Dolar 19,1750
Euro 20,7916
Altın 1.214,64
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 19°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
19°C
Az Bulutlu
Cts 18°C
Paz 16°C
Pts 13°C
Sal 7°C

Gününü Aydınlatacak Sozler – İbrahim Birelma

16 Eylül 2011 17:26 | Son Güncellenme: 27 Eylül 2011 10:44

GÜNÜNÜ AYDINLATACAK SÖZLER I

Bayram tatilinde Robin Sharma “Ferrasi’ni Satan Bilge’den Yaşam Dersleri”, “Sen Ölünce Kim Ağlar” kitabını okudum. Aldığım notlarda yazar şöyle diyor: “Size ilham veren sözler toplayın. İyi bir özlü söz tek bir satırda bilgelik hazineleri saklar. Önümüzdeki haftalarda kendi özlü sözlerinizi, yaşam önünüze engeller koyduğunda başvurabileceğiniz ve size o anda o engellerin üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda ilham ve tavsiye verebilecek sözler biriktirmeye başlayın..”

Okullar açılırken öğrenci arkadaşlarımıza başarılı, anlamlı bir öğretim yılı dilerken, belki bir okuyucumuza ilham vereceğini umarak aynı yazarın “Gününüzü Aydınlatacak Sözler” kitabından seçtiğim 88 sözü aşağıda sunuyorum.

1) Hayatın anlamını unuttuğumuz bir çağda yaşıyoruz. Ay’a birisini gönderebiliyoruz ama sokağın karşısında oturan komşumuzla tanışmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Sürekli iletişim halinde olabileceğimiz bir teknolojiye sahibiz ama yine de pek çok açıdan insanlık tarihinin en az iletişim kurulan dönemindeyiz. Her zamankinden daha fazla şey biliyoruz, yine de gerçekten iyi bir insan olmanın ne demek olduğuna dair bildiklerimiz çok az.

2) Nasıl hizmet edebilirim? Bütün büyük liderler, düşünürler, yardımseverler başkaları için yaşamak adına bencil yaşamlarını terk etmiş ve bu yolla aradıkları tüm mutluluk, bolluk ve tatmine ulaşmışlardır. Sevincin kaynağı hizmet etmektir.

3) Mutluluk ve kendini gerçekleştirmenin o yoğun duygusu en yüce insani yeteneklerinizle,başkalarının yaşamında farklılık yaratmak gibi bir amaca kendinizi ruhunuzun özünden gelerek adadığınızda gerçekleşir. Yaşamınız tüm karmaşalardan sıyrıldığında gerçek anlamıda daha belirgin hale gelir. Kendinizden daha büyük bir şey için yaşamak basitçe ifade etmek gerekirse; hayatın amacı, bir amacı yaşamaktır.

4) Bir günlüğüne aslan olmak, bütün hayatınız boyunca koyun olmaktan iyidir.

5) Kıyıdan ayrılmadan yeni okyanusları keşfetmek imkansızdır.

6) Düşüncelerinizi geliştirmek için zamanınızın olmadığını söylemek, otomobil kullanmakla çok meşgul olduğunuz için benzin almaya fırsatınızın olmadığını söylemeye benzer. Eninde sonunda yolda kalırsınız.

7) Düşünme kaliteniz yaşam kalitenizi belirler. Düşünceleriniz dünyanızı biçimlendirir.

8 ) Bir tane bile olumsuz düşünceye sahip olma lüksünü göze alamazsınız. Size hizmet etmeyen şeyleri beslemeyi bırakın.

9) Etrafınızda bir farkındalık yaratmalısınız. Farkında olmadığınız bir zayıflığı asla ortadan kaldıramazsınız.

10) Hayal gücü bilgiden çok daha önemlidir.

11) Dünyadaki tüm insani ilerlemeler, gelişmeler, belirsizlik ve korkuya neden olmasına rağmen doğru bildiğini yapan, kalabalıkla hareket etmeyen ve cesareti olan insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.

12) Çalıştığınız ve yaşadığınız mekanları iyileştirmek için harekete geçtiğinizde düşünme, hissetme ve davranış biçimlerinizdeki gelişmeleri hızla fark edeceksiniz.

13) Hayatlarımız aynalarımızdır ve bize ne istediğimizi değil, ne olduğumuzu gösterirler.

14) Başkalarını etkilemenin en iyi yolu onlara örnek olmaktır.

15) İhtiyaçlarınızı azaltmadığınız sürece asla doyuma ulaşamazsınız. Mutluluk, çalışarak ve hayallerinizi gerçekleştirme yolunda üzerinize düşeni yerine getirerek kazanılır.

16) Hayatın yolumuza çıkardığı şeylere nasıl karşılık vereceğimiz konusunda devasa bir kontrole sahibiz.

17) Başlangıçtan beri, dünya doğa yasaları ile yönetiliyor. Ve bunların arasında, “ istediklerini elde ederken daima başkalarının istediklerini elde etmelerine yardımcı ol”, “kusursuz bir samimiyet geliştir”, “anı yaşa”, “tanıdığın en kibar insan ol”, “yaptığın her işte mükemmel olmak için elinden gelenin en iyisini yap”, “kendine karşı dürüst ol”, “cesurca hayaller kur” gibi yasalar vardır. Çoğumuz bu kuralları bilir ama pek azımız onlarla yaşar.

18) Eğer elinizden gelenin en iyisini yapıp gerisini bırakır ve karşılığında ne gelirse gelsin bunun sizin için en iyisi olduğu bilgisini kabullenirseniz, hayatınız mükemmel bir biçimde yoluna girer.

19) Elinizden gelenin en iyisini yapmak konusunda üzerinize düşeni yerine getirdikten sonra rahatlayın ve karşılığında ne olursa olsun bunu kabullenin. Bırakın hayat sizi kaderiniz olan yola çıkarsın.

20) Taşıyabileceğimizden daha büyük bir yükü yüklenemeyiz.

21) Hayat, ilmikleri kusursuz şekilde bir araya getirilmiş bir duvar halısıdır. Her zaman istediklerimizi elde edemeyiz ama her zaman ihtiyaç duyduklarımızı elde ederiz. Her zaman en çok ilgi duyduğumuz şeyi elde ederiz. Bu, yaşamın en büyük derslerinden biridir.

GÜNÜNÜ AYDINLATACAK SÖZLER II

22) Risk almak yaşamaktır.

23) Acınız geçecektir, her zaman geçer.

24) Yola koyulan herkes hedefine ulaşmaz. Bir çoğu varamaz. Ama her yeni bir gün, ideallerimizi bir adım daha yaklaşmamız ve kaderimizdeki kişiler olmamız için bize fırsatlar sunar.

25) Hayatınızı daha iyi bir hale getirmek ve hak ettiğiniz gibi yaşamak istiyorsanız kendinizle yarışmanız gerekiyor. Başkalarının ne söylediğinin bir önemi yok. Önemli olan kendinize neler söylediğiniz ve kendiniz olmaktan memnun olmanızdır. Kendinize karşı dürüst olun. Bu mutluluğun temel kaynağıdır.

26) Her insan, büyük ve içten bir yaşam sürmek için öncelikle nasıl yaşamak istediğini ve o büyük yaşamın neye benzediğini tanımlamalıdır.

27) Gerçekten başarılı insanlar, asla başkaları gibi olmaya çalışmazlar. Önceki hallerinden daha iyi olmaya çalışırlar. Başkalarıyla yarışmayın. Kendinizde yarışın. Dün olduğunuzdan daha iyi olmaya çalışın.

28) Bilge insanlar, kendilerine her günün son günleri olabileceğini hatırlatırlar. Böylelikle günlerini korku yerine sevgiye teslim ederler.

29) Her durumda olumlu bir şeyler arama alışkanlığı geliştirdiğinizde yaşamınız çok daha yüksek bir boyuta taşınacaktır. Bu en büyük başarı ve mutluluk yasalarından biridir.

30) Dünya bir aynadır. Hayat bize sunduklarını isteklerimiz değil, kişiliğimiz doğrultusunda sunar.

31) Hayat, gelişim ve olmamız gereken kişiye doğru ilerleme demektir.

32) Hedeflerimize varmak için farklı yollarda seyahat ederiz. Bazılarımız için yollar diğerlerinkinden daha kayalıktır. Ama kimse sona herhangi bir güçlükle karşılaşmadan ulaşmaz. Öyleyse bununla savaşmak yerine neden bunu yaşamın bir parçası olarak kabullenmeyelim ki?

33) Bir derenin ağaçlar arasından aktığı gibi, bizde yaşamımız içinde güç ve incelikle akarız. Ve sonunda kendi doğamızı huzur içinde kabulleniriz.

34) Bazı insanlar başkalarının yaptığı hatalardan dersler çıkarır. Onlar bilge insanlardır. Diğerleri ise gerçek öğrenmenin sadece kişisel tecrübeyle kazanılacağını düşünür. Bu insanlar yaşamları boyunca gereksiz acılara ve endişelere maruz kalırlar.

35) Problemleri olmayan ve zorluklarla karşı karşıya gelmeyen insanlar, hayatta olmayan insanlardır.

36) Tam bir kişisel sorumluluk üstlenerek ve gün içerisinde akıllıca tercihler yaparak yaşamımızdaki acıları azaltabiliriz. Bu yolla kaderimizi kendimiz belirler ve daha mutlu bir hayata ulaşmamızı sağlayacak gücü elde ederiz.

37) Zor zamanlar bizi daha güçlü kılar.

38) Unutmayın, yaşam art arda gelen mevsimlerden oluşur. Her insan mükemmel yazların ihtişamına ulaşmak için birkaç şiddetli kışa katlanmak zorundadır. Ve unutmamak gerekir ki kışlar asla kalıcı değildir.

39) Zihniniz, bedeniniz, kalbiniz ve ruhunuzun tam kapasiteyle iş görmesi için elinizden gelen her şeyi yaptığınıza emin olun.

40) Kriz anlarında sükünetinizi korumak, sizi yıllar sürecek acı ve ızdıraptan korur. Sakinliğinizi korumak için benim “Üç Kapı Testi” adını verdiğim faydalı bir strateji vardır. Çok eski zamanlarda bilgeler, sadece söyleyecekleri sözler eğer üç kapıdan geçerse konuşurlarmış.İlk kapıda kendi kendilerine şunu sorarlarmış: Bu sözler gerçeği içeriyor mu? Eğer öyleyse bunu geçip diğer kapıya yönelirlermiş.İkinci kapıda bilgeler şunu sorarmış :Bu sözler gereklimi ? Eğer gerekliyse bilgeler şu soruyu sordukları üçüncü kapıya ulaşırlarmış:Bu sözler nazikmi? Eğer öyleyse kelimeler dudaklarından ayrılıp dünyaya ulaşırmış.

41) Gerçek bir liderlik insanları yargılayarak değil överek olur.

42) Doğru işler yapın. Karakterinize uygun hareketlerde bulunun. Dürüstlükle hareket edin. Rehberiniz kalbiniz olsun.Geri kalan her şey kendiliğinden hallolacaktır.

43) Vicdanınızı dinleyin.Size rehberlik etmesine izin verin.Neyin doğru olduğunu o bilir. En sonunda, size yaşam çağrınızın karşılık beklemeden başkalarına hizmet etmek olduğunu söyleyecektir.

44) Başarı, belli başlı unsurlar arasındaki ustaca bir tutarlılıktan doğar. İnsanlara iyi davranmak, çok çalışmak, vazgeçmeyi reddetmek, başkalarını başarısızlık gördüğü yerde fırsatlar görmek, kendinize karşı dürüst olmak gibi mükemmellik prensiblerine güçlü bir biçimde odaklanarak en iyi şeyler daha da iyi hale gelir.

GÜNÜNÜ AYDINLATACAK SÖZLER III

45) Mutluluğun sırrı basittir. Yapmayı sevdiğiniz bir şey bulun ve tüm zihin gücünüzü, tüm enerjinizi bu sevginize yöneltin; bolluk yaşamınıza adeta akacak ve tüm arzularınız kolayca yarine gelecektir.

46) Yaşamınızın en temel hedeflerini, potansiyelinizin zirvesine erişmek, başkalarına hizmet, başkalarının yaşamlarında fark yaratmak, kendinizden daha önemli şeyler için yaşamak olarak belirleyin.Başarı güzeldir ama bu oyunun asıl adı anlamdır.

47) Yaşamını sanki dünyadaki en büyük insanlardan birisiymiş gibi sürdürebilen kişi, sadece devasa bir özgüvene sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda doğanın kendisini yaratan gücüne de derin bir saygısı vardır.

48) Düzenli olarak anı defteri tutmak oldukça güçlü bir etkinliktir. Kendinizi daha iyi tanımanızı ve benliğinizle olan ilişkinizi güçlendirmenizi sağlar.

49) Yaşamdaki küçük şeyler aslında büyük şeylerdir. Ve yaşayacağınız başarının kalitesi, gün içindeki her bir dakikada aldığınız küçük kararlara bağlıdır.

50) Mutluluk daha büyük bir net değerin peşine düşmek değil, kendi değerinizi daha yüksek bir hale getirmektir.Sadece başarılı olmak değildir, aynı zamanda gerçekten önemli ve bu dünyada kalıcı bir değer yaratmış birisi olmaktır.

51) Bir insan olarak olgunluk, sevdiğiniz şeylere sahip olma endişesi duymak yerine, sahip olduğunuzu sevmektir.

52) Her gün aynı işleri yapmak yeni sonuçlar doğurmayacaktır. Aldığınız sonuçları değiştirmek için yapmakta olduğunuz şeyleri değiştirmelisiniz.

53) Bir şeyleri yapmanın gerçek sırrı, neleri yapmadan bırakmak gerektiğine karar verebilmektir.

54) Mutluluğun anahtarı tek bir kelimeyle ifade edilebilir.Kazanım. Başarı, sizin için önemli olan kazanımların artan bir şekilde elde edilmesidir.Mesele harika şeyler başarırken eğlenebilmektir.

55) Göremediğiniz hedefleri asla vuramazsınız. İnsanlar tüm hayatlarını, daha mutlu olma, daha canlı ve tutku dolu bir şekilde yaşama hayelleri kurarak harcarlar. Ama ayda sadece on dakikalarını bile amaçlarını bir kağıda yazıp hayatlarının anlamları üzerine düşünmek için ayırmazlar. Amaç belirlemek, hayatlarınızı muhteşem bir hale getirecek. Dünyanız daha zengin, enfes ve görkemli bir hal alacak. Unutmayın, açıklık ustalıktan önce gelir.

56) Sahip olabileceğiniz, en iyi yaşama ulaşmak için her gün sanki bu gezegendeki son günümüzmüş gibi yaşanmalısınız.

57) Gerçek mutluluğu hergün yaşamış ve gerçekten başarıya ulaşmış insanlar kısa süreli hazları, uzun süreli doyumlar için ertelemeye hazırlıklı olanlardır.

58) Bütün ilerlemelerin kaynağı kalabalığın emirlerini değil, kalplerini ve vicdanlarının talimatlarını izleyen insanlardır. Bütün gelişmelerin kaynağı, risk alabilen ve korktukları yerlere ilerleyebilen kadın ve erkeklerdir. Büyüklük, başkalarının mümkün gördüğü şeylere rağbet etmeyi bıraktığınızda ortaya çıkar.

59) Bilgi sadece potansiyel bir güçtür. Gücün açığa çıkması için bilginin kullanılması gerekir.

60) Dikkate değer insanlar, öncelik odaklıdırlar. Zamanı ustaca kullanmanın sırrı budur. Günlerinizi öncelikleriniz doğrultusunda şekillendirin ve oyununuzu eşine az rastlanır bir havada oynayın.

61) Ne kadar isterseniz o kadar elde edersiniz, ancak bunda iyi bir hale gelmek için pratik yapmak gerekir. İstediğiniz şeyleri kibarca talep ettiğinizde yaşamınızda oluşan bolluğa şaşıracaksınız.

62) Dünyanız bir günde değişmez. Küçükten başlayın. Bin kilometrelik bir yolculuk ilk adımı atarak başlar. Kademe kademe büyürüz. Hergün atılan küçük adımlar, zamanla nefes kesen sonuçlara yol açar.

63) Haftalık plan oluşturun ve zamanınızı yaratıcı bir biçimde kullanın. Plan yapmayı başaramamak, başarısızlığı planlamak demektir.

64) Öz disiplininiz olmadan kesin amaçlar belirleyemezsiniz; zamanınızı etkili bir biçimde kullanın, insanlara iyi davranın, zor zamanlarda vazgeçmeyin, sağlığınıza dikkat edin ve olumlu düşünün.

65) Hayır demeyi öğrenin. Küçük şeylere hayır deme cesaretini göstermek, size büyük şeylere evet deme cesaretini kazandırır.

66) Cesur olun ve hayal gücünüzün işleyişi önüne engeller koymayın. Asla geçmişinizin esiri olmayın. Geleceğinizin mimarı olun.

67) Aramızdaki en iyiler, harekete geçmiş insanlardır. Kişisel liderlik, yapılması gereken şeyleri yapmak demektir.

GÜNÜNÜ AYDINLATACAK SÖZLER IV

68) Her eyleminizi korkuyla değil, sevgiyle yaparsınız ve olmanız gereken kişiye bir adım daha yaklaşırsınız. Hayallerinize uzanıp kalbinizi dinlediğiniz her seferde aslında biraz daha kim olduğunuzu hatırlamaya başlarsınız. Ve zarif bir dönüşüm yaşarsınız.

69) Yaşamınızda daha sağlıklı bir seviyedeki iyimserliği ve tutkuyu devam ettirmek için daha yüksek amaçlar belirlemelisiniz.

70) Zaman hakkındaki en olağanüstü gerçeklerden biride zamanı gelmeden onu harcayamamanızdır.

71) En karanlık vakit, şafağın öncesidir.

72) Zihninizi vakit geçirmek için bir bahane olarak değil, sizi daha bilgili hale getirecek bir bilgilendirme aracı olarak kullanın. Ve olmak istediğiniz insan doğrultusunda size yardımcı olacak etkenlere kendinizi açmakta kararlı olun.

73) Bir haftada 168 saat vardır. En azından 5 saatinizi fiziksel durumunuza yatırımda bulunmak için ayırmalısınız. Sağlık, çoğumuzun kaybetmeden kıymetini anlayamadığımız bir şeydir. Bunun başınıza gelmesine izin vermeyin.

74) Seçtikleriniz oldukça besleyici olmalı. Sizin ve hayatınızın kalitesini arttıracak şeyler olmasına özen gösterin. Size ilham sağlayacak ve sizi bir üst seviyeye taşıyacak bir şeyler seçin.

75) Yarınınızı daha iyi bir hale getirmenizin tek yolu bu gün neyi yanlış yaptığınızı bilmektir.

76) Tüm endişelerinizi bir kağıda listeleyin. Bunu yaptığınız takdirde bu sorunlar asla zihninizde birikmeye neden olmaz ve değerli vaktinizi tüketmez. Bu basit egzersiz problemlerinizi belirli bir bakış açısıyla ele almanıza, düzenli ve iyi planlanmış bir biçimde onların üstesinden gelmenize olanak sağlayacaktır. Bu, özgürleşmenizi ve geçmişinizin yüklerinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

77) William James, “Mutlu olduğumuz için gülmüyoruz. Güldüğümüz için mutluyuz,” demiştir. Gününüze keyifli bir biçimde başlayın. Gülün, oynayın ve sahip olduklarınız için şükran duyun.

78) Yazı yazmak, kendinizi keşfetmek için kullanabileceğiniz önemli bir yöntemdir. Düzenli olarak anı defteri tutmak yaşamınızı değiştirir. Yazarken kendinizi tanırsınız. Yazmak size açıklık sağlar, açıklıksa ustalığın ön koşuludur. Ve hayatınız yaşamaya değdiğine göre, kesinlikle yazmayada değecektir.

79) Yaşamınızdaki liderlik, evinizdeki liderlikle başlar. Aileniz sizin temelinizdir, tıpkı bir roketin fırlatma rampası gibidir. Her şey düzenli ve güvende olduğunda daha önce hayal bile edemediğiniz yüksekliklerin keyfini çıkartırsınız.

80) Çocuklarınıza olmalarını istediğiniz yetişkinler olabilmesi için ilham vermenin en iyi yolu, onların olmalarını istediğiniz yetişkinler olmanızdır.

81) Sadece gerçekleri konuşarak – gerçekte hissettikleriniz, inandıklarınız ve bildikleriniz – kaderinizde olan liderlik pozisyonuna ulaşacaksınız. Sesiniz kulakları tırmalasa bile doğruları konuşun.

82) Güneş gibi olun, o verebileceği her şeyi verir. Ama karşılığında tüm çiçekler, ağaçlar ve bitkiler ona doğru büyürler.

83) Ebeveyn olarak en temel göreviniz güven inşaa etmektir.

84) Daha mutlu ve daha huzurlu bir hayat yaşamak için toplumumuzdaki farklılıklardan kaynaklanan zenginliği görmeye başlayın. Ülkeleri, toplumları ve ilişkileri büyük yapan şey hepimizin sahip olduğu ortak özellikler değil, her birimizi eşsiz yapan farklılıklardır.

85) Yapabileceğiniz en soylu iş, başkalarına bir şeyler verebilmektir.

86) Bu dünyanın daha fazla ihtiyaç duyduğu şey sevgidir. İşimize, çevremize, daha da önemlisi kendimize sevgi göstermeliyiz.

87) Yaşam bir oyundur. Onu çok ciddiye almayın, eğlenin. Dans edin. Gülün. Sevin. Ve zengin bir bakış açısı kazanın.

88) Amaçlarınıza, hedeflerinize ve hayallerinize giden yolda ilerlemekten keyif alın. Dizginlenmemiş bir neşenin önemini unutmayın. Heyecanlı, neşeli ve meraklı kalın. İşinize odaklanın ve karşılık beklemeden verin. Bunun yanı sıra yoldayken harika zaman geçirin, çünkü hayatınız kutlanılması gereken bir hazinedir.