DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Parçalı Bulutlu

ERİŞKİN ve GEBELERDE AŞILANMA

16.04.2015

ERİŞKİN ve GEBELERDE AŞILANMA

Sağlıklı yaşamanın en uygun yolunun, hastalıktan sonra tedavi olmak değil, hastalanmaktan korunma olduğu kuşkusuzdur. Enfeksiyon hastalıklarından korunma ve ona bağlı ölümlerin önlenmesinde temiz su sağlanması dışında en etkili yöntem ise aşılamadır.
Günümüzde aşı ile korunabilir hastalıklar için çocukluk döneminde büyük önem taşıyan ve ulusal politikalarla daha geniş toplum kitlelerine ulaşılan aşılama programları, erişkin döneminde de devam etmektedir. Çocukluk dönemi aşıları tamamlanmamış bireylerde bazen çocukluk çağı enfeksiyon hastalıklarına karşı duyarlılık olabileceğinden, aşıyla kolaylıkla önlenebilen bu hastalıklar nedeniyle bireyler sakat kalmakta ya da ölmektedir. Aşıları çocukluk döneminde tamamlanmış bireylerde de bazı hastalıklarda belli zaman aralıklarında tekrar aşı yapılması gerekmektedir. Bu nedenle her genç yetişkin ve yaşlı kimse bağışıklamadan yararlanmalı, sadece çocuklar değil bağışık olmayan tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalıdır.
Gebe ve doğurganlık çağı kadınlara tetenoz aşısı yapılması gerekli olan aşılardandır. Tetanoz aşısının yapılma amacı, bebeği yenidoğan tetanozuna karşı güvenli bir şekilde korumaktır. Tetanoz aşısı uygulanmış anne adayında meydana gelen antikorlar bebeğe de geçme olanağı sağlayacak ve minik bebek dünyaya geldiği o dönemde, oluşabilecek her hangi bir tetanoz hastalığına karşı savunma gösterecektir. Bebeğin doğum esnasında kordonunun yeteri derece de steril olmayan her hangi bir alet(bıçak vb) ile kesilmesi sonucunda bebekte tetanoz olma olasılığı yüksektir. Özellikle bebeklerde görülme ihtimali çok fazla olan yenidoğan tetanozu, fazla oranda ölümcül vakalara hatta yaşam kaybına neden olabilmektedir. Bu durum önüne geçebilmek adına bu aşı çok fazla önem arz etmektedir.
Ülkemizde yaşlı nüfusun giderek artmasıyla, kronik hastalıklarda da(kalp, akciğer, böbrek hastalıkları, şeker vb) buna bağlı bir artış meydana gelmekte olup bu durum erişkin bağışıklamasının giderek daha da ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bazı hastalıklar için risk grubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır. Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar.
Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.
“Grip aşısı, polisakkarit pnömokok aşısı ve Hepatit A aşısı SUT (Sağlık Uygulama Tebliği)’da belirtilen risk gruplarına göre sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenmektedir”

Kendinize uygun aşılama şeması konusunda mutlaka bir hekime danışın.

TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.