edirne’de bir Balkan-Türk Kadın Çalıştayı yapıyor olmanın önemini vurguladığı konuşmasında, “Bugün 21. yüzyılın hemen başındayız ama başarısızlıklarla dolu 20. yüzyılın ardından geldiğimiz noktada, insanlık yeni bir çıkış arayışı içerisinde. İşte bu noktada mirasımızın bizlere bıraktıkları, getirdikleri, mirasımızın izleri çok önemli. Bir medeniyetin hangi evrede anlamanın birçok yolu var. Bunlardan en önemlisi şudur ki, bir kültür ve medeniyet kendi coğrafya alanı dışında yaşayan insanlara da ümit veriyorsa, onlar için de cazibe merkezi oluyorsa o medeniyet ilerleme, yükselme ve gelişme dönemindedir. Bir medeniyet kendi coğrafyasındaki insanlara, kendi havzası içindeki insanlara bile bir ümitsizlik veriyorsa o zaman o medeniyetin gerileme döneminde olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu yüzyılda parlak ve gelişmiş medeniyetin örneğini vermiş aziz medeniyetimizi tekrar güncelleyerek bugünün şartlarında insanlara sunma çabasında olduğumuzu görüyoruz. Bu coğrafyanın insanları, Balkanlar’ın insanları, bu büyük medeniyetin insanları; bir gelecek, adil bir medeniyet kurma imkânı içerisinde. Dolayısıyla bizim gözümüzü başka yerlere değil bu mirasımıza çevirmemiz gerekiyor. Birçok görüşün konuşulacağı, mirasımızı yeniden gözden geçirme, ona yeniden alıcı gözle bakma fırsatının olacağı bu toplantının kadın çalıştayı olmasının ayrı bir önemi var. Kadınlar kültürün taşıyıcısıdır. Gerek kültürün ince detaylarını dokuyanlar ve bunları aktaranlar gerekse sonraki kuşaklarla doğrudan temas kurmaları anlamında kadınlar çok önemli. Balkan kadınlarının da 1. Balkan Türk Kadın Çalıştayı’nda bir araya gelmesi, bu mirası değerlendirmesi, gelecek kuşaklara aktarılması konusunda bir fikir teatisinde bulunması çok önemli. Başta kadınlarımız ve Trakya Üniversitesi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın geleneksel hale gelmesini arzu ederek, birçok konunun tartışılarak birçok çözümün gerçekleşeceğini düşünüyorum.” dedi.

TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop sözlerine şöyle devam etti:“19. ve 20. yüzyıl insanların özgüven eksikliği ve aşağılık kompleksiyle yüzünü Batı’ya döndüğü bir dönemdi. Oysa bizim kendi kültürümüze baktığımızda utanacağımız değil aksine iftihar edeceğimiz bir medeniyet var. Bugün asıl meselemiz mirasımızın ne olduğunu anlamak ve bugünün anlayışı ile ifade edip kavrayabilmek. Ama onun kadar önemli olan bu mirasımıza bir özgüven içerisinde sahip çıkmak. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve liderliğinde Türkiye çok kısa bir süre içerisinde özgüven problemini aştı. Önceleri yurt dışında çok az sayıda iş adamı görür, çok az sayıda akademisyenle görüşür, karşılaşırdınız. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin en girişimci iş adamları Türkiye’den. En girişimci akademisyenler Türkiye’den. Buna sebep kendimize ve kültürümüze olan özgüven. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki siyasi maceramızı tek kelimeyle ifade edecek olursak bu milletin özgüven kazanmasıdır. Bunu kazanmadan ne mirasımızı anlayabiliriz ne de mirasımızı aktarabiliriz. 21. yüzyıldaki meselelere yeni perspektifler ile insanlarımıza, kendimize ve daha sonra toplumumuza bu mirasımızı daha iyi aktarabilmek için fikir ve kafa yormak gerekiyor. Bunun bu çalıştayla başlamış olacağını düşünüyorum. 1. Balkan Türk Kadın Çalıştayı’nın ümit verici bir başlangıç olacağı görülüyor. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Çalıştayda protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: Balkanlarda Türkler” konulu açılış panelinin moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem yaparken Müferrah Şinik (Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili ve Parlemento Başkanvekili), Salih Murat (Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi), Rıfat Feyziç (Karadağ Müftüsü) ve Dr. Pervin Hayrullah (Batı Trakya Türk Kadın Platformu, BAKEŞ) konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’in Balkanlar’dan gelen çok değerli konukların katkılarıyla, gönül coğrafyamız Balkanlar’a geniş bir perspektiften bakılacağını vurguladıkları panelin ilk konuşmacısı Müferrah Şinik, Kosova’yı tanıtarak, Kosova’da yaşayan Müslüman Türk varlığı hakkında bilgiler verdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Kosova’da yaşayan Türklerin, şehir şehir örgütlenerek kendi eğitim, kültür, gelenek ve göreneklerini, aile yapısını, dini ve milli değerlerini koruyabilmek için verdiği mücadelelere değindi. Şinik, çocuğun sağlıklı gelişimi ve milli, manevi değerlerine bağlı geleneksel değerlerle yetiştirilmesi noktasında, ailelere ve topluma düşen rolleri de sıraladığı sunumunda ‘Güçlü Aile, Güçlü Toplum’ sloganıyla “Kosova Türk toplumu, asimile olmadan milli benlik ve bütünlüğünü koruyan bireyler yetiştirmeye devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Makedonya hakkında bilgiler vererek Türklerin, Makedonya’daki varlığını ve durumunu hukuki açıdan ele alan Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Balkanlar’ın, Osmanlı’nın en ihtişamlı ve acı günlerini gören bir diyar olduğunu ifade ederek Rumeli’nin, Osmanlı’nın farzı vefası olduğunu belirtti. Balkanlar’ın bazen güzellikleri bazense acıları yaşayan, insanlığın çok zor olduğu bir yer olduğunu ifade eden Murat, “Biz, ana vatana geldiğimiz için çok bahtiyarız. Bilhassa Edirne’de ve Trakya Üniversitesi’nde olmaktan çok mutluyum. Rumeli çok iyi, bilgili, çok kültürlü bir kazandır. Herkesin bir hevesi vardır Rumeli’de. Çünkü, Rumeli’ye hakim olan cihana hakim olmuştur. Maalesef, Rumeli’de yapılan katliamların %80’i kadınlar üzerinde yapıldı. Onun için Edirne’de, Balkan Türk Kadınlarının toplanmasını bir vefa borcu olarak görmekteyiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Karadağ Müftüsü Rıfat Feyziç, Osmanlı’nın Balkanlar’da millet sistemini uyguladığını belirterek, her milletin kendi değerlerini taşıyan kültürel yaşam biçimini devam ettirmesine olanak sağladığını vurguladı. Osmanlı’nın, Balkanlar’da yaşayan tüm anlayışlara saygılı davrandığının altını çizerek, yüzyıllar boyunca Balkanlar’da yaşatılan geleneklere hoşgörü ile yaklaşıldığını ifade etti. İnsanları, dili kullanmada ve dini yaşamada da serbest kıldıklarını vurgulayan Feyziç, Osmanlı’nın her millete kendi yaşam lüksünü sağlamasının, demokrat bir yönetim anlayışının en önemli göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Batı Trakya Türk Kadın Platformuadına söz alan Dr. Pervin Hayrullah, Trakya Üniversitesi ve KADEM iş birliği ile gerçekleştirilen Mirasımızın İzinde: “1. Balkan Türk Kadın Çalıştayı”nın tüm Balkanlar’ı içine alan ve Balkanlar’da derin tesir bırakacak olan çok değerli bir etkinlik olduğunu vurgulayarak, “Bu adımın bizler için önemini çalıştay süresince muhakkak herkes çok iyi şekilde anlayacaktır. Türkiye, Batı Trakya ve Balkanlar için ana vatandır. Erhan Tabakoğlu’nun da dediği gibi bizler Evladı Fatihan olmaktan her zaman gurur duyduk. Erkek bakış açısıyla konuşmacılarımız Türkiye’yi ‘baba ocağı’ olarak tanımladılar ancak bizler için Türkiye ‘ana kucağı’dır. Türkiye’de yaşamıyoruz, Meriç’in öte yanında Batı Trakya’da Balkanlar’da yaşıyoruz; fakat Türk kimliğimizi gururla taşıyoruz. Bu kimliğin yaşadığımız bölgelerde devam etmesi için çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Balkanlar’da kadın olmanın üzerinde durulduğu çalıştay “Balkanlar’da Kadın Olmanın Zorlukları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi” ile “Çok Kültürlülük İçerisinde Balkan Türklerinde Milli ve Manevi Değerlerin Korunması, Aile İçi Değer Aktarımında Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Önerileri” başlıkları altında düzenlenen iki ayrı oturumla gün boyunca devam etti. Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Türkiye, Yunanistan olmak üzere 9 farklı ülkeden katılımın görüldüğü çalıştay sonunda, kültür ve değerlerin korunması ve yaşatılmasında ve Türk topluluklarının bu coğrafyada yaşadıkları sorunlara çözüm sunulmasında sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekildi. Geleceğe yönelik işbirliği içinde program ve organizasyonların artırılması amacıyla kadın öncelikli araştırmaları ve çalışmaları bulunan STK’ların ortak bir iletişim ağı içerisinde birleştirilmesi için ön çalışmalara başlandı. İletişimin ve yapılacak ortak çalışmalarının arttırılması, toplum içinde aile ve kadının güçlendirilmesine yönelik çalışmaların/projelerin sayısının çoğaltılması, yapılacak çalışmalarla, çok kültürlü toplumlarda milli ve manevi değer aktarımının ve mevcut çalıştayın sürekliliğinin sağlanması yönünde kararlar alındı.

Son bölümde, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi, Balkanlar ve Gelecek” başlıklı bir sunum yaparak üniversitenin Balkanlar odaklı çalışmaları hakkında önemli bilgiler paylaştı. Ülke tanıtım etkinlikleri ve Balkan yemekleri ile zenginleşen çalıştay, konuşmacılara teşekkür plaketlerinin takdiminin ardından gerçekleştirilen, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası’nın “Balkan Türk Kadın Bestekârlar Konseri” ile son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.