DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 15°C
Kuvvetli Sağanak

İbrahim BİRELMA

07.04.2015

SAKIP SABANCI ( 7.4.1933 – 10.4.2004)
İbrahim BİRELMA
7.4.1933 tarihinde , Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı’nın ikinci çocuğu olarak Kayseri, Akçaköy’de doğan Sakıp Sabancı, 11 yıl önce 10.4.2004’te 71 yaşında vefat etti. Yaşamını, sanayi, kültür, sanat ve eğitime adayan Sabancı, Sabancı Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Müzesini kuran çok yönlü bir iş adamıydı. Sabancı’yı rahmetle anarken, O’nun bazı görüş ve düşüncelerini anımsatmak istiyoruz.
– Bizler de faniyiz. Yaşam süremiz dolduğunda , bu dünyadaki hayatımız sona erdiğinde geriye bıraktıklarımız, başarımızın gerçek ölçüsü olacak.
– Sadece kendiniz için değil, çevreniz için, ülkeniz için başarılı olmaya, başarı sağlamaya mecbursunuz. Başarı şimdi aslanın ağzında da olsa oradan çekip çıkarmak zorundasınız.
-Başarı basit anlatımıyla gol atmaktır. “ Çok iyi oyuncu ama gol atamıyor… Rüzgar ters estiğinde golü kaçırdı…” Yok böyle bir şey. Madem ki oyunun kaidesi gol atmak, madem ki en fazla gol atan kazanıyor. Gol atacaksınız.
-En iyi okula gitmek, en iyi diplomayı almakla iş bitmiyor. Dünya devamlı bir değişim içinde. Bu değişimi, bu oluşumu kaçırmamak şart. Bunun için eğitim ve öğrenim günlük yaşamın bir parçası. Onun için; 1. Günlük gazeteleri okuyacaksınız. Radyo ve TV haber bültenlerini izleyeceksiniz. Ülkenizde ve dünyada olup bitenleri günü gününe izleyeceksiniz. Saati saatine izleyeceksiniz ki, riskinizi azaltabilesiniz, kazancınızı artırabilesiniz, gelişmeler karşısında pozisyonunuzu, davranışınızı belirleyebilesiniz. 2. Kitap okuyacaksınız. Kitap dünyaya açılan penceredir. Gazete ile kitap farklı şeyler.
-Başarı için yola çıkarken içine sindirebilmeniz gereken en önemli şey, vaktini iyi kullananın her şeyi yapmaya zaman ayırabileceğidir. Her şeye vakit ayırabilmenin, zamanı planlamanın en iyi yolu not tutmak, defter tutmak, günü planlamaktır.
-Bilgili insan, bilmiş insan değil, bilgideki değişimi izleyebilen insandır. Eskiden “ bilmiş insan” makbuldü. Günümüzde bilmiş insan diye bir şeyin değeri kalmadı. Çünkü bilgi devamlı değişiyor. Makbul insan, bilgi değişimini günü gününe yakalayabilen, hatta değişimin önüne geçebilen insandir.
-Her toplantıya katılmaya, her önemli uzmanı dinlemeye vaktinizin olmaması doğaldır. Ama, onların neler söylediklerini, görüşlerini izleyiniz. Yararlanacağınız yanları olabilir. İşte, ben de bunu yapıyorum… Sadece kendim yararlanmakla kalmıyor,ilginç gördüğüm bölümleri başkalarına da duyurmayı görev biliyorum. İşte yararlandığım birkaç söz:
– Edward de Bono, “Bilgi çağı bitti, yeni darboğaz düşünmek” diyor. Bono,başarı için düşünme yeteneğinin en önemli kaynak olduğunu, bilgi çağının bittiğini, insanların bilgiye doyduğunu, tek başına bilginin başarı sağlayamayacağını ileri sürüyor. Başarıya ulaşmak için düşünce tekniğini değiştirmek gerekiyor.
– Yaşamak, nefes almak, su içip karın doyurmaktan ibaret değil. Bu dünyanın maddi ve manevi nimetlerini tatmak, bunlardan yararlanmak herkesin hakkı. Başarı esas ama, başarı uğruna yaşamı unutmak hatadır. “ Başarıya ulaştım ama, hayatı hiç yaşamadım..” diyen kimseyi alkışlamak mümkün değil. Zamanı iyi kullanan için hem yaşanacak hem de başarı için çalışılacak zaman vardır.
-Vücut sağlığı, kafa sağlığı, huzur ve mutluluk esas. Bunlar olmadan başarıya ulaşmak imkansız. Başarıya ulaştıktan sonra, bunlar yoksa o başarı, başarıya ulaşan hiçbir şey ifade etmez. ( Sakıp Sabancı, Başarı Şimdi Aslanın Ağzında, Mart Yayınları, Haziran 1998)

7.4.2015

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.