DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 21°C
Çok Bulutlu

KABOTAJ BAYRAMI TÖRENLERİ ÇELENK SUNUMUYLA BAŞLADI

01.07.2019

1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik bayramı törenleri Tekirdağ valiliği tören alanında yapılan program ile başladı.

Çelenk sunma saygı duruşu ve istiklal marşı okunması sonrası Tekirdağ liman başkanı Murat Gül Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Konuşmasında ;
Ülkemizde verilen denizcilikle faaliyetleri ve denizle ilgili mesleklerin birçoğunun en önemi hukuki dayanaklarından biri KABOTAJ KANUNUDUR.
Açık adıyla “TÜRKİYE SAHİLLERİNDE NAKLİYATI BAHRÎYE ve LİMANLARI^ KARA SULARI DAHİLÎNDE İCRAYI SAN” AT VE TİCARET HAKKINDA KANUN” dır 19 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş ve 1 Temmuz 1926 da yürürlüğe girmiştir. Kanun kem dayanağını Lozan Barış Anlaşmasından alır. ‘
Lozan Barış Anlaşmasın 28. Maddesi gereği kaldırılması gereken kapitülasyonla^ 1 Temnr 1926 da yürürlüğe giren 815 sayı 11 KABOTAJ KANUNUN yürürlüğe girmesi ile tamamlarımı karasularımızdaki yabancı ayrıcalıkların kaldırılıp Türk devleti hâkimiyetine verilmesinin yas zemini oluşturulmuştur.
Kısacası 1 Temmuz, Türk denizciliğinin bağımsızlık yıl dönümüdür. Bu özel gün 1935 den 1 güne değin bayram olarak kutlanmaktadır.
1 Temmuz, Lozan’ın denizlere yansıması, bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin denizlerde tescilidir.

“Kabotaj Kanunu sayesinde kara sulan dâhilinde Türk Limanlan arasında taşımacılık, avcılık kum ve çakıl çıkartılması ve ihracı, deniz kazalanna müdahale ve kurtarması, dalgıçlık kılavuzluk, gemi adamlığı, kaptanlık, çarkçılık, Liman işletmeciliği icralan Türk vatandaşlarım tanınmıştır, bu gün bu kanun kapsamında; Kabotaj taşımacılığımız 60 milyon ton seviyelerine aktif gemi adamımızı 110.000, amatör denizimiz 600.000 seviyelerine ulaşmıştır.

Türk bayrağının hak ettiği yere gelmesi için çok daha fazla çalışmamız gerekmektedir.
Son onbeş gemilerimiz yurtdışmda geçirdikleri’denetimlerden başan ile geçmiş, uzun yılla boyunca denetim açısından kara listede olan gemilerimiz artık son on yıldır beyaz listedeve almaya hak kazanmıştır. Yine aynı kapsamda; Limanlarımıza gelen gemilerin üçte birin denetleyerek kötü kondisyonlu gemilerin limanferımızda ve kara sularımızda risk oluşturmas engellenmiş, artık sadece denetlene bir ülke değil aynı zamanda denetleyen bir denizci ülk konumunda anılmaya başlanmıştır..

Boğazlarımızın ve dolayısı ile Marmara denizinin deniz trafiği yoğunluğu her geçen gül artmaktadır. Söz konusu hareketlilik beraberinde kaza ve sonucunda deniz çevresini] kirlenmesi riskini de beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda oluşan risklerin bertarafı içi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Marmaraeleğlisi’nde inşaa ettirdiği ULUSAL DENE EMNİYETİ VE ACİL MÜDAHAKLE MERKEZİ 2019 yılı içerisinde hizmete alınması planlanmaktadır.

93. yılında Denizcilik ve Kabotaj Bayramını aynı heyecanla idrak ediyoruz.
Bayramımız Ülkemize, milletimize, denizciliğimize ve Tüm Türk Denizcilerine kutlu olsun.
Türk denizcilerinin yetişmelerinde emeği geçen aileleri, öğretmenleri vç denizci emekçilerini tebrik ediyorum.
Türk denizcisi!
Pruvanız neta, denizleriniz sakin olsun.
Allah selamet versin. dedi.

Törenlere Kaymakam Arslan Yurt, S.paşa bel. BAşk. Cüneyt Yüksel, GHSİ Ahmet ÜZgün, Millieğtiim müd. yard. Hasan Basri Kuzu, BT. Mar. Güm. Tic. Böl.Müd. V. Mahmut Muhtar Koç, Defderdar Mehmet Malanlı, Çevre ve ŞEhircilik il müdürü Kaan Sinan Tohumcu, liman başkanı Murat Gül, ASYAPORT liman yetkilileri CEYPORT liman yetkilileri, Armatörler dernek üyeleri, Yelken kulüp üyeler, Denizcilik lisesi öğrencileri ve vatandaşlar katıldılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.