Dolar 19,0425
Euro 20,7524
Altın 1.213,10
BİST 5.007,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
14°C
Az Bulutlu
Cum 15°C
Cts 17°C
Paz 17°C
Pts 13°C

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET DÜZENLEMESİNDE 4/C’LİLER, ÖĞRETMENLER VE AKADEMİSYENLER YOK SAYILMIŞTIR

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET DÜZENLEMESİNDE 4/C’LİLER, ÖĞRETMENLER VE AKADEMİSYENLER YOK SAYILMIŞTIR
24 Kasım 2011 14:41

Türk Eğitim Sendikası Tekirdağ Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada;

Hükümet, kamudaki ücret dengesizliğini ortadan kaldırmak için 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi çıkardı. Ancak Hükümetin çıkardığı KHK ücret adaletini tam olarak sağlamamış, yeni adaletsizlikleri beraberinde getirmiştir. Aynı unvan ve aynı kadroda olanların farklı ücret almasının önüne geçilmesi için getirilen düzenlemede 4/C’ liler öğretmenler ve akademisyenler yok sayılmıştır.

Sözüm ona ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesini hayata geçirmeye çalışanlar, üst düzey yöneticilere yüksek, bazı devlet memurlarına düşük oranlarda ek ödeme yapmıştır. Ayrıca üst düzey kamu personelinin maaş ve tazminat sistemi değiştirilerek, ücretlerinde başka artışlara da gidilmiştir. En yüksek artışlar daire başkanı ve üstü unvanlara yapılmış; bu kesimde görev yapanların ücretlendirme sistemi değiştirilerek, düşük maaş alan memurlarla yüksek maaş alanlar arasındaki fark 5,8 kata çıkarılmıştır.

Diğer yandan eşit işe eşit ücret düzenlemesinde kamuda istihdam edilen personelin yüzde 60’ına ise hiçbir artış yapılmamıştır. Ücretlerinde artış yapılmayan kesimlerin başında 4/c’ liler, eğitimciler ve akademisyenler gelmektedir.

Bilindiği gibi 4/C liler fabrikalar kapatılıp, kapı dışına konmuş yani feleğin sillesini yemiş çalışanlarımızdır. 7 ay önce aile yardımı verilecek diye ümitlendirilmişler, bu güne kadar aile yardımlarını bile alamamışlardır. Üstelik yeni düzenlemeyle hiçbir artış yapılmayarak adeta yok sayılmışlardır.

Öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimiz bu ülkenin kilometre taşıdır. Çocuklarımızı yarınlara hazırlayan, onların geleceklerine yön veren eğitimcilerimiz artık yok hükmünde sayılmaktan, horlanmaktan, itilip, kakılmaktan bıkmıştır. Büyük ekonomik sorunlarla karşı karşıya olan eğitimcilere reva görülen bu muamele kabul edilebilir değildir. Eşit işe eşit ücret düzenlemesiyle birlikte eğitimcilerin aylık gelirleri, diğer kamu personeline göre çok düşük kalmıştır. Bu durum çalışma barışını bozmakta, 4/c’ li öğretmen ve akademisyenlerin çalışma şevkini kırmaktadır. Öğretmen ve akademisyenlere yeni düzenlemeyle ek ücret verilmemesini sorumlular, diğer bakanlıklarda emsali yok gerekçesine bağlamaktadırlar. Bu kıyas bir aldatmacadır. Çünkü öğretmen ve akademisyenlerin emsali OECD ülkeleridir. 15 yıllık bir ilköğretim öğretmeni Avusturya’da yıllık brüt 41 bin, Danimarka’da 54 bin ,Kore’de 52 bin , Almanya’da 57 bin dolar kazanmakta, ülkemizde ise aynı dönemdeki öğretmenin yıllık kazancı 14 bin dolardır. İşte tüm bu gerçeklere rağmen, ülkemizde öğretmen ve akademisyenlerin maaşlarında hiçbir düzenlemeye gidilmemesi, üstüne üstlük ek ödeme oranlarının artırılmaması ciddi bir rahatsızlık yaratmaktadır.

MEB ve YÖK; çalışanlarına sahip çıkmamakta, onları yalnız bırakmaktadır. 4/C’ li öğretmen ve akademisyenlerin haklarını savunmak için parmağını kıpırdatmayan Hükümetin, sıra çalışanların haklarını tırpanlamaya, haksız uygulamalarla onları çileden çıkarmaya gelince dörtnala koşması dikkat çekicidir.

Bugünkü yöneticilerin aksine ülkemizin kurtarıcısı, Başöğretmenimiz Büyük Önder Atatürk, öğretmenlere büyük değer veriyordu. Atamız, 1923 yılında “Dünyanın her tarafında öğretmenler, toplumun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır” demişti. Atatürk öğretmenleri böylesine el üstünde tutarken, onların koşullarını iyileştirilmesi gerektiğine işaret ederken, Hükümetin öğretmenlik mesleğini geriye götüren uygulamalara imza atması ibret vericidir.

Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü. Biz eğitimciler 24 Kasım’ı böylesi nahoş bir tabloyla karşılıyoruz. Bu özel gün, ne yazık ki, Hükümetin eşit işe eşit ücret düzenlemesinde öğretmenleri ve akademisyenleri YOK SAYMASIYLA gölgelenmiştir’’ dedi. Daha sonra başbakanlık makamına hitaben yazılmış ve eğitim çalışanlarının mağduriyetlerini anlatan ve 4 bin’den fazla eğitim çalışanının imzaladığı dilekçeler postaneye gidilerek başbakanlığa postalandı.

Muzaffer DOĞAN

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Denildi