DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

İMDAT SAYGI İLE YOLA DEVAM

03.02.2019

Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat odası olağan genel kurulu Tekirdağ TSO salonda yapıldı.
3. olağan genel kurulda mevcut başkan İmdat Saygı ve listesi yeniden göreve getirildiler.

Saygı duruşu ve istiklal marşı okunması sonrası divana teklif edilen Hüseyin Aydoğan, ŞEnol Çömez, Güray Yavuz ve Hasan Eren seçildiler.
Gündem gereği faaliyet, mali ve tahmini bütçe raporları okunarak oylandı. Kabul edildi.
Tebrik telgrafı gönderenler okundu.
TBMM başkan yard. Mustafa Şentop, Çiğdem Koncagül, Candan Yüceer, Ziraat odaları birlik başkanı Şemsi bayraktarın mesajı okundu.

Mesajda; Değerli Ziraat Odası Genel Kurul üyeleri, çiftçi kardeşlerim,

Bugün 82 milyonluk ülke nüfusu olarak aç değilsek, çocuklarımızın kamı doyuyorsa, 5 milyonun üzerinde sığınmacı, mülteci ve yabancıyı, 45 milyona yakın turisti besliyorsak, çevre ülkelerin gıda açığını kapatabiliyorsak, bunu, yağmur, çamur demeden gecesini gündüzüne katarak çalışan çiftçimizin üretimine borçluyuz.

Çiftçimiz, üstü açık bir fabrika olan tarımda bir yandan hemen her bölgemizde yaşanan doğal afetlerle mücadele ederek, zor şartlar altında üretimini sürdürürken, girdi maliyetlerindeki artışla da baş etmek zorunda kalıyor.

Ülkenin gıda güvencesini sağlayan bu sektör sahipsiz bırakılamaz. Siyasetçisinden, sivil toplum örgütü yöneticilerine kadar bu ülkede yaşayan herkesin, çiftçimiz üretmezse ülkemiz insanını doyuramayacağımızın, ithalata çok daha fazla döviz ödemekten de kurtulamayacağımızın bilincinde olması gerekir. Çiftçilerimizin taleplerini hükümetimize ilettik Maliyetlerimizin aşağı düşürülmesi, pazarlama sorunlarının çözülmesi, devletin bazı stratejik ürünlerde piyasada olması konusunda bugüne kadar verdiğimiz mücadeleyi Ziraat Odalarımızla birlikte sürdürmeye devam edeceğiz. Bu mücadelede çiftçimizin desteğini arkamızda görmek de bize güç katacaktır. Anayasal meslek örgütü olarak temel sorumluluğumuz çiftçimizin haklarının korunmalıdır. Bu çerçevede, çıkar grupları ve lobilerle de haklı mücadelemizi sürdürdük. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın aynı kararlılıkla çiftçilerimizin haklarını her ortamda savunmaya devam edeceğiz.

Gidecek başka bir ülke, bizi besleyecek başka bir toprak, başka bir çiftçi yok. Şehit kanlarıyla sulanmış olan bu toprakların ve bu topraklarda üretim yapan çiftçilerimizin kıymetim bilmek zorundayız. Bizim (ürettiğimiz ürünlerle karınlarını doyuranlar, bu nimetler için Allah’a şükrederken, bu topraklama inadına üretime devam eden değerli çiftçilerimize de teşekkür borçludurlar.
Tarlasından, bağından, bahçesinden, ağılından, ahırından çıkmayan, yılın hor mevsiminde üretimde kalan Türk çiftçisine hizmet etmek, gayet tabii ki çok onurlu ve şerefli bir görevdir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı olarak, Türk çiftçisine hizmet etmekten büyük şeref ve onur duyuyorum. Çalışmalarımızı, çiftçimize hizmetin Hak’ka hizmet etmek olduğunun bilinci İçinde büyük bir gayretle sürdürüyoruz.

Çiftçimizden gelen ve alın teri olan paranın karşılığını, son kuruşuna kadar çiftçimize hizmet olarak geri sunamazsak bunun hesabını Allah’a veremeyiz.

Bu hayırlı yolda, çiftçimize hizmet eden Ziraat Odalanmızın değerli başkanlarına teşekkür ediyorum. Seçimlere katılan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Genel Kurulunuzun İl, bölge ve ülke çiftçimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Ş.Şemsi BAYRAKTAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı
*********************************************************

SULEYMANPAŞA ZİRAAT ODASI YÖNETÎM KURULU
ADAY LİSTESİ
ASİL ÜYELER

1- İMDAT SAYGI

2- ŞERİF B AYKUT

3- MEHMETÖZEN

4- HÜSEYİN ÖZDİLEK

5- HAYDAR İNAL

6- RECAî ÖZDEMİR

7- RECEP YILMAZ
YEDEK ÜYELER

1- NECİP ATİK

2- NAZIM GÜNDOĞDU

3- HÜSEYİN ÂYDOĞAtf

4- SAYIT ÇAKIR

5- KADRİ KARAKAŞ

6- SALİM ÖZCAN

7- OSMAN AYTEN

Oda Başkanı İmdat Saygı yaptığı konuşmada;basınımızın değerli temsilcileri, kıymetli delege arkadaşlarım ve tarımımızın temel taşı olan kıymetli çiftçiler.Genel Kurulumuzun İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor ve hepinize hoş geldiniz diyorum.

Kıymetli konuklar, Genel Kurulumuzun değerli üyeleri,

İnsanoğlunun vazgeçemeyeceği olan tarım, tarih boyunca devam etmiş ve insanoğlu hayatta var olduğu sürece de devam edecektir. Tarım sektörümüz her zaman ülke ekonomisinin lokomotifi olmuş ancak hak ettiği payı da alamamıştır. Buna rağmen yine ülkemiz insanım doyurmaya, beslemeye devam edecektir. Kalkınmanın sanayileşmekten geçtiğini biliyoruz fakat dünyada hiçbir ülke yoktur ki tarımını ihmal ederek gelişmesini sağlayabilsin. Çiftçinin artan maliyetler karşısında geçen yıla göre yüzde 50 oranında fakirleştiğini söyleyebiliriz. Başta gübre olmak üzere tarımsal girdilerde yüzde yüze varan artış çiftçinin üretme arzusunu törpülemiştir. Önümüzdeki yıl ise tarımda daha büyük sorunlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Ziraat Odamız, kanunun kendine verdiği hak ve yetkileri kurulu? />*naçHn doğrultusunda ilgili tüm kurum ve kurmuşlarla sıcak ve samimi ilişkiler içinde yerine getirmektedir. Vazifesini, sorumlulukları çerçevesinde yine kendine yakışır bir saygınlık ve samimiyet içerisinde yapmaktadır. Tabi bunları yaparken değişmeyen esas ölçü kanunlara saygı yanında çiftçilerimizin menfaatleridir.

Kıymetli delege arkadaşlarım,

01 Şubat 2015 tarihinde yapılan genel kurulumuz sonucunda siz delege arkadaşlarımızın teveccühü ile seçilen Oda Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz çalışmalarını büyük bir huzur içinde yürütmüşlerdir. Bu dört yıllık çalışma dönemi boyunca 221 adet toplantı, 3300 adet yazışma yaparak çiftçilerimizin muhtelif sorunlarına çare amacıyla başta Sayın Valimiz olmak üzere üst kuruluşumuz olan Türkiye Ziraat Odaları Birliğine, çeşitli Bakanlık ve Milletvekillerimize sorunlarımız duyurulmuştur. Çok önemli görülen sorunlar içinse ilgili yerlere heyetler halinde gidilerek problemler çözülmeye çalışılmıştır. İlde oluşturulan ve dönem boyunca sürekli olarak çalışan ona yakın muhtelif komisyonlara odamızı temsilen katılım sağlanmıştır. Diğer taraftan yerel ve ulusal basın kanalıyla çiftçimizin ve tarımımızın sorunları kamuoyuna duyurulmaya çalışılmıştır. İlimizde diğer kuruluşlarla ortaklaşa düzenlediğimiz panel ve toplantılarda da çiftçimizin problemlerini duyurmaya çalıştık.

Değerli delegeler, bilindiği gibi ilimizin tarımsal üretim değeri açısından hayvancılığın özel ve önemli bir yeri bulunmaktadır. Bitkisel üretimde olduğu gibi hayvansal üretimde de Türkiye’nin çok üstünde verim elde etmekteyiz. Ancak ilimizdeki hayvancılık işletmeleri çok küçük olması sebebiyle üretim maliyetleri yüksektir.

Bu sebeple küçük hayvancılık işletmelerine hükümetimiz ve yerel yönetimler tarafından daha fazla destek verilmelidir ki bu insanları köylerde tutabilelim.

Değerli konuklar,
Diğer taraftan çiftçilerimize hiçbir bedel almadan geçmiş yıllarda başladığımız tarımsal danışmanlık hizmetlerini 2 tane tarım danışmam ile danışmanlık hizmeti vermeye devam etmekteyiz. Yine Danışmanlarımızın, üyelerimize daha kaliteli hizmet vermesi ve arazi kontrollerini zamanında yapabilmeleri için 2017 yılı içersinde Odamıza 1 adet Wolsvagen (Amarok) arazi aracı kazandırmış bulunmaktayız.

Yine Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla tüm ilçe ziraat odalarımıza cüzi bir bedel karşılığında katı gübre dağıtma römorku hibe edilmiş olup, Odamıza da üyelerimizin kullanımına sunulmuşta/ Ben burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir ALBAYRAK’a- İlimiz tarımını ve üreticisini önemsediği ve desteklediği için huzurunuzda üyelerimdrflsTteşekkür etmek istiyorum.

TEMİN VE TEDARİK FAALİYETLERİMİZ

Yıllardan beri her türlü zirai mücadele ilaçlarını, alet ve yedeklerini, ay çiçek, sebze ve yem bitkileri tohumluklarını ve bunların yanında tarım alet ve ekipmanlarını satış fiyatlarının altına çekmek suretiyle piyasada denge kuran, ve bu şekilde her nereden alınırsa alınsın çiftçilerimize bu emtiaları ucuza temin ettiren Ziraat Odamız, aynca harman vade satışlarımızla da üyelerimizi desteklemiş olup, gelecek yıllarda da bu hizmetlerini aralıksız olarak sürdürecektir.

TEŞVİK VE ÖDÜLLENDİRME FAALİYETLERİMİZ

Ziraat Odamız yıllardan beri düzenleme kurulunda bulunduğu kiraz festivallerinde dereceye giren üreticilerimize çeşitli ödüller vermiştir. Bu durum bundan sonrada devam edecektir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz içinde yarışmalar düzenlenip ödüller verilecektir.

Muhterem çiftçilerimizin gerek aidatlarını ödemek ve gerekse ihtiyaç duydukları araç ve gereçleri Odamızdan almak sureti ile yaptıkları büyük destekten güç alarak, ilgili kuruluşların sağladıkları değerli yardımlardan da yararlanarak gerçekleştirmeye çalıştığımız hizmetleri ve bu arada önemli bulduğumuz çiftçi sorunları ile buna ilişkin önerilerimizi kısaca arz etmeye çalıştım.

Beni dinleme lütfunda bulunduğunuz için hepinize en derin saygılarımı sunar, Genel Kurulumuzun ve yeni mahsul yılının çiftçilerimize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.dedi.

Genel kurula; Milletvekili Enes Kaplan, S.paşa bel. başk. Ekrem Eşkinat, Bşb. başk.V. Münür Karaevli, TOBB yön. kru. üyesi TSO başkanı Cengiz Günay, CHP S.paşa ilçe başk. İsmail Öztürk, MHP S.paşa ilçe başkanı Kürşat Sungur, Ak parti S.paşa ilçe başk. yard. Şirzat Filiz, Şoförler odası başkanı Şenol Turan, Esnaf San. Od. Bir. Başk. Sami Kayın, Lokantacılar od. Başk. Ali Kıral, Hamdi Şılga, Adnan Saygı ve çok sayıda davetli katıldılar.

6964 SAYILI TZOB KANUNU UYARINCA YAPILAN TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞ ZİRAAT ODASI MECLİS ÜYELERİ ADAY LİSTESİ
ASİL ÜYELER YEDEK ÜYELER
1-İMDAT SAYGI 1-ZEKİ KALINTAŞ
2-GÜNAL DEVECİ 2- ŞENOL ÇÖMEZ
3-RECAİ ÖZDEMİR 3- GÜRAY YAVUZ
4-HÜSEYİN ÖZDİLEK 4- SEMİH ÜSTÜN
5-HÜSEYİN AYDOĞAN 5-AHMET NAZLI
6-HAS AN YENİP AZARLI 6- ŞAKİR KAVAS
7-RECEP YILMAZ 7-BURHAN DURAK
8-ŞERİF BAYKUT 8-ERDOĞAN 0VŞAR
9-SALİM ÖZCAN 9- İSMAİL SEVİM
10-SAYİT ÇAKIR 10-RUŞEN HAZAR
11-KADRİ KARAKAŞ 11-HASAN EREN
12-MEHMET ÖZEN 12-OSMAN ÖZKAN
13-NECİP ATİK 13-AYDIN AKIN
14- NAZIM GÜNDOĞDU 14- HAŞAN YILMAZ
15-HASANGENÇ 15- BÜLENT ÇAKIRER
16-ENDERTUNÇ 16- MUSTAFA MAMUK
17- HAYDAR İNAL 17- ONUR ÖZKAN
18-AHMET KÜP 18- ALİ ÖZDEMİR
19-OSMAN AYTEN 19- UĞUR ÖNBEY
20- AYHAN ÖZKAN 20- CEMİL BU LUT
21 -ÖZGÜR ÜNAL IŞIK 21- SABRI EREN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.